Nastavte si pribram.cz jako domovskou stránku.
25. 11. svátek má Kateřina

Vzpomínky pamětníků představí žáci příbramských škol

22. listopadu 2020   (07:36)
Další 4 fotografie v galeriiVzpomínky pamětníků představí žáci příbramských škol

Do celorepublikového projektu Příběhy našich sousedů organizace Post Bellum se zapojují také děti z Příbramska. Letos zaznamenaly události z války, srpna 1968 a sametové revoluce.


Vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů se letos potřetí zúčastnili také žáci z Příbramska. Jejich úkolem bylo najít místního pamětníka a zdokumentovat jeho příběh. „Do půlročního projektu se v tomto roce zapojilo šest týmů – dva z Waldorfské školy, po jednom ze ZŠ 28. října, ZŠ Školní, Gymnázia Příbram a ZŠ v Milíně. Kromě zpracování příběhu do rozhlasové reportáže si žáci vybrali také formu video reportáže a animaci,“ přibližuje projekt neziskové organizace Post Bellum na Příbramsku koordinátorka Magdaléna Sadravetzová.
 

Příběhy našich sousedů představí 95letou Marii Turkovou. Pamatuje si válku a osvobození Příbrami, kdy pracovala jako zdravotnice. Rodiče další pamětnice Hany Vondráškové za války ukrývali parašutisty z výsadkové operace Chalk a její maminka se nevrátila z koncentračního tábora.
 
Děti za ZŠ v Milíně natáčely Danu Reiterovou, která během sametové revoluce pracovala v pražském rozhlase. Na sametovou revoluci vzpomínal také dramaturg a publicista Jan Foll, jenž se přátelil s Václavem Havlem a šířil petici Několik vět. Kromě roku 1989 se příbramský hudebník Petr Vašina vrací i k srpnovým událostem roku 1968 v Příbrami. Prostředí disentu zná rovněž hudebnice Sylvie Krobová. Jako dítě totiž jezdila s otcem na Hrádeček za Václavem Havlem.
 
Žákovské týmy (obvykle z 8. a 9. ročníků) pracují pod vedením svého učitele a publicistická díla pak představí veřejnosti. „Projekt běží již od loňského října a měl končit závěrečnou prezentací v dubnu,“ vysvětluje Magdaléna Sadravetzová. Prezentace se letos zatím neuskutečnila a bude mít ze zřejmých důvodů jinou, neveřejnou podobu. Organizátoři zvažují spustit během prosince video prezentaci nebo uspořádat živý přenos. Formu určí aktuální opatření, která dětem zatím neumožnila dokončit natočení finálního krátkého představení pamětníků a jejich práce.
 

Aktuální informace o závěrečné prezentaci budou zveřejněny na facebookové stránce Příběhy našich sousedů. Přehled všech ročníků, pamětníků a autorských týmů najdete na www.pribehynasichsousedu.cz. Od jara také vychází v každém čísle městského zpravodaje Kahan celostránkový medailonek jednoho z letošních pamětníků.
 

Fotogalerie

Vzpomínky pamětníků představí žáci příbramských škol () Vzpomínky pamětníků představí žáci příbramských škol (1) Vzpomínky pamětníků představí žáci příbramských škol (2) Vzpomínky pamětníků představí žáci příbramských škol (3)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: archiv Magdalény Sadravetzové

autor: Magdalena Rezková

Další články

Skanzen Vysoký Chlumec je nyní kompletní Skanzen Vysoký Chlumec je nyní kompletní Přežrané kočky, husté pavučiny, vysoké krtince. Zeptejte se přírody, jaká bude zima Přežrané kočky, husté pavučiny, vysoké krtince. Zeptejte se přírody, jaká bude zima Chováním zvířat, růstem rostlin či počasím v předchozích měsících se lidé řídili odjakživa 25. listopadu 2020   (08:27) Už může padat. Velkokapacitní frézy i lopaty jsou přichystány Už může padat. Velkokapacitní frézy i lopaty jsou přichystány Stav komunikací na Příbramsku zajišťuje stát, kraj a místní technické služby. V jakém časovém limitu je nutné odklidit sníh z dálnice nebo místní silnice? 25. listopadu 2020   (06:27) Chtěl být malířem, jeho sen ale uskutečnil až jeho syn Chtěl být malířem, jeho sen ale uskutečnil až jeho syn Otakar Mrkvička byl známou příbramskou osobností. Do jeho fotoateliéru chodily tisícovky zájemců o portrét. Uplatnění nacházel ale i v dalších uměleckých směrech. 24. listopadu 2020   (18:45) Meet the buyer podruhé, tentokrát online Meet the buyer podruhé, tentokrát online Plán investičních akcí pro rok 2021 bude představen potencionálním dodavatelům při setkání Meet the buyer – poznej svého zadavatele. Uskuteční se online formou v pátek 4. prosince 2020. 24. listopadu 2020   (16:45) Odběrové místo bude od pondělí přijímat samoplátce, fungovat bude už jen v hlavním areálu Odběrové místo bude od pondělí přijímat samoplátce, fungovat bude už jen v hlavním areálu Platba za odběr pro samoplátce bude možná pouze kartou. 24. listopadu 2020   (15:06) Záchranáři vyjížděli k uvázlé osobě v popelnici, na místě našli muže s lahví alkoholu Záchranáři vyjížděli k uvázlé osobě v popelnici, na místě našli muže s lahví alkoholu Zloděj vypustil a ukradl bazén, nyní mu hrozí až osm let ve vězení Zloděj vypustil a ukradl bazén, nyní mu hrozí až osm let ve vězení Ukrást se dá opravdu všechno. O tom se v minulém týdnu přesvědčili majitelé nafukovacího bazénu na Březnicku. 24. listopadu 2020   (09:47) Otevřete obuv, venku mrzne a dětem je zima, rozčilují se rodiče Otevřete obuv, venku mrzne a dětem je zima, rozčilují se rodiče
Vy nemáte rýži? Máte dudlík? I s takovými otázkami se dnes setkává obsluha čerpací stanice Vy nemáte rýži? Máte dudlík? I s takovými otázkami se dnes setkává obsluha čerpací stanice
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz