24. 2. svátek má Matěj




Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku

16. ledna 2022   (14:02)
Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku
foto: ilustr/freepik

Podobný efekt měla erupce i na Slovensku.


Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním výbuchu podmořského vulkánu u tichomořského souostroví Tonga, vzdáleného od Česka skoro 17.000 kilometrů, způsobila v České republice krátkodobé nárůsty tlaku vzduchu. Na své facebookové stránce to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podobný efekt měla erupce i na Slovensku.

Samotné souostroví Tonga po výbuchu postihlo cunami, přívalová vlna vysoká přes jeden metr. Lidé žijící poblíž pobřeží se museli evakuovat. Menší vlny dorazily třeba na Americkou Samou, Havajské ostrovy i pobřeží USA či Japonska.

Podmořská sopka Hunga Tonga - Hunga Ha’apai vybuchla podle středoevropského času brzy ráno v sobotu. Výkyvy tlaku se pak podle záznamů ČHMÚ objevily v Česku nejprve v sobotu zhruba mezi 20:00 a 22:00 a v neděli brzy ráno přibližně mezi 02:00 a 04:00.
"Včera (v sobotu) ve večerních hodinách dorazila do Prahy tlaková vlna způsobená erupcí zhruba 17.000 kilometrů vzdáleného vulkánu Hunga Tonga u Nového Zélandu. Tlaková vlna pak v noci přišla ještě z druhé strany delší cestou kolem zeměkoule," popsal situaci ČHMÚ.
"Jedná se o obvyklou situaci, kdy silnější zemětřesení, ke kterým někde na Zemi dojde, jsme pak schopni měřit na druhé straně planety," uvedl v sobotu na twitteru planetolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. "A u těch skutečně silných platí, že zeměkouli oběhnou klidně i dva a vícekrát. Chvilku trvá, než se uvolněná energie v horninách pohltí," doplnil.

Výkyvy tlaku vzduchu zaznamenali v podobných časech jako v Česku také meteorologové na Slovensku. Uvedl to dnes slovenský server Pravda s odkazem na informace Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu.
Satelitní snímky ukázaly, jak se po výbuchu podmořského vulkánu nad mořskou hladinou zvedl obrovský oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů. Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži. Sonický třesk zaslechly podle agentury AP také obyvatelé Aljašky.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a generální tajemník OSN António Guterres vyjádřili velké znepokojení nad následky sobotní erupce podmořské sopky u souostroví Tonga. Wellington se snaží obnovit plnou komunikaci s tímto tichomořským státem, uvedla dnes Ardernová, podle které zatím úřady Tongy oficiálně neohlásily žádné škody ani oběti na životech. OSN i Nový Zéland situaci sledují a jsou připraveny pomoci, informují tiskové agentury.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu Před půl sedmou večer v pondělí 23. února byla nahlášena nehoda s chodcem v Příbrami v … AKTUALIZOVÁNO V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin V Chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo patnácté maloplošné zvláště chráněné území – … ZAJÍMAVOSTI Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na závažný případ zavlečení vztekliny do … Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026! Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026! Máte pocit, že někteří řidiči jezdí příliš rychle právě u vás? Teď máte šanci … Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku Na Slapské přehradě byla letos zahájena generální oprava mostu. Práce potrvají do roku … Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení Zimní stadion v Příbram se od 6. do 8. března stane dějištěm Mistrovství České … Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie V pondělí 23. února krátce před sedmou hodinou ranní se v katastru obce Obory na … Komisař, který ve volném čase zachraňuje Svatohorský sad s přáteli Komisař, který ve volném čase zachraňuje Svatohorský sad s přáteli Luboš Řezáč, příbramský komisař kriminální policie a zakladatel spolku Svatohorské … ROZHOVOR V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru V Čenkově se v neděli 22. února odehrála dramatická záchranná akce.
Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj! Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj! Fotbalové hřiště v Podlesí se v sobotu 29. března promění v dějiště napínavých soubojů …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz