27. 7. svátek má Věroslav

Výročí březohorské důlní katastrofy se blíží

24. května 2022   (12:16)
Výročí březohorské důlní katastrofy se blíží
foto: MěÚ Příbram

Každé město má svoji historii, ta naše je od nepaměti spjata s hornictvím. Na historii svého města jsou Příbramané hrdi, což se projevuje mimo jiné i pořádáním pravidelných hornických akcí. V letošním roce si mimo jiné připomínáme 130. smutné výročí březohorské důlní katastrofy.


Pokud bychom měli možnost přenést se o 130 let zpět, dělilo by nás pouhých pár dní od největší důlní katastrofy té doby ve světě v oblasti rudného hornictví a největší v historii českého báňského podnikání, která poznamenala stovky rodin z Příbrami, Březových Hor a okolních obcí. V úterý 31. května roku 1892 pravděpodobně shodou nešťastných událostí vzplanul v dole Marie požár. Zplodiny se záhy v podzemí rozšířily i do okolních šachet a celé neštěstí si vyžádalo 319 lidských životů.

Ve výroční den, tedy v úterý 31. května 2022 si události připomeneme pietní akcí, ovšem pozvat veřejnost můžeme také na sobotu 28. května, kdy se koná tzv. Vzpomínkový den v Hornickém muzeu. „V sobotu 28. května přivítáme veřejnost v areálu Ševčinského dolu, kde se v tento den kromě vzpomínkové akce koná také Muzejní noc. V programu jsou v čase od 16 do 22 hodin připraveny hudební produkce, při kterých vystoupí písničkář Petr Vašina a dále sbory Arytmie Praha a Gambale. Dále se návštěvníci mohou těšit na promítání dokumentárních záběrů a samozřejmě si připomeneme události roku 1892.

V areálu Ševčinského dolu bude připraveno pietní místo s 319 svíčkami za 319 horníků a záchranářů, kteří zemřeli při zmíněném důlním neštěstí,“ říká ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl a dodává: „Jak jsem již zmínil, vzpomínková akce je propojena s programem Muzejní noci, takže si návštěvníci v tento den budou moci prohlédnout vybrané expozice v nevšedním čase. Pozvánku bych rád rozšířil také o možnost prohlídky Mariánské štoly, které začínají v 16, 17 a 18 hodin. Celý vzpomínkový den tedy nebude pouze o historických událostech. Zmínit bych mimo jiné mohl také odhalení plastiky Ivana Lošáka Hornická svatba, kterou Hornické muzeum získalo do svých sbírek od města Příbram.“
Události roku 1892 si mohou občané a návštěvníci města připomenout již v tyto dny na informačních panelech, které jsou na místech spojených s popisovanými událostmi. Trasa s prvním informačním panelem začíná u březohorského hřbitova a další zastavení následují u dolu Marie, Ševčinského dolu, u budovy bývalého báňského ředitelství na náměstí T. G. Masaryka. Poslední informační panel je umístěn u příbramského hřbitova.

K výpravě do historie je možné využít hru Marie v plamenech, kterou je možné stáhnou v mobilní aplikaci Skryté příběhy. „Je rozhodně dobré připomínat si hornickou minulost. 130. výročí březohorské důlní katastrofy nabízí jedinečnou příležitost, abychom si ještě více uvědomili, že město Příbram bylo, je a bude hornickým městem. V den výročí, tedy v úterý 31. května se můžeme sejít při pietní akci postupně na několika významných místech,“ uvedl starosta Jan Konvalinka a dodal, že velké díky patří všem, kteří se na akci pořádané Městským kulturním centrem ve spolupráci s hornickými a hutnickými spolky podíleli.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / MěÚ Příbram
autor: Eva Švehlová








Související


Další články

Vážná srážka dvou aut u Dubence: Čtyři zranění a kyvadlový provoz na silnici I/18 Vážná srážka dvou aut u Dubence: Čtyři zranění a kyvadlový provoz na silnici I/18 Před dvanáctou hodinou došlo na křižovatce silnice I/18 u obce Dubenec k vážné … AKTUALIZOVÁNO Policie prověřuje hromadnou bombovou výhrůžku. Týká se zhruba 400 budov po celém Česku Policie prověřuje hromadnou bombovou výhrůžku. Týká se zhruba 400 budov po celém Česku Policie České republiky od rána prověřuje rozsáhlou bombovou výhrůžku, která směřovala … AKTUÁLNĚ Do Česka míří vlna extrémních veder. Teploty vystoupají až k 38 °C, hrozí přehřátí i zvýšené riziko požárů Do Česka míří vlna extrémních veder. Teploty vystoupají až k 38 °C, hrozí přehřátí i zvýšené riziko požárů Českou republiku čeká po relativně chladnějším začátku týdne výrazná změna počasí. Do … AKTUÁLNĚ Macík má nový speciál. EVO5 je ostřejší, rychlejší a připravený na Dakar Macík má nový speciál. EVO5 je ostřejší, rychlejší a připravený na Dakar Nová evoluce, nový design, nový směr. Martin Macík ukázal kamion MMT EVO5, se kterým … NEPŘEHLÉDNĚTE Půlmaraton jako terapie: proč mladí utíkají nejen kvůli sportu Půlmaraton jako terapie: proč mladí utíkají nejen kvůli sportu Běh už dávno není jen o kondici nebo hubnutí. Pro mnoho mladých lidí se stal způsobem, … NÁZOR 45. ročník SILMET Rally Příbram je minulostí. Dohnal s Vybíralem znovu zvítězili 45. ročník SILMET Rally Příbram je minulostí. Dohnal s Vybíralem znovu zvítězili Posádka Jan Dohnal – Ivo Vybíral zvítězila v 45. ročníku SILMET Rally Příbram a … SPORT Kouř z požárů ve Francii a Španělsku dorazil nad Česko. Odborníci vysvětlují, proč nepředstavuje zdravotní riziko Kouř z požárů ve Francii a Španělsku dorazil nad Česko. Odborníci vysvětlují, proč nepředstavuje zdravotní riziko Nad území České republiky se v neděli během časných ranních hodin začal dostávat kouř … NEPŘEHLÉDNĚTE Kraj podporuje rozšiřování sítě defibrilátorů v obcích Kraj podporuje rozšiřování sítě defibrilátorů v obcích Středočeský kraj chce přispět k rozšíření sítě přístrojů určených k laické resuscitaci … AKTUÁLNĚ Meteorologové rozšířili výstrahu před požáry i na střední Čechy Meteorologové rozšířili výstrahu před požáry i na střední Čechy Meteorologové dnes rozšířili výstrahu před vznikem požárů na západní a severní Čechy, … AKTUÁLNĚ
Na Orlíku se objevili dva obří uhynulí sumci. Co se v přehradě děje? Na Orlíku se objevili dva obří uhynulí sumci. Co se v přehradě děje? Orlická přehrada je dlouhodobě známá jako místo, kde žijí jedni z největších sumců v … ZVÍŘATA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz