2. 7. svátek má Patricie




Vzorek slin na covid test by si lidé mohli odebírat i sami doma

15. září 2020   (13:47)
Vzorek slin na covid test by si lidé mohli odebírat i sami doma
foto: pribram.cz, ČTK

"Pracuje se poměrně na unikátním modelu, kdy by si člověk vykloktal, a co vykloktá, to by potom vyplivnul do nádobky a z ní by se testovalo," řekl Roman Prymula.


Vzorek slin pro testování na covid-19 by si lidé mohli odebrat i sami, například vykloktáním úst. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly se přesnost metody teď porovnává s výtěrem z nosohltanu. Pokud se nový způsob odběru ze slin podaří zavést, mohla by se kapacita testování dramaticky zvýšit, řekl dnes na dotaz ČTK. V neděli Prymula řekl, že by kapacita testů mohla být za měsíc až 40.000 denně, tedy proti současnosti více než dvojnásobná.

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví uvedl, že u slin se šance zachytit virus liší podle toho, ze které části úst pocházejí. Lepší je u kořene jazyka než v přední části. "Pracuje se poměrně na unikátním modelu, kdy by si člověk vykloktal, a co vykloktá, to by potom vyplivnul do nádobky a z ní by se testovalo. Tady se ukazuje, že výtěžnost je srovnatelná s výtěrem z nosohltanu," vysvětlil.
Metoda českého výrobce podle něj ještě není dokončena, hotová by měla být v říjnu. V současné době se přesnost metody porovnává s výtěrem z nosohltanu, který musí proškolený zdravotník provést zastrčením štětičky hluboko do nosu. Podle Prymuly se odběr ze slin dá použít jak na test PCR, tak pro jiné, méně pracné druhy testů. Například takzvané LAMP testy by dobu zjištění výsledků zkrátily ze současných zhruba šesti hodin na 45 minut.
"Pokud se zaregistrují, tak je možné dramaticky zvýšit objem testování, protože nepotřebují klasické metody pro PCR, ale potřebují pouze kultivovat při vysoké teplotě, což zvládne jakákoliv laboratoř," dodal. Záležet bude na výrobních kapacitách.

V současné době se v Česku denně provede zhruba 18.500 testů. Se zapojením akademické sféry je možné se nyní dostat na kapacitu 20.000 testů za den. Nové testy mohou být také levnější. Současná maximální cena, kterou za něj platí zdravotní pojišťovny, je 1674 korun a 82 korun za odběr. Podobná je většinou cena i pro samoplátce, připlácí se ale například za rychlost.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře Policisté o uplynulém víkendu prověřili na silnicích Příbramska celkem 208 vozidel. … DOPRAVA Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats V průběhu dvou víkendů postoupili Příbram Bobcats přes semifinále do finále hned ve … SPORT Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci Oblastní nemocnice Příbram dosáhla významného milníku ve svém rozvoji. V tomto týdnu … Kritická situace v záchranné stanici Hrachov: Kvůli vedrům praská ve švech, od státu přitom nedostala ani korunu Kritická situace v záchranné stanici Hrachov: Kvůli vedrům praská ve švech, od státu přitom nedostala ani korunu Záchranná stanice pro živočichy v Hrachově u Sedlčan, kterou provozuje Ochrana fauny … AKTUÁLNĚ Meteorologové změnili výstrahy před počasím. Od července budou přesnější a zaměří se na skutečné dopady Meteorologové změnili výstrahy před počasím. Od července budou přesnější a zaměří se na skutečné dopady Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spustil od 1. července inovovaný systém výstrah … AKTUÁLNĚ Letní odstávka teplé vody v Příbrami. Kdy přesně nebude z kohoutků téct teplá? Letní odstávka teplé vody v Příbrami. Kdy přesně nebude z kohoutků téct teplá? Energo Příbram oznámilo termín letošní pravidelné letní odstávky centrálního zdroje … AKTUÁLNĚ Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník K nešťastné dopravní nehodě došlo v úterý v podvečer na náměstí v Březnici na … AKTUALIZOVÁNO Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky. Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky. Švédsko dlouhodobě patří mezi země, které berou duševní zdraví vážně. Nejen v … LIFESTYLE Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu Středočeští silničáři posouvají některé práce na večerní a noční dobu. Konkrétně jde … AKTUÁLNĚ
Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět Na Slapské přehradě pokračuje generální oprava mostu a silnice na hrázi, která začala … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz