17. 5. svátek má Aneta

Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku

4. července 2020   (18:19)
Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku
foto: pribram.cz, ČTK

Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp.


Vztah spisovatele Karla Čapka a jeho ženy Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku ve Staré Huti na Příbramsku. Vznikla v Čapkově autentické garáži a její dominantou je třiaosmdesátiletý veterán Škoda Rapid zapůjčený ze soukromé sbírky. Stejným typem auta s identickou dvoudveřovou uzavřenou karosérií Čapek se Scheinpflugovou jezdili. Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp.

Akce spojené s přednáškou se zúčastnilo kolem 60 návštěvníků, nechyběly rodiny s dětmi. Další lidé, které pěkné počasí vylákalo k procházkám po okolí, do památníku přicházeli později odpoledne.
"Myslím, že se ta garáž příliš neliší od podoby, jakou měla ve druhé polovině 30. let, kdy ji Karel Čapek nechal zřídit," řekl ředitel památníku Zdeněk Vacek. Stěny tvoří původní neomítnuté zdivo z tvárnic, autentická je i podlaha z udusané hlíny. Novodobá je podle Vacka jen dřevěná stěna oddělující část k parkování od technického zázemí a přibyly informační panely s Čapkovými fotografiemi a citáty na téma motorismu.
Ve spisovatelově domácnosti se vystřídaly dva automobily Škoda - Popular a Rapid. Majitelkou byla Scheinpflugová, Čapek pro závažné onemocnění nezískal vůdčí list. Pro delší cesty dvojice využívala služeb profesionálních řidičů. Pozdější osud původních vozů se nepodařilo doložit. "Známe výrobní čísla jak originálního popularu, tak originálního rapidu. Ač po nich dlouhá léta pátrám, i další kolegové, nepodařilo se zjistit, že by se dochovaly," uvedl Vacek.

Rapid vystavený v památníku přesně odpovídá nejen provedením, ale dokonce i datem výroby 12. ledna 1937. Vacek předpokládá, že vůz ze sbírky renovátora historických vozidel Jiřího Valacha bude v památníku nejméně rok a pak se bude shánět jiný. "Mám soukromě také rapida. Pravda, o tři roky mladšího, ale v zásadě je to stejně vypadající vozidlo, jezdím s ním. Když bude nejhůř, tak vystavím to," uvedl Vacek.
Šéfovi památníku je historie motorismu blízká. V minulosti podle archivních podkladů zrekonstruoval cesty Čapka a Scheinpflugové do Alp a méně známé aspekty vývoje spisovatelova vztahu k technice publikoval v knize Za volantem s Karlem Čapkem.

Čapek s Scheinpflugovou podnikli obě cesty do Alp v červenci, nejdříve v roce 1935 s popularem a o dva roky později s výkonnějším a rychlejším rapidem. První cesta byla předsvatební, při druhé už byli Čapek s Scheinpflugovou manželé.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich … ZAJÍMAVOSTI Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na … AKTUÁLNĚ Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České … ZAJÍMAVOSTI Muzea slaví svůj den. Příbram představí novou aplikaci pro Geopark Brd a Podbrdska Muzea slaví svůj den. Příbram představí novou aplikaci pro Geopark Brd a Podbrdska Mezinárodní den muzeí letos v Příbrami připomene Hornické muzeum Příbram novinkou, … ZAJÍMAVOSTI Jaro přináší nový život. A zároveň nejvíc smrti. Pomozte to změnit. Jaro přináší nový život. A zároveň nejvíc smrti. Pomozte to změnit. Jaro je tu a s ním i období, kdy se v trávě rodí tisíce mláďat. A zároveň období, kdy … ZVÍŘATA Vrány místo popelářů? Ve Švédsku sbírají odpadky za pamlsky. A dělají to líp než lidi Vrány místo popelářů? Ve Švédsku sbírají odpadky za pamlsky. A dělají to líp než lidi Ve švédském městě Södertälje testují projekt, který zní jako sci‑fi: divoké vrány … ZAJÍMAVOSTI Do Brd i bez auta. Cyklobusy a turistické linky propojují Plzeňsko i Příbramsko Do Brd i bez auta. Cyklobusy a turistické linky propojují Plzeňsko i Příbramsko Ačkoliv jsou autobusové linky pro turisty určené především pro Plzeňsko, využít je … DOPRAVA Jak se aktuálně vyvíjejí ceny nemovitostí v Příbrami a okolí? Jak se aktuálně vyvíjejí ceny nemovitostí v Příbrami a okolí? Realitní trh ve Středočeském kraji pokračuje i v roce 2026 v postupném růstu. Po … PR Ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák: „Naším cílem je rozvíjet dítě jako celistvou osobnost“ Ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák: „Naším cílem je rozvíjet dítě jako celistvou osobnost“ Jak vypadá škola, která staví na individuálním přístupu, tvořivosti a propojení … ROZHOVOR
Příbram zve na výlet do minulosti: Vydejte se po stopách našich předků Příbram zve na výlet do minulosti: Vydejte se po stopách našich předků Oslavy 810. výročí města pokračují a přinášejí další zajímavou akci pro veřejnost. … HISTORIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz