26. 6. svátek má Adriana

Z ateliéru v Pičíně do příbramské galerie. Lubomír Typlt se představí v Levitaci

26. března 2022   (18:24)
Z ateliéru v Pičíně do příbramské galerie. Lubomír Typlt se představí v Levitaci
foto: Lubomír Typlt – Večerní fúze, 2021 (GFD)

Vernisáž nové výstavy se uskuteční v Galerii Františka Drtikola ve čtvrtek 31. března od 17.00. Otevřena bude do 29. května.


Galerie Františka Drtikola Příbram otevírá novou výstavu Levitace. „Lubomír Typlt patří dnes k předním autorům generace narozené v polovině 70. let. Ve svém malířském díle zpřítomňuje obrysy generačního pocitu, který nahlíží jako cyklicky se vracející epos, v němž se sčítají zkušenosti z období totality a z neméně náročné společenské svobody,“ představuje malíře, jehož díla návštěvníci galerie uvidí od 1. dubna do 29. května, kurátor Petr Vaňous.

Lubomír Typlt je známý díky řadě projektů v České republice, např. Fundamenty & Sedimenty v Galerii hlavního města Prahy v roce 2011 nebo o dva roky pozdější výstavě několika umělců s názvem Motýlí efekt? v Galerii Rudolfinum, i v zahraničí. Typltovy obrazy uvedla vloni ve velké retrospektivě Tančící pentagon Alšova jihočeská galerie.
„Postupně demontuje a rozmetává jednotný konstrukt času a prostoru, aby uvolnil svébytný prostor malby k jinak nastavené, hutnější a nekompromisní výpovědi založené na dynamické kompozici a rafinovaně barevné inverzitě,“ charakterizuje malířův přístup Petr Vaňous a vyzdvihuje klíčové dílo výstavy Velké levitantky z roku 2022 zobrazující dívky s tvářemi zahalenými do svých dlouhých vlasů, vznášející se jako „mrak“ nad velkou dírou či kráterem. „Levitace je tu ironickým zastavením děje v momentě dramatického vyhrocení. Jako by bylo po jakési bouři, vše se zdánlivě uklidňuje, ale katarze z překonané krize se nedostavuje,“ zmiňuje také kurátor.
Lubomír Typlt je s Příbramskem pracovně spojen již delší dobu, svůj ateliér má v nedalekém Pičíně. V Galerii Františka Drtikola představí tematický výběr z aktuální malířské tvorby, vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 31. března od 17.00.
Lubomír Typlt je s Příbramskem pracovně spojen …
foto: Lubomír Typlt – Velké levitantky, 2022 (GFD)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco … AKTUÁLNĚ Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u … NEPŘEHLÉDNĚTE Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před … AKTUÁLNĚ Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá … AKTUÁLNĚ Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké … AKTUÁLNĚ Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina … LIFESTYLE Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české … TIP NA VÝLET Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč … DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz