24. 8. svátek má Bartoloměj




Z lednového úplňku si kdosi ukousne. Pachatelem bude zemský stín

8. ledna 2020   (06:11)
Z lednového úplňku si kdosi ukousne. Pachatelem bude zemský stín

K polostínovému zatmění Měsíce dojde v pátek 10. ledna 2020 ve večerních hodinách a bude viditelný i pouhým okem



I v roce 2020 bude na obloze co pozorovat. Nový rok nám přinese zajímavé a vzácné astronomické úkazy, radost nám udělají především planety. Po většinu roku na nás bude zářit nepřehlédnutelná Venuše. Zatímco v prvních měsících roku si zahraje roli Večernice, v létě se pak přesune na ranní oblohu jako Jitřenka. Venuši nepřehlédnete, po Slunci a Měsíci je totiž vůbec nejjasnějším objektem oblohy.

Tento rok nám navíc přinese jedno z nejpříznivějších pozorování planety Mars za posledních 49 let. Naši pozornost si však tato planeta začne získávat až v průběhu léta. Samotný závěr roku, konkrétně pondělí 21. prosince 2020, se pak do astronomických kronik zapíše tučným písmem. V tento den dojde k nejvzácnějšímu úkazu tohoto století. Planety Jupiter a Saturn budou v neuvěřitelně těsné blízkosti u sebe. Naposledy k této Velké konjunkci došlo v roce 1623 a příští nás čeká až v březnu 2080.

Naopak na zatměňové úkazy v Česku bude rok 2020 mimořádně chudý. Za těmi nejzajímavějšími bude nutné vycestovat, a to hodně daleko. Červnové zatmění slunce bude viditelné zejména z Indie a Tibetu, prosincové pak z Chile a Argentiny. V Česku se letos musíme spokojit pouze s jedním dobře viditelným zatměním. Půjde o zatmění měsíce, které však bude mnohem skromnější, než to z ledna roku 2019. Bude pouze polostínové, zato však viditelné i pouhým okem.

Polostínové zatmění je očima patrné jen v době, kdy se Měsíc nachází opravdu blízko okraje zemského stínu. K takové situaci dojde v pátek 10. ledna ve 20:10 hodin, kdy se měsíc shora přiblíží k plnému zemskému stínu, a to na nejmenší možnou vzdálenost 0,06°. Ztmavnutí budeme navíc sledovat na té části měsíčního disku, kde nejsou tmavá měsíční „moře“, bude tak kontrastnější. Na pohled to bude vypadat, jako by někdo měsíční úplněk z okraje začadil černým kouřem.

Znovu se zatmění Měsíce nad českým územím dočkáme 5. června 2020. Půjde tentokrát ovšem o velice nevýrazný úkaz, který navíc proběhne v době východu Měsíce nad obzor. Na výraznější a dobře pozorovatelné zatmění si budeme muset počkat až do státního svátku 28. října 2023, kdy se odehraje částečné zatmění Měsíce o velikosti zákrytu téměř 13 procent. Úplné zatmění Měsíce z Česka uvidíme až 7. září 2025.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/Astronomický ústav AV ČR
autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabay








Další články

Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. … AKTUALIZOVÁNO Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do … DOPRAVA V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných … AKTUÁLNĚ Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. … NEPŘEHLÉDNĚTE Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také? Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také? Nové dresy, nová posila a Klaban, který má konečně jméno a svou první permanentku. HC … PR Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty Hnutí ANO zveřejnilo první jména pro podzimní komunální volby v Příbrami. Lídrem a … VOLBY 2026 Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal? Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal? Příbram. Název, který každý z nás používá prakticky každý den. Přemýšleli jste ale … HISTORIE 81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí 81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí Havárie vodovodního řadu v Husově ulici způsobila od úterý výrazné dopravní … AKTUÁLNĚ Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky Poslední prázdninový týden začne v Česku spíše svěžím počasím. V pondělí bude většinou … AKTUÁLNĚ
Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem Kratom, rostlinný přípravek z jihovýchodní Asie, se v Česku stal jednou z nejrychleji … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz