Výdaje na veřejnou dopravu ve Středočeském kraji i tržby loni vzrostly
11. března 2024 (15:26)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Veřejná doprava v regionu obsluhuje 1143 obcí a Prahu, dopravní systém kraje a metropole je propojený. Denně představuje přes 15.000 spojů.
Výdaje na veřejnou dopravu ve Středočeském kraji loni činily zhruba 7,2 miliardy korun, meziročně je to asi o 500 milionů korun více.Tržby vzrostly na 2,46 miliardy korun, důvodem bylo zvýšení jízdného i nárůst počtu cestujících. Pokryly tak náklady ze 34 procent a oproti očekávání byly vyšší téměř o 51 milionů korun. Příspěvek hejtmanství činil 3,94 miliardy korun, od ministerstva dopravy 558 milionů korun a obce přidaly 267 milionů milionů korun. Letos hejtmanství jízdné zdražovat nebude, v dalších letech zřejmě ano. Novinářům to dnes řekl středočeský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).
"Systém veřejné dopravy je nyní finančně stabilizovaný," uvedl Borecký. Hejtmanství předloni vydalo na dopravní obslužnost zhruba 32 procent ze svého disponibilního rozpočtu, nyní je to asi čtvrtina. "Co se týče krytí nákladů tržbami, tak jsme na tom nejlépe ze všech krajů v ČR," doplnil za organizátora středočeské krajské dopravy IDSK Andrej Hoffman. Náklady na autobusovou dopravu představují 54 procent, na vlakovou dopravu 46 procent.
Letos kraj očekává příznivý vývoj a nepočítá se zdražováním jízdného, v dalších letech ale podle Boreckého budou cestující platit více. Přesná míra zdražení bude jasná zřejmě až po podzimních krajských volbách, avšak předběžně by to mělo být o inflaci plus několik procent. Růst nákladů bude též souviset s investicemi do pořízení nových vozidel.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na Barrandovském mostu začne v pondělí poslední část oprav, potrvá do srpna
•Opilý Ukrajinec se netrefil z kruhového objezdu na silnici, přejel přes chodník a narazil do stromu
•Řidiči do konce léta nenajedou na pražský Barrandovský most ze Strakonické
Další články
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,70 Kč …
DOPRAVA
Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života
Při hledání domu si lidé často kladou stejnou otázku – hledám místo pro rodinu, nebo …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
/TIP NA VÝLET/ Den dětí v Brdech nabídne dobrodružství v přírodě a místo je jako stvořené pro rodinný výlet
Jak rozdělat oheň, postavit nouzový přístřešek nebo se orientovat v terénu pomocí …
FOTOGALERIE
ORLOV 2030 - komplexní projekt propojující bydlení v přírodě, rekreaci, a chybějící zázemí pro turismus v Brdech
Projekt ORLOV 2030 představuje dlouhodobou vizi rozvoje lokality Orlov u Příbrami. …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Srnče není plyšák. A kennelka není suvenýr. Ochránci prosí: nesahejte na nic
Každé ráno vstávají ve čtyři, aby pomocí dronů zachránili srnčata před sekačkami. A …
ZVÍŘATA
Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu
Příjemné tradiční prostředí, oblíbená obědová menu, zajímavý a nevšední à la carte, …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online
Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na …
ON-LINE PŘENOS
Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými …
AKTUÁLNĚ
Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě
V Příbrami se blíží do finále rozsáhlá rekonstrukce ulice Na Leštině. Radnice slibuje …
AKTUÁLNĚ
Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch
Poslední, 12. kolo Národní ligy boxu v pražském Radotíně přineslo Rasken Gymu skvělé …
SPORT




