14. 7. svátek má Karolína




Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny?

25. února 2020   (16:11)
Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny?
foto: pribram.cz

Ze strany zastupitelů je k umístění větrných elektráren zaujímán spíše negativní názor. Názor veřejnosti ukáže anketa


Dominantou Vysokého Chlumce je zachovalý hrad, který stojí na osamoceném žulovém vrchu v nadmořské výšce 525 m n. m. Byl patrně založen v posledních letech panování Karla IV. a dlouhá staletí byl sídlem rodu Lobkoviců. Od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka, a ačkoliv je v současné době veřejnosti nepřístupný, tvoří neodmyslitelnou součást zdejší krajiny.

A právě tato lokalita je podle odborníků z firmy Meridian Nová Energie, s.r.o. vhodná pro využití větrné energie. Chtějí tu postavit tři větrné elektrárny a městysu Vysoký Chlumec za jejich stavbu nabízí vysoké finanční kompenzace. Pokud by zastupitelstvo vydalo souhlasné rozhodnutí, mohly by tak v budoucnu hradní věži "konkurovat" obří lopatky větrníků.

Za každou elektrárnu by obec do svého rozpočtu získala jednorázovou částku ve výši až jeden milion korun a následné roční příspěvky v řádu stovek tisíc. Zastupitelstvo však k umístění větrných elektráren zaujímá spíše negativní názor.

„Je nutné vzít v potaz narušení krajinného rázu a vliv větrných elektráren na faunu a flóru v jejich okolí. V této fázi nejsou také známy přesnější informace, například o výšce elektráren, jejich hluku, apod.,“ uvádí na svém webu Úřad městyse Vysoký Chlumec.
Vzhledem k závažnosti celé problematiky se zastupitelstvo na svém posledním zasedání rozhodlo oslovit veřejnost formou ankety a získat tak názor obyvatel, kteří zde žijí. V minulosti hlas lidu například zastavil stavbu větrných elektráren na vrcholu Hůrka v katastrech obcí Kosova Hora a Jesenice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Traktor se 17 tunami obilí zablokoval silnici, hasiči museli náklad přečerpat Traktor se 17 tunami obilí zablokoval silnici, hasiči museli náklad přečerpat Dopravní nehoda zemědělské soupravy komplikovala v úterý odpoledne provoz na místní … AKTUÁLNĚ Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 43 … AKTUÁLNĚ Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic už roky mlčí. Technologie je pod soudem a ten provoz nechce Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic už roky mlčí. Technologie je pod soudem a ten provoz nechce Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic měla v létě každou celou hodinu spouštět … AKTUÁLNĚ Kombajny nezastavují: Žně ve středních Čechách výrazně předbíhají loňské tempo Kombajny nezastavují: Žně ve středních Čechách výrazně předbíhají loňské tempo Zemědělci ve středních Čechách dosud sklidili zhruba 81 procent ploch s ozimým … Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí přívalové deště, kroupy i silný vítr Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí přívalové deště, kroupy i silný vítr Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které v úterý 14. července zasáhnou … AKTUALIZOVÁNO Orlická přehrada: hladina klesá, lodní výtah stojí Orlická přehrada: hladina klesá, lodní výtah stojí Orlická přehrada se dostala výrazně pod dlouhodobý normál. Hladina je aktuálně osm … FOTOGALERIE Vydejte se poznat Brdy s průvodci. Čeká vás Dům přírody i jedinečná Třítrubecká vyhlídka Vydejte se poznat Brdy s průvodci. Čeká vás Dům přírody i jedinečná Třítrubecká vyhlídka Milovníci Brd mají jedinečnou příležitost poznat už zítra krajinu očima odborníků. … PŘÍRODA Extrémní závod Bcrossrun 13: Příbram měla silné zastoupení Extrémní závod Bcrossrun 13: Příbram měla silné zastoupení Plzeňská Olympia hostila o víkendu 11.a 12. července 2026 další ročník extrémního … SPORT Léto v nemocnici ovládnou Emoce Taťány Vencovské Léto v nemocnici ovládnou Emoce Taťány Vencovské Galerie Gaudii gratia v Oblastní nemocnici Příbram nabídne od července do konce září …
Ze Svaté Hory do Koněpruských jeskyní. Digitální karta otevírá a spojuje dva regiony se slevami Ze Svaté Hory do Koněpruských jeskyní. Digitální karta otevírá a spojuje dva regiony se slevami Digitální návštěvnická karta propojující turistické oblasti Berounsko a Brdy a … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz