vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1

Vypusťte kostlivce ze skříně. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat

21. listopadu 2020   (07:31)
Vypusťte kostlivce ze skříně. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat

Lektorka Zborníková: Bojíme se změn a zůstáváme v něčem, co sice známe, ale vůbec nám to neprospívá. Pokud strach neovládneme, ovládne nás. Jak z takového kruhu vystoupit?


Alena Zborníková, lektorka, konzultantka a koučka z Čimelic již 12let rozvíjí interpersonální dovednosti, propojuje zdánlivě nepropojitelné, mění úhel pohledu, ukazuje v souvislostech a dobíjí energii lidem, kteří potřebují změnit svůj život k lepšímu. Alena pomáhá v seberozvoji a vzdělávání jak jednotlivcům, tak větším skupinám nebo firmám. Společně s ní se podíváme na téma „Strach“.

Co je vlastně strach? Encyklopedie praví, že strach je emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Někdy je hrozba reálná, ale daleko častější je hrozba vytvořená naším myšlením. Když si svými vlastními myšlenkami dokážeme vymyslet dokonalé katastrofické scénáře.
Starořecký filozof Xenofón řekl: „Neexistuje nic, co může člověka ohnout víc než velký strach.“ Oproti tomu Jan Werich píše: „Strach, to je jako cit v prstech. Nemáš cit, šaháš do ohně, a uhoří ti ruka.“ Oba mají pravdu. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat. Tomu správnému strachu bychom mohli říkat respekt nebo také pokora.
Zdravý strach, pokora a respekt jsou důležité téměř ve všem. Přílišná jistota se snadno přelije do pýchy či namyšlenosti, pocitu, že nám se to či ono stát nemůže, a to je cesta do pekel. Takovou situaci můžeme často vidět například na silnicích. „Takové řidiče občas vnímám mezi Čimelicemi a Milínem, často předjíždějí na plné čáře,“ zmiňuje příklad Alena. Skutečná pokora je o zdravém sebevědomí, zdravé zodpovědnosti k sobě i druhým. Díky respektu jsme více obezřetní.

Se strachem je nutné pracovat, není konstantní, roste. Pokud ho neovládneme, ovládne nás. Nehledě na to, že už v Bibli je psáno: „čeho jsem se nejvíce obával, právě se stalo“. Bojíme se změny zaměstnání, změny bydliště a raději zůstáváme v něčem, co sice známe, ale vůbec nám to neprospívá.
Alena uvádí několik příkladů z praxe: „Znám případy, kdy se člověk „probál“ právě k tomu, co ho stresovalo. Nejmenovaná pediatrička se velmi bála nádoru tlustého střeva, odkládala vyšetření s obavou, že by potvrdil nález, až se dostala do fáze, kdy nešel léčit. Znám případ ženy, která se tolik bála, že ji partner podvede, že ho svým podezíravým chováním přímo vehnala do náruče jiné. Možná znáte příběh Dušana Vančury ze skupiny Spirituál Kvintet, který zemřel na sepsi po zánětu zubu, bál se jít do nemocnice.“
A jak tedy můžeme od strachu upustit?

„Jak uklidníte dítě, které se bojí v tmavé místnosti? Tak hlavně mu nemůžete říkat „neboj se, žádné strašidlo tam není“, protože právě v tu chvíli, jak to řeknete, si právě to strašidlo představí. Dítěte zbavíte strachu jednoduše. Rozsvítíte mu. To samé můžeme udělat my, pomyslně si rozsvítit. Podívat se na danou situaci racionálně a ze všech stran. Položíme si otázku, co se stane nejhoršího, když ona situace nastane? Když si na ni odpovíme, třeba zjistíme, že to vůbec není nejhorší, že je to dobře, kdyby se to stalo.  A z hrozby je příležitost. Pokud ale zjistíme, že by to nebylo dobře, můžeme si položit otázku, co nejmenšího můžeme udělat pro zmírnění dopadu a na celou situaci se připravíme. Budeme mít záložní plán. Tím také získáme ztracenou rovnováhu a bude se nám dané situaci lépe čelit. 
Samozřejmě také musíme věřit, že vše dobře dopadne, „když klepe na dveře strach, pošli otevřít víru“. Co je také dobré, je – nečekat, až nás nějaká odkládaná situace dožene. Pokud víme, že něco musíme udělat, že nám tak říkajíc nějaký kostlivec leží ve skříni, je dobré jít tomu naproti. Připravit se a prostě to udělat. Jakmile takovou situaci máme za sebou, neuvěřitelně se nám uleví, spadne z nás ten balvan, který by se časem podepsal i na našem zdraví,“ říká zkušená lektorka Alena Zborníková.
Pracovat se strachem je prostě důležité a o to důležitější ještě z dalšího důvodu. Strach velmi často používají manipulátoři pro manipulaci druhých. Ale o tom zase někdy příště.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pixabay.com

autor: Jana Fedorová

Další články

Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut Při střetech došlo k poranění čtyř osob. 28. listopadu 2020   (08:59) Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22) V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram Liga se vrátila, avšak stále bez přítomnosti diváků. Fandit a podpořit svůj tým však můžete i tak, a ještě budete hvězdou velké obrazovky. 27. listopadu 2020   (08:24) Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Hra Záhada rozbitého hřiště vytáhne děti ven za pátráním po viníkovi. Začíná se 1. prosince. 27. listopadu 2020   (06:29)
Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie by podle ředitele chtěla uspořádat krátkodobou výstavu, na níž by představila Drtikolovy originály zapůjčené hlavně od soukromých sběratelů. Nyní žádné cenné originály nevystavuje, jde o faksimile. 26. listopadu 2020   (19:20)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz