Web ČT24 čelí kyberútoku, mimo provoz je i server iROZHLAS.cz
28. dubna 2022 (20:17)
foto: pixabay
Ve středu byly nedostupné kvůli kybernetickému útoku weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů, a to od rána až do zhruba 14:00.
Web zpravodajského kanálu České televize ČT24 je nedostupný, čelí kybernetickému útoku. ČTK to dnes řekla mluvčí televize Karolína Blinková. Mimo provoz je také zpravodajský server Českého rozhlasu iROZHLAS.cz. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna ČTK sdělil, že příčina je zatím neznámá, ale není vyloučeno to, že jde o napadení webu. V posledních dvou týdnech byly v Česku napadeny opakovaně státní weby. K útokům se přihlásila ruská hackerská skupina Killnet, která vyhrožovala i českým médiím. K aktuálním napadením webů médií se ale skupina zatím nevyjádřila.
Mluvčí České televize uvedla, že jde o takzvaný DDoS útok. Při něm se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit. Česká televize podle Blinkové zaznamenává kybernetický útok zhruba od 13:15. "Naše ochranné mechanismy to zachytily. Ale potom náš externí poskytovatel měl technické výpadky ve své infrastruktuře, a to doteď řešíme," řekla.
Před 19:00 postihl výpadek také iROZHLAS.cz. "Příčiny zatím zjišťujeme. V současné době nemůžeme vyloučit žádné varianty, tedy ani kybernetický útok," sdělil Hošna.
Ve středu byly nedostupné kvůli kybernetickému útoku weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů, a to od rána až do zhruba 14:00. Problémy měly kvůli napadení také stránky Českých drah. Rovněž minulý týden ve středu a čtvrtek bylo napadeno několik webů státu, například stránky vlády a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. Stejně jako dnes šlo o DDoS útoky.
K útokům ze středy a minulého týdne se přihlásila ruská skupina hackerů Killnet. Po středečním útoku na svém webu uvedla, že stejné napadení hrozí i českým médiím, pokud nepřestanou skupinu Killnet označovat za prokremelskou.
NÚKIB na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků opakovaně upozorňuje v souvislosti se situací na Ukrajině, která nyní čelí ruské vojenské invazi. Česko Ukrajinu ve válce s Ruskem podporuje mimo jiné i dodávkami zbraní. Rusko vyhrožuje státům podporujícím Ukrajinu odvetou. NÚKIB nabádá organizace k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k aktualizaci informačních systémů, aby nedocházelo ke zneužití známých zranitelností.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč?
Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. …
PR
ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér
Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného …
KULTURA
Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce
Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště
Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního …
AKTUÁLNĚ
Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem
Starosedlský Hrádek na Příbramsku oslavil v sobotu 30. května významné jubileum 650 …
ZAJÍMAVOSTI
Sekat, nebo nesekat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku
Vysoká tráva v městských parcích a na sídlištích — pro někoho nepořádek, pro jiného …
ANKETA
Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí
V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým …
AKTUÁLNĚ
Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás
Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat …
TIP NA VÝLET
Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat
Řidiči na Příbramsku i v dalších částech Středočeského kraje si v těchto dnech mohou …
DOPRAVA
Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA




