Vysoký Chlumec byl oceněn za podporu cestovního ruchu
4. července 2024 (06:19)
foto: městys Vysoký Chlumec, expozice pivovarnictví
Po uzavření místního pivovaru a nepřístupnosti hradu je hlavním lákadlem pro turisty Skanzen Vysoký Chlumec. Diplom za podporu cestovního ruchu obdržel městys v rámci krajského kola letošního ročníku soutěže Vesnice roku.
Městys Vysoký Chlumec obdržel v rámci krajského kola soutěže Vesnice roku 2024 diplom za podporu cestovního ruchu. Do 28. ročníku soutěže se přihlásilo devatenáct obcí, o čtyři více než loni. Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, přičemž komise odborníků navštíví každou obec.
Do Vysokého Chlumce zavítala hodnotící komise na dvouhodinovou návštěvu na začátku června. V rámci vymezeného časového úseku se představily místní spolky i samotný městys. Komise se seznámila s realizovanými projekty, kulturními a dalšími činnostmi. Prohlédla si zdejší školu, kde zaujal koncept lesní mateřské školy, a skanzen.
V oblasti cestovního ruchu komise kladně hodnotila zřízení a provozování informačního centra spojeného s pobočkou Pošta Partner, vybudování expozice pivovarnictví a s ní související opravu prostor v obecní budově. V městysu se podařilo zrekonstruovat prostory Staré hospody a obnovit sál U Kohoutů. Vysoký Chlumec rovněž aktivně spolupracuje s turistickou destinací Toulava, Sdružením obcí Sedlčanska a MAS.
Zdejší pivovar, v němž probíhaly oblíbené pivní slavnosti, ukončil činnost v roce 2021. Po uzavření pivovaru a nepřístupnosti hradu je hlavním lákadlem pro turisty Skanzen Vysoký Chlumec, který spadá pod správu Hornického muzea Příbram „Městys od samého počátku výstavby skanzenu vyvíjí aktivní spolupráci se skanzenem, potažmo Hornickým muzeem. Díky skanzenu je městys v letních měsících hojně navštěvován, a právě za tímto účelem provozujeme v budově úřadu informační centrum nově doplněné o expozici pivovarnictví,“ vysvětluje starosta Vysokého Chlumce Jan Svatek. K propagaci kulturních, společenských a sportovních akcí městys ve velké míře využívá svůj facebookový profil a instagramový účet, kde cílí na jednotlivé skupiny návštěvníků.
Statistiky návštěvnosti městys sleduje pouze v infocentru. „Po covidovém období dochází postupně k navyšování návštěvnosti až nad hodnotu před covidem. Od loňského roku je návštěvnost infocentra zaznamenávána pomocí automatického měřiče průchodu,“ uvádí starosta. Infocentrum navštívily v roce 2021 necelé dva tisíce návštěvníků, v roce 2022 to bylo téměř 5,5 tisíce lidí. Za rok 2023 návštěvnost dosáhla čísla 7374, pro letošek infocentrem prošlo asi sedm tisíc návštěvníků. „Vzhledem k jeho propojení s pobočkou Pošta Partner a kontaktním místem Czech Point sem docházejí i osoby z řad místních obyvatel a obyvatel okolních obcí,“ upřesňuje ke statistice Jan Svatek.
Výsledky krajského kola soutěže byly vyhlášeny koncem června v galerii GASK v Kutné Hoře. Vesnicí roku Středočeského kraje za rok 2024 je obec Drahouš na Rakovnicku, kde žije 77 obyvatel. Na Příbramsko putovala i další ocenění. Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu a Zlatou cihlu za obnovu sýpky bývalé tvrze získalo město Krásná Hora nad Vltavou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Na Konopišti si prohlédnete osvícené skleníky Růžové zahrady
•Dobříš má nové mlhopítko, automaticky se spustí při teplotě 23 stupňů
•Vizážistky si vzaly do parády dámy z rožmitálského domova pro seniory
Další články
Zlatá Tereza! Bodnárová vybojovala první triumf na European Open ve španělské La Nucii
Judistka Tereza Bodnárová, rodačka z Příbrami, dosáhla na svůj dosud největší …
SPORT
Do Česka se plíží léto. Po přeháňkách dorazí o víkendu až 25 stupňů
Po chladnějších a proměnlivých dnech se počasí v Česku začne postupně měnit. Už během …
POČASÍ
Po pádu auta z mostu zemřel jeho řidič
Při havárii osobního auta na D4 u Staré Huti zemřel v noci na úterý jeho řidič.
AKTUALIZOVÁNO
Pražský okruh čeká největší zásah za roky. ŘSD bourá mosty, začíná cesta k 3+3 pruhům
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pondělí 18. května zahájilo práce, které jsou …
DOPRAVA
Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem
Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme …
Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky
Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek …
AKTUÁLNĚ
Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání
Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné …
SPORT
Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce
V České republice byl po zhruba měsíci znovu potvrzen výskyt nebezpečného parazita …
AKTUALIZOVÁNO
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO
Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




