26. 4. svátek má Oto

Výdaje na ukrajinskou uprchlickou krizi zatím byly 33,5 miliard

14. dubna 2023   (11:16)
Výdaje na ukrajinskou uprchlickou krizi zatím byly 33,5 miliard
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Největší výdajovou položkou jsou sociální dávky, na které šlo 11,1 miliardy korun.


Celkové výdaje na ukrajinskou uprchlickou krizi od začátku ruské agrese loni v únoru do konce letošního března byly 33,5 miliardy korun. Ze státního rozpočtu šlo 23,4 miliardy korun, uvedlo na twitteru ministerstvo financí. Zároveň upozornilo na to, že zhruba 100.000 uprchlíků začalo po příchodu do Česka pracovat, takže odvádějí peníze zpět do české ekonomiky.

Největší výdajovou položkou jsou sociální dávky, na které šlo 11,1 miliardy korun. Výdaje na zdravotní péči byly 5,6 miliardy korun, výdaje spojené s ubytováním 6,8 miliardy korun. Ministerstvo už dříve upozornilo na to, že peníze vyplacené na ubytování šly českým občanům a firmám, kteří uprchlíkům ubytování nabídli.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu udělilo Česko dočasnou ochranu zhruba 504.000 ukrajinských uprchlíků. Podle údajů ministerstva vnitra se zhruba třetina uprchlíků vrátila zpět na Ukrajinu. K 1. dubnu jich v Česku pobývalo přibližně 325.000. Téměř 30 procent tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden uvedl, že od loňského března pracovalo v Česku přes 200.000 ukrajinských uprchlíků. V současnosti jich má práci asi 98.000.

Česko loni získalo grant 400 milionů eur (9,3 miliardy korun) od Rozvojové banky Rady Evropy (CEB) na pomoc s integrací uprchlíků z Ukrajiny. Přijalo také úvěry od CEB a Evropské investiční banky za celkem 600 milionů eur (14 miliard korun) na spolufinancování humanitární pomoci a neočekávaných výdajů státu na základní životní potřeby uprchlíků. Z fondů Evropské unie Česko loni v květnu dostalo 27,4 milionu eur (638 milionů korun) na pomoc s uprchlíky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Ve čtvrtek 30. dubna v 16:00 hodin bude v Galerii OPE v Památníku Vojna slavnostně … KULTURA Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Stovky návštěvníků, zaplněná parkoviště a dechberoucí výkony chladnokrevníků v srdci … FOTOGALERIE Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Přírodovědný spolek Dobříš vstupuje do nadcházející sezóny s významnou novinkou, která … AKTUÁLNĚ Z Příbrami do ekvádorské džungle: Karolína Urbanová našla nový domov, syna i životní směr Z Příbrami do ekvádorské džungle: Karolína Urbanová našla nový domov, syna i životní směr Karolína Urbánová pochází z Příbrami a její jméno před lety rezonovalo internetem pod … LIFESTYLE Výstava na náměstí T.G.M. v Příbrami připomíná hornickou minulost města Výstava na náměstí T.G.M. v Příbrami připomíná hornickou minulost města Hornickou minulost města připomíná venkovní výstava, která je k vidění na náměstí T. … NEPŘEHLÉDNĚTE Aby chleba zůstal na dosah: dotace pro malé obchody jsou zpět Aby chleba zůstal na dosah: dotace pro malé obchody jsou zpět Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo i letos výzvu dotačního programu Obchůdek … NEPŘEHLÉDNĚTE Sucho se v Česku podepisuje i na lesích. Vítr situaci dál zhoršuje Sucho se v Česku podepisuje i na lesích. Vítr situaci dál zhoršuje Česko se potýká s narůstajícím suchem, které začíná výrazně zasahovat i lesní … AKTUÁLNĚ Veterinární správa zakázala desítky kojeneckých mlék. Obsahují nebezpečný toxin Veterinární správa zakázala desítky kojeneckých mlék. Obsahují nebezpečný toxin Státní veterinární správa (SVS) zakázala uvádění více než čtyř desítek mléčných … NEPŘEHLÉDNĚTE Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu Ředitelka Odborného učiliště, Praktické školy a Základní školy Příbram IV Pavlína … ROZHOVOR
Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím Záchranná stanice v Hrachově zve malé i velké návštěvníky na tajuplnou neděli 26. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz