2. 4. svátek má Erika




Vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii za pár dní skončí

25. června 2020   (18:26)
Vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii za pár dní skončí
foto: pribram.cz, ČTK

Ošetřovné skončí 30. června, experti čekají růst nezaměstnanosti.


Vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii za pár dní skončí. Posledním dnem, za který bude možné získat od státu 80 procent denního základu příjmu, bude 30. červen. Experti na sociální problematiku se obávají toho, že po tomto termínu by mohla řada rodičů školáků zamířit na úřady práce a nezaměstnanost by se mohla citelněji zvednout.

Školy se v Česku kvůli koronavirové nákaze zavřely 11. března. Mimo provoz zůstala i většina školek. O pár dnů později musela přestat fungovat zařízení sociálních služeb. Stát doplácí ošetřovné zaměstnancům s dětmi do 13 let. Za březen to bylo 60 procent základu příjmu, od dubna 80 procent. Žadatelé museli podat žádost s potvrzením o uzavření školy, jejich zaměstnavatel pak za každý měsíc posílal okresní správě sociálního zabezpečení výkaz péče. Živnostníkům jejich ošetřovné poskytovalo ministerstvo průmyslu. Do konce března to bylo 424 korun na den, od dubna pak 500 korun na den.
Ministerstvo práce uvedlo, že kvůli zavřeným školám dostala sociální správa od 12. března dosud od zaměstnanců 297.966 žádostí o ošetřovné. V březnu po vyhlášení nouzového stavu jich bylo 13.137, v dubnu 158.689, v květnu 80.789 a teď v červnu 45.351. Zda jde o žádosti, nebo o výkaz péče, resort neupřesnil. Není tak zcela zřejmé, kolik lidí přesně ošetřovné kvůli uzavření zařízení čerpalo. V dubnu správa na ošetřovném vyplatila 690,63 milionu korun, v květnu zhruba 2,4 miliardy a v červnu zatím 3,6 miliardy.
Experti na sociální problematiku prodloužení a navýšení ošetřovného chválí. Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi ho označila za finanční polštář pro rodiny. Institut ale opakovaně kritizoval to, že na dávku nedosáhli takzvaní dohodáři. Podle sociologa Dana Prokopa chybí stanovení minimálního ošetřovného. Pro lidi s nízkým výdělkem je tak podpora nízká. "Je to poučení pro ošetřovné i pro podporu v nezaměstnanosti. Je potřeba zabývat se nejen poměrem (ke mzdě), ale i částkou," uvedl Prokop.

Odborníci na sociální věci očekávají, že by po skončení ošetřovného mohla začít nezaměstnanost růst. Zatím se zvedala jen mírně. V březnu zůstala na únorových třech procentech, v dubnu se dostala na 3,4 procenta a v květnu na 3,6 procenta. Podle dnešních údajů ministerstva byla na 3,65 procenta. Úřady práce evidovaly 267.180 uchazečů o zaměstnání. Propouštění mohly zbrzdit právě peníze od státu. "Máme specifický trh práce. Je tu ošetřovné, máme výpovědní lhůty," uvedl k mírnému navyšování nezaměstnanosti politický náměstek ministryně práce Michal Pícl (ČSSD).
Zvýšení ošetřovného na 80 procent základu a plán otevírání škol už dřív kritizovali zástupci zaměstnavatelů. Stěžovali si na to, že některým rodičům scházela motivace vrátit se do zaměstnání, když se ošetřovné blíží čisté mzdě a nebylo nutné dítě do školy posílat. Experti poukazovali na to, že by se skončení výplaty ošetřovného mohlo promítnout hlavně do nezaměstnanosti žen. Se školáky či jinými členy rodiny zůstaly v minulých měsících doma obvykle právě ženy.
Zvýšené ošetřovné se bude vyplácet naposledy 30. června. Za den, kdy si dítě půjde do školy pro vysvědčení, se podle ministerstva částka neposkytne. Platí to i pro případ, "když dítě bude ve škole například jenom jednu hodinu", uvedl resort.
Od 1. července bude možné získat ošetřovné na dítě do deseti let nejvýš na devět dnů. Samoživitelé ho budou moci pobírat až 16 dnů. Dávka se bude vyplácet i na péči o jiného člena rodiny. Činit bude 60 procent základu příjmu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v … SPORT Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na … AKTUALIZOVÁNO Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale … ZAJÍMAVOSTI Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o … MUDr. Daniel Bělík: Vrací hráče zpět na led. Bezpečně, rychle a s respektem k tělu MUDr. Daniel Bělík: Vrací hráče zpět na led. Bezpečně, rychle a s respektem k tělu Na ledě rozhodují góly, ale v zákulisí často rozhoduje zdraví. A právě tam stojí … ROZHOVOR V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise V Příbrami se zkomplikovala rekonstrukce historického chodníku kolem kostela svatého … AKTUÁLNĚ Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu Příbramský tým bojovníků z Rasken Gymu pokračuje v úspěšném tažení. O víkendu 28. … SPORT Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby Divočáci se v posledních týdnech stále častěji objevují v okrajových částech Příbrami … AKTUÁLNĚ Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace Příbram čeká dopravně velmi nepříjemný duben. Od 1. dubna se kvůli výměně vodovodu a … DOPRAVA
V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky Na silnici I/18 u obce Drásov se v úterý 31. března po 15. hodině srazily dva osobní … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz