Výši poplatku za školku, družinu či klub bude nově určovat zřizovatel
9. ledna 2024 (19:28)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
O tom, kolik se bude v následujícím školním roce za mateřskou školu, družinu, či školní klub platit, musí ředitel školy informovat rodiče.
Výši poplatku za dítě v mateřských školách, které zřizuje kraj, obec nebo stát, určuje od letošního roku nově zřizovatel. Do konce roku 2023 stanovoval výši školkovného ředitel školy. Školkovné také nově nebudou muset platit zákonní zástupci, kteří pobírají příspěvek na dítě. Novela stanovuje i maximální výši platby v mateřské škole, družině či školním klubu.
Poplatek za školku nesmí přesáhnout osm procent výše minimální mzdy, za klub či družinu čtyři procenta minimální mzdy. Nová pravidla začnou platit od nového školního roku, tedy od září 2024.
Výpočet školkovného nebude vázaný na průměrné neinvestiční výdaje školy či školského zařízení, ale na výši minimální mzdy. Podle novely nesmí měsíční poplatek za mateřskou školu přesáhnout výši osmi procent základní sazby minimální mzdy za měsíc, která je platná v době stanovení měsíčního poplatku. Zřizovatelé musí výši poplatku určit nejpozději do 30. června předcházejícího školního roku pro ten následující.
Minimální měsíční mzda je nyní 18.900 korun, maximální výše školkovného pro školy zřizovatelé obcí, krajem či státem tedy bude 1512 korun za měsíc. Od nového školního roku budou také osvobozeni od poplatku za školku zákonní zástupci, kteří pobírají přídavek na dítě.
Novela stanovuje i maximální výši platby za družinu či školní klub. Poplatek za zájmové vzdělávání v klubu či družině nesmí přesáhnout výši čtyř procent základní sazby minimální mzdy za měsíc. Maximální poplatek tak může být v případě družiny nebo školního klubu 756 korun měsíčně. I výši těchto poplatků musí zřizovatel určit nejpozději do 30. června předcházejícího školního roku. Zároveň novela umožňuje ředitelům snížit poplatky za družinu či školní klub v případě, že mají nárok na přídavek na dítě podle zákona o státní sociální podpoře. Od poplatku ho může i osvobodit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V Příbrami se představí filmy natočené dětmi a teenagery do dvaceti let
•Žáci z příbramské ZŠ Školní navštívili partnerskou školu v německém Freibergu
•Mediální gramotnost středoškoláků otestuje olympiáda
Další články
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec.
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu.
Pokračujeme v naší sérii krátkých …
VIDEO
Díky!FEST se vrací počtvrté. Nabídne hudbu, zábavu i poděkování dárcům krve
Jsme hrdým mediálním partnerem této akce, která se uskuteční už 19.6. v příbramském …
Nemocnice zavádí AI přístroj Aireen. Pomůže s preventivní diagnostikou zraku u diabetiků
Nový diagnostický přístroj s prvky umělé inteligence pomáhá v nemocnici s včasným …
AKTUÁLNĚ
Výstup na Petráškovu horu spojí jarní výlet s připomínkou odporu místních proti těžbě zlata
Milovníci přírody i rodinných výletů by si neměli nechat ujít XII. jarní výstup na …
TIP NA VÝLET
Nafta zlevnila i o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 41,10 Kč …
DOPRAVA
V lese nad Věšínem skončilo auto mezi stromy
Na silnici I/19 zasahují záchranáři u dopravní nehody osobního vozu. Na místě byla i …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram útočí na krajské trůny: Vocílka, Bobcats i Tománek jdou do boje o titul nejlepších sportovců!
Velký sportovní večer se blíží a Příbram u toho nebude chybět. Hned několik jmen z …
SPORT
Desítky veteránů projedou Příbramí. Tady máte tipy, kde je chytit
Příbramsko čeká v sobotu 25. dubna nevšední podívaná. Silnice regionu zaplní desítky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
HOTOVO! Jiráskovy sady se po uzavírce znovu otevírají. První autobus projede už v sobotu v 4:30
Jiráskovy sady, které byly od 1. dubna uzavřené kvůli výměně vodovodu a kanalizace, se …
AKTUÁLNĚ
Chceš na sobě uniformu? Policie tě prověří nanečisto – a bez milosti
Myslíš si, že máš na to stát se policistou? Teď si to můžeš vyzkoušet na vlastní kůži. …
AKTUÁLNĚ




