10. 6. svátek má Gita

Výstava ukáže Charkov a Sibiř očima dvou fotografů

7. prosince 2022   (10:48)
Výstava ukáže Charkov a Sibiř očima dvou fotografů
foto: Martin Wágner – Jurij Wella, pastevec sobů (zdroj: GFD Příbram)

Vernisáž nové výstavy Valerije Pankova a Martina Wágnera se v příbramské galerii uskuteční ve čtvrtek 8. prosince od 17.00. Barevné snímky ze společenských setkání a černobílé venkovské záběry si prohlédnete do 8. ledna příštího roku.


Přelom roku „oslaví“ příbramská Galerie Františka Drtikola výstavou fotografií prezentujících dva pohledy na realitu v bývalém Sovětském svazu. „Valerij opustil Charkov v dubnu letošního roku, poté co mu ruský granát zdevastoval byt a do Čech si přivezl dva kufry. V jednom z nich jsou stovky negativů,“ seznamuje s příběhem jednoho z autorů nové výstavy ředitel galerie Jan Freiberg. Valerij Pankov fotí od svých šestnácti let v oblasti Donbasu nebo Charkova. Výběr jeho prací s názvem Charkov pochází především z devadesátých let 20. století.

Postsovětské území neuniklo zájmu fotografa Martina Wágnera, zaměřil se ale na odlišnou společenskou oblast. „Poetické černobílé vidění sibiřského venkova cestovatele Martina Wágnera kontrastuje s barevnými naturalisticky podanými privátními záběry milovníka života Valerie Pankova z večírků a společenských setkání z období po rozpadu Sovětského svazu,“ komentuje kolekci Jan Freiberg, který je spolu s Martinem Wágnerem zároveň kurátorem výstavy.
Dvacet let cestování po Rusku a zejména Sibiři zprostředkoval Martin Wágner, jenž je rovněž zakládajícím členem spolku ASA 400, také čtenářům v knize Siberia: „Teprve v Rusku, zejména na Sibiři a na Dálném východě, jsem objevil zvláštní vztah domorodců k poutníkům. Je to pro mne sváteční chvíle, mohu-li nahlédnout do života dosud neznámého člověka. Vstřícnost se opakuje na každé cestě, i když nemám nic na oplátku.“
Vernisáž výstavy Charkov Valerije Pankova a Sibiř Martina Wágnera se koná ve čtvrtek 8. prosince od 17.00. Veřejnosti bude přístupná do 8. ledna 2023. Otevírací dobu Galerie Františka Drtikola Příbram (s omezením během vánočních svátků) najdete na webu www.galerie-drtikol.com.

„Tohle je velký příběh z Charkova. V době po rozpadu Sovětského svazu vznikaly horečně soukromé živnosti. Sám jsem v té době dodával potraviny do jednoho obchodu, kde jsem se seznámil se sestrou prodavačky, která je na fotografii. Jmenovala se Anna, a ze svých úspor si otevřela restauraci v bývalém výzkumném ústavu, kde zbyly po jídelně volné prostory. Po několika měsících však zkrachovala. Nedaleko továrny FED si poté otevřela stánek s občerstvením. Všichni zaměstnanci si po cestě z práce dávali panáka. Posedávali v zeleni a odpočívali. Anna na fotografii připravuje oběd a je smutná, že jí nevyšel velký byznys a má jen stánek u cesty.“
Valerij Pankov, komentář k fotografii Anna připravuje oběd (konec 90. let 20. století)

foto: Valerij Pankov – Anna připravuje oběd (zdroj: GFD Příbram)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Má příbramská hornická píseň jiný příběh? Historický výzkum naznačuje, že ano Má příbramská hornická píseň jiný příběh? Historický výzkum naznačuje, že ano Píseň Hluboký náš důl patří k současným nejznámějším motivům příbramské hornické … AKTUÁLNĚ Příbramskem projede cyklistický závod ve stylu Tour de France. Řidiče čekají uzavírky Příbramskem projede cyklistický závod ve stylu Tour de France. Řidiče čekají uzavírky Silnice na Příbramsku ovládnou v sobotu 20. června tisíce cyklistů. Regionem totiž … SPORT Kraj podpoří příbramské divadlo milionem korun Kraj podpoří příbramské divadlo milionem korun Středočeští zastupitelé schválili přidělení mimořádných dotací pro scény v Kladně, … NEPŘEHLÉDNĚTE /FOTO, VIDEO/ Proměna za desítky milionů je hotová. Jiráskovy sady se otevřely lidem /FOTO, VIDEO/ Proměna za desítky milionů je hotová. Jiráskovy sady se otevřely lidem Jiráskovy sady se dnes oficiálně vrátily. Po dvou letech stavebních prací, uzavírek, … AKTUÁLNĚ Barevná kráska ničí českou přírodu. Teď můžete pomoci a ještě vyhrát Barevná kráska ničí českou přírodu. Teď můžete pomoci a ještě vyhrát S příchodem Týdne invazních druhů vyhlásila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR … NEPŘEHLÉDNĚTE Slavnost Korunovace 2026: Svatá Hora zve na světelný průvod i koňské jízdy Slavnost Korunovace 2026: Svatá Hora zve na světelný průvod i koňské jízdy Svatá Hora se o víkendu znovu rozzáří slavností, která má kořeny až v roce 1732. … KULTURA Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek … DOPRAVA Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se … NEPŘEHLÉDNĚTE Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v … KULTURA
Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz