vývoj COVID-19
18. 1. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 11
Bohutín 23
Borotice 6
Březnice 55
Buková u Pb 10
Bukovany 5
Čenkov 11
Cetyně 2
Chotilsko 6
Chrást 3
Chraštice 1
Čím 7
Daleké Dušníky 3
Dobříš 119
Dolní Hbity 22
Drahenice 2
Drahlín 8
Drásov 5
Drevníky 2
Drhovy 2
Dubenec 8
Dublovice 13
Dubno 3
Háje 4
Hluboš 9
Hřiměždice 10
Hudčice 2
Hvožďany 14
Jablonná 8
Jesenice 16
Jince 19
Kamýk n. V. 8
Klučenice 7
Kňovice 1
Korkyně 3
Kosova H. 11
Kotenčice 2
Koupě 4
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 8
Lazsko 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 10
M. Hraštice 22
Milín 37
Modřovice 1
Mokrovraty 18
Nalžovice 7
Narysov 9
Nechvalice 15
Nečín 7
Nedrahovice 8
Nepomuk 5
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 6
Nový Knín 22
Občov 4
Obecnice 34
Obořiště 13
Osečany 1
Ostrov 4
Ouběnice 2
Pečice 1
Petrovice 15
Pičín 10
Počaply 5
Počepice 6
Podlesí 14
Příbram 369
Příčovy 3
Prosen. L. 1
Radětice 1
Rosovice 7
Rožmitál p. T. 62
Rybníky 4
Sádek 4
Sedlčany 55
Sedlec-Prč. 32
Smolotely 9
Solenice 6
Stará Huť 10
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 5
Svatý Jan 7
Svojšice 3
Tochovice 23
Třebsko 7
Tušovice 1
Věšín 8
Višňová 7
Volenice 6
Voznice 8
Vrančice 1
Vranovice 6
Vševily 2
Vys. Chlumec 7
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 8
Zduchovice 1
Vysokopecký rybník se rekonstruuje. Důvodem je vyšší zabezpečení hráze

14. listopadu 2020   (07:53)
Dalších 6 fotografií v galeriiVysokopecký rybník se rekonstruuje. Důvodem je vyšší zabezpečení hráze

Kromě stavebních prací je součástí projektu také ochrana vodních živočichů před račím morem. Finalizace je plánována na jaro 2022.


Vysokopecký rybník je historickou nádrží, dříve využívanou pro báňské účely. Donedávna byl s ohledem na ohrožení majetku a životů pod hrází zařazen do tzv. IV. kategorie s nejméně přísným dohledem (tímto způsobem jsou definovány všechny nádrže v České republice v rozmezí od I. do IV. kategorie). Manipulační řád pro IV. kategorii umožňuje krátkodobé přelití koruny (horní plochy) hráze, k němuž došlo během povodní v roce 2002.
 

„Na základě technicko-bezpečnostního dohledu byla hráz vyjmuta ze čtvrté kategorie do třetí, což znamená vyšší riziko. Historické bezpečnostní přelivy – pecovský a kozičínský – nebyly ve stávajícím provedení schopny bezpečně převést vodu. Z těchto důvodů tedy dochází k úpravám hráze,“ vysvětluje Josef Benda ze Svazku obcí pro vodovody a kanalizaci, proč jako vlastník nádrže museli přistoupit k řešení situace. Zároveň nebylo dosud povolené krátkodobé přelití koruny hráze pro její stav ideální, jak ukázala povodeň před 18 lety.
 
Jeden přeliv místo dvou
V důsledku přeřazení Vysokopeckého rybníka do III. kategorie dojde k zasypání obou dosavadních bezpečnostních přelivů, překopání hráze a zrušení betonového požeráku uprostřed hráze. „V tomto místě bude vybudován nový bezpečnostní přeliv včetně nového odběrného potrubí, aby byla voda bezpečně převedena pod hráz a dále novým korytem do navazujícího toku Litavky,“ říká Josef Benda. V současnosti jsou staré přelivy vybagrovány, přechod po hrázi není možný a pro veřejnost je uzavřeno i blízké okolí rybníka.
 
Po vypuštění se počítá s převedením toku, aby v případě srážek a tání nezasáhla voda do nově budovaného objektu. Nový kašnový přeliv (obdobný má vodní nádrž Láz) nahradí původní pecovský a kozičínský. Hráz bude do budoucna širší a také přechod přes kašnový přeliv poskytne větší komfort než dosavadní úzké lávky. Náklady na rekonstrukci vyjdou na více než 35 milionů korun. „Máme přislíbenu menší dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Většinu prací zafinancujeme z vlastního rozpočtu,“ říká Josef Benda.
 

Vodu z nádrže, kterou odebírá například místní teplárna, nahradí energeticky náročné čerpání vody z Vltavy u obce Solenice, což se promítne do ceny průmyslové vody. Pro zajištění náhradního zásobování po dobu rekonstrukce byla v zahrádkářské kolonii pod Vysokou Pecí u tzv. spojné věže vybudována šachtice. Investice stála více než více než dva miliony korun a šachtice již bezproblémově funguje.
 
Raci a topoly musí pryč
Rybník je nyní téměř vypuštěn a v blízké době dojde k odlovu ryb. Likviduje se populace amerických raků, kteří přenášením račího moru ohrožují místní raky říční a raky kamenáče.
 
„Od krajského odboru životního prostředí jsme dostali výjimku, raky pravidelně ručně sbíráme a usmrcujeme. Protože mají nákazu, vozí se do kafilérie,“ objasňuje Josef Benda. Sbírají se rovněž škeble a převážejí do nádrže v Kamýku nad Vltavou, kde byla nákaza račím morem již dříve také prokázána. „Tímto způsobem z Vysokopeckého rybníka zachraňujeme vzácný druh škeble rybničné,“ dodává Josef Benda.
 
Některé stromy u rybníka jsou již vykáceny a dojde k vymýcení topolů. Kvůli prosychání z nich padají větve a na rozdíl od letitých dubů mohou jejich kořeny narušit hráz. „Pokud strom zahyne, začne vyhnívat kořen, který se ‚táhne‘ za vodou. V místě vyhnívání pak může dojít k prosakování vody do tělesa hráze a následnému poškození jednotlivých vrstev v hrázi, případně k její destrukci,“ doplňuje Josef Benda.
 
Kameny pocházejí až z 18. století
Součástí staré hráze byly také historické kameny s vyrytými letopočty (nejstarším je rok 1779). Ty budou znovu použity do nové zdi, nebo z nich bude vytvořena vzpomínková skulptura. Kamenných kvádrů se během stavby ujme důl Řimbaba, aby nedošlo k jejich znehodnocení.
 
Úpravy byly započaty letos v září a veškeré práce mají být dokončeny během 18 měsíců. Po nové hrázi se tedy projdeme v březnu roku 2022.
 

Fotogalerie

Vysokopecký rybník se rekonstruuje. Důvodem je vyšší zabezpečení hráze () Vysokopecký rybník se rekonstruuje. Důvodem je vyšší zabezpečení hráze (1) Vysokopecký rybník se rekonstruuje. Důvodem je vyšší zabezpečení hráze (2) Vysokopecký rybník se rekonstruuje. Důvodem je vyšší zabezpečení hráze (3) Vysokopecký rybník se rekonstruuje. Důvodem je vyšší zabezpečení hráze (4) Vysokopecký rybník se rekonstruuje. Důvodem je vyšší zabezpečení hráze (5)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Svazek obcí pro vodovody a kanalizaci a Magdalena Rezková

autor: Magdalena Rezková

Další články

Gymnázium pod Svatou Horou otevře i v novém školním roce Gymnázium pod Svatou Horou otevře i v novém školním roce Podle radního Středočeského kraje pro školství Milana Váchy nedojde po dnešním jednání ke sloučení obou příbramských gymnázií až tak rychle. 18. ledna 2021   (20:43) Školy budou v současném režimu pokračovat i příští týden Školy budou v současném režimu pokračovat i příští týden Aktuálně jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. 18. ledna 2021   (18:18) Finanční výbor v Příbrami je prozatím bez předsedy Finanční výbor v Příbrami je prozatím bez předsedy Na prosincovém jednání zastupitelstva města byly politické subjekty vyzvány k nominaci předsedy a člena finančního výboru. Nominace přišla pouze jedna. 18. ledna 2021   (18:05) Svaz obchodu: Otevření vybraných obchodů zásadně nezvýší mobilitu Svaz obchodu: Otevření vybraných obchodů zásadně nezvýší mobilitu "Zatímco na hračky nebo oblečení pro dospělé si jde klidně dva měsíce počkat, pastelky, oblečení pro nejmenší nebo ponožky lidé potřebují průběžně. Ne každý si navíc může dovolit k objednávce zboží za 50 korun platit dalších 110 korun poštovného," říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. 18. ledna 2021   (14:04) Po nehodě na Příbramsku nadýchal cizinec 3,5 promile Po nehodě na Příbramsku nadýchal cizinec 3,5 promile Během dvou dnů řešili dopravní policisté na Příbramsku tři nehody, při kterých byli motoristé pod vlivem alkoholu. 18. ledna 2021   (11:19) Slyšel jsem rány a pak někdo řekl, „vezmi hlavně cigára“. Říká muž, který zadržel zloděje v Bohutíně Slyšel jsem rány a pak někdo řekl, „vezmi hlavně cigára“. Říká muž, který zadržel zloděje v Bohutíně ŽIVĚ: Zastupitelé rozhodnou o prodeji chaty Granit na šumavském Zadově ŽIVĚ: Zastupitelé rozhodnou o prodeji chaty Granit na šumavském Zadově O osudu nejen této rekreační nemovitosti se rozhodne již od 16:00, průběh jednání přinášíme on-line. 18. ledna 2021   (06:31) Na Litavce dnes bez branek. Příbram remizovala s Plzní 0:0 Na Litavce dnes bez branek. Příbram remizovala s Plzní 0:0 Příbramští vedení bývalým plzeňským kapitánem Pavlem Horváthem jsou dál předposlední, ale mají zápas k dobru. 17. ledna 2021   (18:36) Lékový ústav zatím eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování Lékový ústav zatím eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování Jako následky očkování lékaři nebo pacienti nejčastěji hlásili zarudnutí kůže kolem místa vpichu nebo příznaky, které se podobají lehčímu virovému onemocnění. 17. ledna 2021   (16:56)
Při předjíždění u Brodu dostala smyk a sestřelila zaparkované auto v protisměru Při předjíždění u Brodu dostala smyk a sestřelila zaparkované auto v protisměru Na výjezdu z Příbrami došlo v neděli odpoledne k dopravnímu omezení. 17. ledna 2021   (14:06)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz