2. 12. svátek má Blanka

Vypusťte kostlivce ze skříně. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat

21. listopadu 2020   (07:31)
Vypusťte kostlivce ze skříně. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat
foto: pribram.cz

Lektorka Zborníková: Bojíme se změn a zůstáváme v něčem, co sice známe, ale vůbec nám to neprospívá. Pokud strach neovládneme, ovládne nás. Jak z takového kruhu vystoupit?


Alena Zborníková, lektorka, konzultantka a koučka z Čimelic již 12let rozvíjí interpersonální dovednosti, propojuje zdánlivě nepropojitelné, mění úhel pohledu, ukazuje v souvislostech a dobíjí energii lidem, kteří potřebují změnit svůj život k lepšímu. Alena pomáhá v seberozvoji a vzdělávání jak jednotlivcům, tak větším skupinám nebo firmám. Společně s ní se podíváme na téma „Strach“.

Co je vlastně strach? Encyklopedie praví, že strach je emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Někdy je hrozba reálná, ale daleko častější je hrozba vytvořená naším myšlením. Když si svými vlastními myšlenkami dokážeme vymyslet dokonalé katastrofické scénáře.
Starořecký filozof Xenofón řekl: „Neexistuje nic, co může člověka ohnout víc než velký strach.“ Oproti tomu Jan Werich píše: „Strach, to je jako cit v prstech. Nemáš cit, šaháš do ohně, a uhoří ti ruka.“ Oba mají pravdu. Strach je nezbytný, ale nesmí paralyzovat. Tomu správnému strachu bychom mohli říkat respekt nebo také pokora.
Zdravý strach, pokora a respekt jsou důležité téměř ve všem. Přílišná jistota se snadno přelije do pýchy či namyšlenosti, pocitu, že nám se to či ono stát nemůže, a to je cesta do pekel. Takovou situaci můžeme často vidět například na silnicích. „Takové řidiče občas vnímám mezi Čimelicemi a Milínem, často předjíždějí na plné čáře,“ zmiňuje příklad Alena. Skutečná pokora je o zdravém sebevědomí, zdravé zodpovědnosti k sobě i druhým. Díky respektu jsme více obezřetní.

Se strachem je nutné pracovat, není konstantní, roste. Pokud ho neovládneme, ovládne nás. Nehledě na to, že už v Bibli je psáno: „čeho jsem se nejvíce obával, právě se stalo“. Bojíme se změny zaměstnání, změny bydliště a raději zůstáváme v něčem, co sice známe, ale vůbec nám to neprospívá.
Alena uvádí několik příkladů z praxe: „Znám případy, kdy se člověk „probál“ právě k tomu, co ho stresovalo. Nejmenovaná pediatrička se velmi bála nádoru tlustého střeva, odkládala vyšetření s obavou, že by potvrdil nález, až se dostala do fáze, kdy nešel léčit. Znám případ ženy, která se tolik bála, že ji partner podvede, že ho svým podezíravým chováním přímo vehnala do náruče jiné. Možná znáte příběh Dušana Vančury ze skupiny Spirituál Kvintet, který zemřel na sepsi po zánětu zubu, bál se jít do nemocnice.“
A jak tedy můžeme od strachu upustit?

„Jak uklidníte dítě, které se bojí v tmavé místnosti? Tak hlavně mu nemůžete říkat „neboj se, žádné strašidlo tam není“, protože právě v tu chvíli, jak to řeknete, si právě to strašidlo představí. Dítěte zbavíte strachu jednoduše. Rozsvítíte mu. To samé můžeme udělat my, pomyslně si rozsvítit. Podívat se na danou situaci racionálně a ze všech stran. Položíme si otázku, co se stane nejhoršího, když ona situace nastane? Když si na ni odpovíme, třeba zjistíme, že to vůbec není nejhorší, že je to dobře, kdyby se to stalo.  A z hrozby je příležitost. Pokud ale zjistíme, že by to nebylo dobře, můžeme si položit otázku, co nejmenšího můžeme udělat pro zmírnění dopadu a na celou situaci se připravíme. Budeme mít záložní plán. Tím také získáme ztracenou rovnováhu a bude se nám dané situaci lépe čelit. 
Samozřejmě také musíme věřit, že vše dobře dopadne, „když klepe na dveře strach, pošli otevřít víru“. Co je také dobré, je – nečekat, až nás nějaká odkládaná situace dožene. Pokud víme, že něco musíme udělat, že nám tak říkajíc nějaký kostlivec leží ve skříni, je dobré jít tomu naproti. Připravit se a prostě to udělat. Jakmile takovou situaci máme za sebou, neuvěřitelně se nám uleví, spadne z nás ten balvan, který by se časem podepsal i na našem zdraví,“ říká zkušená lektorka Alena Zborníková.
Pracovat se strachem je prostě důležité a o to důležitější ještě z dalšího důvodu. Strach velmi často používají manipulátoři pro manipulaci druhých. Ale o tom zase někdy příště.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz