Výrobci vinylů GZ Media loni stouply tržby na 5,6 mld. Kč, zisk na miliardu
27. srpna 2023 (13:30)
foto: GZ Media / PR
GZ Media má sídlo a hlavní výrobní závod v Loděnici a další provozy v Soběslavi, Hýskově a Příbrami.
Společnost GZ Media, která je světovou jedničkou ve výrobě gramofonových desek, loni utržila za prodej zboží, vlastních výrobků a služeb 5,636 miliardy Kč, meziročně o 62 procent více. Hospodářský výsledek po zdanění vzrostl o 54 procent na 1,015 miliardy Kč. Rok 2022 tak byl pro GZ Media nejúspěšnějším rokem v její historii a obdobné velmi dobré výsledky firma očekává i letos, vyplývá z její výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
"Hlavní příčinou úspěchu je dramatický nárůst poptávky po vinylových deskách, která jde ruku v ruce s mohutnými investicemi firmy. Samotné investice přitom nejsou zaměřeny jen do pouhého rozšiřování výroby, ale i do modernizace, automatizace a zlepšování pracovního prostředí v našich závodech," uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva Zdeněk Pelc.
Rok 2022 byl podle firmy, zaměstnávající přes 2000 lidí v Čechách a téměř 1000 v zahraničí, v mnoha ohledech extrémní. Doznívající pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině měly výrazně negativní dopady na podnikatelskou sféru i celou společnost. Přesto prodej zbytných produktů, jako jsou gramofonové desky a luxusní obaly, dosáhl historicky rekordní hodnoty. Jen během posledních dvou let firma investovala v Česku 1,2 miliardy korun do rozšíření kapacit a další stovky milionů Kč vydala na vybudování výrobních kapacit v závodech v Severní Americe.
Společnost má hlavní výrobní závod v Loděnici na Berounsku a další provozy v Soběslavi, Hýskově a Příbrami. Dceřiné společnosti má i v Kanadě, Francii a ve Spojených státech, kde zažívá velký růst. Severoamerické pobočky se podílejí na celkovém konsolidačním obratu již z 33 procent a jejich význam poroste. V závodu v Memphisu firma díky investicím téměř zdvojnásobila personální obsazení závodu a ztrojnásobila výrobní kapacitu. V Nashvillu v březnu 2022 začala v prázdné budově a o tři měsíce později vylisovala první desku. Expanze v Nashvillu je plánovaná na 100.000 vinylů denně. Oproti tomu výrobní pobočka v Kanadě již dosáhla kapacitního maxima.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Středočeský kraj rozdělí 60 malým obcím na rozvoj 35 milionů korun
•Vrškamýcká pivosláva: Netradiční piva i vysoce pitelné ležáky
•Dobříšské pivní slavnosti se opět vrací na náměstí Komenského
Další články
Meteorologové vydali výstrahu na silnou ledovku
Přes střední Evropu postupuje k východu frontální systém a po přední straně brázdy …
Gastro agent: Šáša Burger
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
Výstup na Pražák se vydařil i přes chumelenici na vrcholu
Tradiční lednový Výstup na Pražák se letos uskutečnil v sobotu 10. ledna a znovu …
FOTOGALERIE
Příbram doplácí na změnu financování nepedagogů. Město musí ze svého pokrýt až 30 milionů
Od letošního roku přešlo financování nepedagogických pracovníků – tedy školníků, …
Nepřehlédněte
Světoznámé kvarteto Cello Republic vystoupí v úterý 13. ledna v Příbrami
Cello Republic je soubor složený ze čtyř violoncellistů, kteří si po studiích na …
VK TROX Příbram předvedl nejlepší výkon sezony, v extralize smetl Benátky 3:0
Volejbalová ČEZ extraliga mužů nabídla v Příbrami špičkový duel, který sledovali …
Sport
Zlatý Ámos má zástupkyni i z Příbramska. Žáci nominovali učitelku z Rožmitálu
Anketa Zlatý Ámos, která už více než tři desetiletí oceňuje nejoblíbenější učitele v …
Silné mrazy ohrožují zvířata: veterináři vyzývají chovatele k větší péči
Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s aktuální vlnou mrazů upozorňuje …
Informace o bobrech v Brdech se dostala mezi světové dobré zprávy roku 2025
V Chráněné krajinné oblasti Brdy se před několika lety usídlili bobři. Jejich činnost …
Komentovaná vycházka v neděli připomene historii k 810. výročí města Příbrami
V Příbrami se uskuteční komentovaná vycházka k 810. výročí města Příbrami, která …




