7. 8. svátek má Lada

Výstava Mistr řezník ve Vysoké představí Dvořáka obestřeného mýty

13. dubna 2024   (06:26)
Výstava Mistr řezník ve Vysoké představí Dvořáka obestřeného mýty
foto: Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě/PR

Autoři výstavy vybrali 18 tvrzení spojených se životem a dílem skladatele, každé pojednali krátkým textem a doplnili výstavním exponátem.


Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě chystá interaktivní výstavu Mistr řezník. Expozice pojednávající o mýtech kolem skladatelova života se otevře 1. května v den 120 let od Dvořákova úmrtí, uvedl v tiskové zprávě ředitel památníku Vojtěch Poláček.

Autoři výstavy vybrali 18 tvrzení spojených se životem a dílem skladatele, každé pojednali krátkým textem a doplnili výstavním exponátem. Na návštěvníkovi bude, aby na základě pravděpodobnosti argumentů určil, jestli jde o pravdu, lež nebo tvrzení, které dnes již nelze ověřit. Témata jsou prezentovaná na šesti tříhranných boxech a doprovázena hudebními a vizuálními ukázkami.
Památník při přípravě výstavy spojil síly s Národním muzeem. "Ve sbírkách Národního muzea – Muzea Antonína Dvořáka se nachází například kopie falzifikátu Dvořákova výučního listu řeznického cechu, kterou spolu s některými dalšími předměty, jako je například krabička s léky, které skladatel užíval těsně před svou smrtí, do výstavy rádi zapůjčujeme. Spolupracujeme s památníkem ale také na obsahové stránce výstavy,“ uvedla vedoucí pražského Muzea Antonína Dvořáka Veronika Vejvodová.
Mýtus o řeznickém výučním listu Antonína Dvořáka podrobně popsala a pravost dokumentu vyvrátila v roce 1987 studie skladatele a hudebního vědce Jarmila Burghausera v Časopise Národního muzea. Konstatuje, že padělatel výučního listu, který se objevil kolem roku 1936 a z nějž se dochovala jen kopie, si nevedl příliš obratně. Vzorem pro falzum byl nejspíš výuční list v oboru stavitelství, čemuž odpovídají funkce tří historicky doložených mistrů podepsaných na dokumentu. Dva další garanti jsou však nejspíš zcela smyšlení a text je nedůvěryhodný také z hlediska paleografie. Antonín Dvořák ani nefiguruje v Knize tovaryšů řeznického cechu ve Zlonicích. V dětství ale budoucí hudební velikán svému otci skutečně pomáhal v řeznictví a že se řezníky vyučili jeho mladší bratři.

Památník Antonína Dvořáka (1841 až 1904) sídlí v novorenesančním zámečku, který dal postavit v roce 1878 skladatelův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina inspirovaly řadu Dvořákových děl.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem Tento víkend se ponese hlavně v duchu kulturních akcí. Dobříšský zámek bude znít … NEPŘEHLÉDNĚTE Vedra se vracejí. Už od neděle udeří tropické teploty, příští týden bude znovu velmi horký Vedra se vracejí. Už od neděle udeří tropické teploty, příští týden bude znovu velmi horký Po krátkém a sotva znatelnném oddechu od veder se do Česka vrátí výrazně teplé počasí. … AKTUÁLNĚ O víkendu se zavřou tunely na Pražském okruhu. ŘSD toho využije a opraví i výtluky u D5 O víkendu se zavřou tunely na Pražském okruhu. ŘSD toho využije a opraví i výtluky u D5 Pražský okruh čeká o víkendu úplná odstávka dvou tunelů. Lochkov i Cholupice se na 24 … DOPRAVA 8. srpna je Mezinárodní den koček. Ukažte nám tu svou! 8. srpna je Mezinárodní den koček. Ukažte nám tu svou! Mezinárodní den koček připadá na 8. srpna, a protože kočky patří k nejoblíbenějším … ZVÍŘATA Setkali jsme se na Hornických slavnostech a byla to zábava Setkali jsme se na Hornických slavnostech a byla to zábava Jako váš spolehlivý dodavatel tepla rádi navštěvujeme místa, kde se scházejí rodiny, … PR Spider‑Man přilétá do Příbrami. Kino uvede nový film, který otevírá další kapitolu slavné série Spider‑Man přilétá do Příbrami. Kino uvede nový film, který otevírá další kapitolu slavné série Spider‑Man se po čtyřech letech vrací na plátno — a tentokrát i do Příbrami. V sobotu … KULTURA Pozor při nákupu! Potravinářská inspekce odhalila falšované těstoviny, prodávaly se i v Albertu Pozor při nákupu! Potravinářská inspekce odhalila falšované těstoviny, prodávaly se i v Albertu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila na falšované těstoviny z … NEPŘEHLÉDNĚTE Vedra k nevydržení? Máme tipy, kam na Příbramsku schovat děti před sluncem a vedrem Vedra k nevydržení? Máme tipy, kam na Příbramsku schovat děti před sluncem a vedrem Tropické dny dokážou potrápit nejen dospělé, ale hlavně děti. Pokud nechcete trávit … TIP NA VÝLET Pavel Wohl: „Brdy jsou ideální. Pohyb je základ kultivované společnosti.“ Pavel Wohl: „Brdy jsou ideální. Pohyb je základ kultivované společnosti.“ Profesionální triatlonista Pavel Wohl, trojnásobný mistr republiky v polovičním … ROZHOVOR
Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku Příbramští policisté pátrají po sedmatřicetiletém Tomáši Mitrovi, který je omezen na … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz