17. 9. svátek má Naděžda
Vypusťte kostlivce ze skříně. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat

21. listopadu 2020   (07:31)
Vypusťte kostlivce ze skříně. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat
foto: pribram.cz

Lektorka Zborníková: Bojíme se změn a zůstáváme v něčem, co sice známe, ale vůbec nám to neprospívá. Pokud strach neovládneme, ovládne nás. Jak z takového kruhu vystoupit?


Alena Zborníková, lektorka, konzultantka a koučka z Čimelic již 12let rozvíjí interpersonální dovednosti, propojuje zdánlivě nepropojitelné, mění úhel pohledu, ukazuje v souvislostech a dobíjí energii lidem, kteří potřebují změnit svůj život k lepšímu. Alena pomáhá v seberozvoji a vzdělávání jak jednotlivcům, tak větším skupinám nebo firmám. Společně s ní se podíváme na téma „Strach“.

Co je vlastně strach? Encyklopedie praví, že strach je emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Někdy je hrozba reálná, ale daleko častější je hrozba vytvořená naším myšlením. Když si svými vlastními myšlenkami dokážeme vymyslet dokonalé katastrofické scénáře.
Starořecký filozof Xenofón řekl: „Neexistuje nic, co může člověka ohnout víc než velký strach.“ Oproti tomu Jan Werich píše: „Strach, to je jako cit v prstech. Nemáš cit, šaháš do ohně, a uhoří ti ruka.“ Oba mají pravdu. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat. Tomu správnému strachu bychom mohli říkat respekt nebo také pokora.
Zdravý strach, pokora a respekt jsou důležité téměř ve všem. Přílišná jistota se snadno přelije do pýchy či namyšlenosti, pocitu, že nám se to či ono stát nemůže, a to je cesta do pekel. Takovou situaci můžeme často vidět například na silnicích. „Takové řidiče občas vnímám mezi Čimelicemi a Milínem, často předjíždějí na plné čáře,“ zmiňuje příklad Alena. Skutečná pokora je o zdravém sebevědomí, zdravé zodpovědnosti k sobě i druhým. Díky respektu jsme více obezřetní.

Se strachem je nutné pracovat, není konstantní, roste. Pokud ho neovládneme, ovládne nás. Nehledě na to, že už v Bibli je psáno: „čeho jsem se nejvíce obával, právě se stalo“. Bojíme se změny zaměstnání, změny bydliště a raději zůstáváme v něčem, co sice známe, ale vůbec nám to neprospívá.
Alena uvádí několik příkladů z praxe: „Znám případy, kdy se člověk „probál“ právě k tomu, co ho stresovalo. Nejmenovaná pediatrička se velmi bála nádoru tlustého střeva, odkládala vyšetření s obavou, že by potvrdil nález, až se dostala do fáze, kdy nešel léčit. Znám případ ženy, která se tolik bála, že ji partner podvede, že ho svým podezíravým chováním přímo vehnala do náruče jiné. Možná znáte příběh Dušana Vančury ze skupiny Spirituál Kvintet, který zemřel na sepsi po zánětu zubu, bál se jít do nemocnice.“
A jak tedy můžeme od strachu upustit?

„Jak uklidníte dítě, které se bojí v tmavé místnosti? Tak hlavně mu nemůžete říkat „neboj se, žádné strašidlo tam není“, protože právě v tu chvíli, jak to řeknete, si právě to strašidlo představí. Dítěte zbavíte strachu jednoduše. Rozsvítíte mu. To samé můžeme udělat my, pomyslně si rozsvítit. Podívat se na danou situaci racionálně a ze všech stran. Položíme si otázku, co se stane nejhoršího, když ona situace nastane? Když si na ni odpovíme, třeba zjistíme, že to vůbec není nejhorší, že je to dobře, kdyby se to stalo.  A z hrozby je příležitost. Pokud ale zjistíme, že by to nebylo dobře, můžeme si položit otázku, co nejmenšího můžeme udělat pro zmírnění dopadu a na celou situaci se připravíme. Budeme mít záložní plán. Tím také získáme ztracenou rovnováhu a bude se nám dané situaci lépe čelit. 
Samozřejmě také musíme věřit, že vše dobře dopadne, „když klepe na dveře strach, pošli otevřít víru“. Co je také dobré, je – nečekat, až nás nějaká odkládaná situace dožene. Pokud víme, že něco musíme udělat, že nám tak říkajíc nějaký kostlivec leží ve skříni, je dobré jít tomu naproti. Připravit se a prostě to udělat. Jakmile takovou situaci máme za sebou, neuvěřitelně se nám uleví, spadne z nás ten balvan, který by se časem podepsal i na našem zdraví,“ říká zkušená lektorka Alena Zborníková.
Pracovat se strachem je prostě důležité a o to důležitější ještě z dalšího důvodu. Strach velmi často používají manipulátoři pro manipulaci druhých. Ale o tom zase někdy příště.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz