Výstava na zámku v Dobříši přibližuje objevy světové egyptologie
1. listopadu 2023 (10:50)
foto: pribram.cz / Tomáš Pečenka
Přístupná je vždy od středy do neděle do konce května 2024 v rámci komentovaných prohlídek.
Zámek v Dobříši na Příbramsku ožil atmosférou starověkého Egypta, v jeho galerii mohou návštěvníci zhlédnout výstavu Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Expozice připravená Českým egyptologickým ústavem k loňskému výročí 200 let od rozluštění hieroglyfů a 100 let od objevu hrobky faraona Tutanchamona byla k vidění v pražském Karolinu a nyní se přestěhovala ze své druhé zastávky ve Žďáru nad Sázavou do Dobříše. Přístupná je vždy od středy do neděle do konce května 2024 v rámci komentovaných prohlídek, informovala dnes za vedení zámku Michaela Rozšafná.
Výstava přibližuje okolnosti rozluštění hieroglyfů v roce 1822 a objevení Tutanchamonovy hrobky o 100 let později. Zahrnuje svítící kopii slavné Rosettské desky, repliky soch královny Nefertiti a vysokých hodnostářů Tutanchamonovy doby či makety Tutanchamonovy pohřební komory. Pomocí kukátka si návštěvníci navodí pocity, které zažívali objevitelé Tutanchamonovy hrobky.
Na podzim roku 1822 Jean François Champollion odhalil způsob, jakým hieroglyfy číst. Vyšlo najevo, že velké množství textů mělo zesnulému pomoci v dosažení věčně blaženého života v zásvětí. O sto let později, v roce 1922, Howard Carter v Údolí králů objevil hrobku do té doby téměř neznámého panovníka Tutanchamona.
"Expozice je příběhem dvou silných osobností a lidských příběhů. Jean François Champollion už ve svých devíti letech prohlásil, že rozluští egyptské hieroglyfy, všem byl pro smích, ale ve dvaatřiceti letech to skutečně dokázal. Když se v životě na něco zaměříte, dáte do toho veškeré úsilí a půjdete za tím, všechno je možné. Jedním z poselství expozice je fakt, že máme jít za svými sny a cíli," uvedla ředitelka Českého egyptologického ústavu a jedna z autorek výstavy Renata Landgráfová.
Návštěvníci výstavy se mohou seznámit s tím, jak funguje systém hieroglyfického písma, jaké jiné druhy písma Egypťané používali nebo jak se proměňoval jejich jazyk a jeho gramatická struktura. Příběh objevení Tutanchamonovy hrobky i také mnohaletou práci po objevu nebo nové vědecké poznatky spojené s panovníkem zjistí návštěvníci v další části výstavy.
Součástí expozice jsou edukační programy pro mateřské, základní a střední školy. Pro nejmenší návštěvníky je připraven zjednodušený program, na němž se seznámí s mumií, hravou formou si mohou natisknout vlastní text z hieroglyfů nebo si vyrobí náhrdelník.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Oltářní obraz ze Svaté Hory vystavuje Národní galerie, Petr Brandl ho namaloval v roce 1697
•Listopadový program v Hornickém muzeu začne svíčkařskou dílnou
•Jeden z posledních z koncertů letošního festivalu Rosa Bohemica navštívíte ve Vysoké u Příbrami
Další články
Auto u Chrástu vylétlo ze silnice a několikrát se převrátilo přes střechu
Hasiči, policisté i záchranáři zasahovali v pondělí odpoledne u vážně vyhlížející …
FOTOGALERIE
Příbramská stopa v kauze dezinfekce stadionů. Obžalovaný Jan Starka odmítá vinu
U soudu se znovu řeší zakázka na dezinfekci fotbalových stadionů za téměř 10 milionů …
AKTUALIZOVÁNO
Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci
V sobotu 16. května se na Svaté Hoře uskuteční Pouť pedagogů. Toto setkání je určeno …
AKTUÁLNĚ
Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout
Ačkoliv se ke konci prodlouženého víkendu den po dni oteplovalo, tohle příjemné počasí …
POČASÍ
Konec volnosti pro dodávky? EU zavádí povinné tachografy
Od 1. července 2026 začne v celé Evropské unii platit nová povinnost pro část dodávek. …
DOPRAVA
Uštknutí zmijí: jak správně reagovat a co nedělat
Teplé počasí láká do přírody, kde může dojít i ke kontaktu s hady. Odborníci …
Fenomén LOOKSMAXXING: Děsivý trend nutí mladíky k domácímu lámání kostí!
Zatímco dříve byla péče o vzhled doménou žen, dnes se do centra pozornosti dostávají …
LIFESTYLE
Hornické slavnosti do Příbrami přivezou hvězdy: Lenny, Pokáč, Prokop i Mňága a Žďorp
Příbram v červnu pořádá největší kulturní akcí roku. Na hornické slavnosti dorazí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Anenské ulici zasahují hasiči. Hoří několik garáží
Několik hasičských jednotek zasahuje v Příbrami v Anenské ulici. V neděli 10. května …
AKTUALIZOVÁNO
Jaro v plném proudu: Příroda kvete, ale alergici trpí. Příbram hlásí vysokou pylovou zátěž
Příroda je stále plná květů. Dokvétají některé ovocné strom, louky se plní barvami a …
PŘÍRODA




