14. 3. svátek má Matylda a Rút

Využití řízených požárů při ochraně přírody se stává uznávanou praxí

8. února 2017   (12:48)
Využití řízených požárů  při ochraně přírody se stává uznávanou praxí

Česká republika byla zastoupena Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.


Minulý týden se na univerzitě v Barceloně konal mezinárodní kongres k využití řízených požárů při ochraně přírody. Kongresu se se zúčastnilo více jak sto prezentujících z celého světa. Sešli se zde odborníci například z Německa, Polska, Anglie a Španělska, ale také z Jihoafrické republiky, Austrálie a Kanady. Česká republika byla zastoupena Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

„Měli jsme tu čest představit zkušenosti z experimentálního použití řízených požárů na vřesovištích na dopadové ploše Jordán v CHKO Brdy,“ říká Hana Mayerová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Brdy.

Jedinci vřesu zhruba po 25 letech stárnou, ztrácejí schopnost vegetativního rozmnožování a následně vřesoviště odumírá a začíná se rozpadat. Klíčení semenáčků vřesu vyžaduje obnažení půdy na minerální podklad. Vřesoviště na dopadové ploše Jordán se nachází někde uprostřed této vývojové fáze s menším podílem semenáčků soustředěných především do kráterů po výbuších munice. Udržování vřesoviště v příznivém stavu proto vyžaduje aktivní lidské zásahy. Kvůli pyrotechnické zátěži jsou řízené požáry jedinou možností, jak rozsáhlá vřesoviště, které jsou součástí nejcennějších I. a II. zón v CHKO Brdy, dlouhodobě udržet.

Zatím krátkodobá sledování z CHKO Brdy potvrzují i dlouhodobá data z vřesovišť na severu Španělska. „Třicetileté sledování vypalovaných vřesovišť ukazuje, že u málo úživných půd není třeba po řízeném požáru nasadit pastvu, aby pomohla udržet dominanci vřesu ve společenstvu,“ souhlasí Leonor Calvo z Univerzity v Leónu ve Španělsku.
Minulý týden se na univerzitě v Barceloně …

To, že řízené vypalování je jedinou možnou péčí o bezlesé ekosystémy v oblastech s vojenskou minulostí a pyrotechnickou zátěží, potvrzují i zkušenosti kolegů z Německa. „Řízené vypalování je jediný způsob managementu, který je možné provádět ze vzdálenosti tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost zasahujících osob případnou explozí munice,“ upozorňuje Steffen Hartig ze společnosti DiBuKa GmbH, která se v Sasku-Anhaltsku věnuje požární bezpečnosti a ochraně, a to i na bývalých vojenských územích.

Věříme, že zkušenosti kolegů, kde řízené požáry jsou běžnou součástí péče o území a to jak v lese, tak v travinných ekosystémech nebo vřesovištích, využijeme v rozumné aplikaci v našich poměrech. S potěšením mohu říci, že ve většině případů jsou to hasiči, kdo mají zájem o použití řízených požárů jako prevenci před požáry živelně vzniklými. K provádění řízených požárů mají speciálně proškolené a vybavené pracovníky,“ říká Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR
vedoucí Správy CHKO Brdy.
autor: ŠS








Další články

Co je pro vás poslem jara? První čáp na komíně nebo sněženky? Co je pro vás poslem jara? První čáp na komíně nebo sněženky? Co je vlastně symbolem jara? Pro někoho je to návrat čápů na komíny, pro jiného první … FOTOGALERIE Jarní rituál, nebo sousedská válka? Jarní rituál, nebo sousedská válka? Jarní úklid se sirkou v ruce? Než škrtnete, zjistěte, jak pálit větve bez asistence … ZAJÍMAVOSTI Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a … KULTURA Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 … AKTUÁLNĚ MG ROADSHOW míří opět do Příbrami MG ROADSHOW míří opět do Příbrami Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony … DOPRAVA Den, který děsí svět: Pátek třináctého Den, který děsí svět: Pátek třináctého Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na … ZAJÍMAVOSTI Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook … NEPŘEHLÉDNĚTE
Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz