14. 2. svátek má Valentýn

Vstávat a cvičit! Režisér králíků z klobouku Václav Bedřich dal život i dalším postavičkám z Večerníčku

11. června 2023   (19:30)
Vstávat a cvičit! Režisér králíků z klobouku Václav Bedřich dal život i dalším postavičkám z Večerníčku
foto: Česká televize/PR

Kdo by neznal Boba a Bobka, Maxipsa Fíka, Štaflíka a Špagetku a mnoho dalších. Víte ale, kdo tyto postavičky a spoustu dalších na filmovém plátně „rozhýbal“?


Václav se narodil 28. srpna 1918 v Příbrami v nynější Ondrákově ulici. Ve svém životě zastával hned tři povolání, byl úspěšným filmovým režisérem, malířem a animátorem. Už odmala velmi rád kreslil. Pro studium zvolil zdejší příbramské gymnázium a po jeho úspěšném absolvování byl přijat na právnickou fakultu do Prahy. Doba byla ale zlá. V roce 1939 byly mnoha lidem dveře vysokých škol zavřeny, Bedřichovi také.

Situace ale dopadla možná lépe, než kdyby se stal právníkem. Nastoupil do filmových ateliérů ATIF, kde se velmi brzy stal předním animátorem. Po válce přešel do studia Bratři v triku, kde pracoval pro Jiřího Trnku. Od 50. let už pak režíroval samostatně.
Celý svůj profesní život zasvětil převážně mladým divákům. Prvními snímky byly zfilmované pohádky Hrnečku vař! nebo Čert a Káča. Z jiného soudku si zkusil natočit i western nebo horor či dvě animované grotesky.
Svým umem ovlivnil nejednu generaci filmových a televizních diváků. Příští rok tomu bude už 59 let, co vznikl v České televizi pořad Večerníček, ve kterém se dodnes opakují Bedřichovy pohádky. A víte, kdo „rozhýbal“ legendární postavičku Večerníčka animátora Radka Pilaře? Kdo jiný by ji zrežíroval než Václav. Dodnes je znělka úvodní a zároveň také nejdéle vysílanou televizní znělkou v Evropě.

Nejvíce tvořil v 70. letech. Pod jeho rukama vznikly animované skvosty jako je Štaflík a Špagetka (1971), O makové panence a motýlu Emanuelovi (1972), Maxipes Fík (1976), nebo všem známá nerozlučná dvojice králíků z klobouku Boba a Bobka (1979). Dalším jeho známým dílem je Říkání o víle Amálce z roku 1975, pod kterým je podepsán i jako výtvarník.
Bedřich si svá díla většinou sám nekreslil, dával přednost spolupráci s výtvarníky. Spolupracoval například s Vladimírem Renčínem, Vladimírem Jiránkem (Bob a Bobek), Adolfem Bornem, Cyrilem Boudou nebo Miroslavem Štěpánkem. Kromě víly Amálky pak sám Bedřich ztvárnil postavičky ještě v celovečerním snímku Velká sýrová loupež z roku 1986.
Na konto mu za celý jeho život přibylo 358 filmů. Do své sbírky získal řadu cen, jak domácích, tak i zahraničních. Je řazen k legendám „České školy animace“.
Václav Bedřich se dožil krásných 90 let. Byl jedním ze zakladatelů českého animovaného filmu, který společně s dalšími rodáky z Příbrami, Hermínou Týrlovou a Jiřím Trnkou, přispěl k obdivu české práce po celém světě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Několik nehod bylo hlášeno najednou v sobotu odpoledne. Jedna u Hájů, druhá v … AKTUALIZOVÁNO Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili … Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Barevné masky, smích, hudba a zábava pro malé i velké. Kulturní dům Dobříš se už po … Dobříš Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Město Rožmitál pod Třemšínem přichází s finanční podporou pro nové občánky. Dětem … Nepřehlédněte Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření Sportovní zázemí u Základní školy Bratří Čapků letos projde významnou proměnou. Město … Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města? Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města? Po reakci jednatelky Zahradnictví Petunia, která odmítla, že by podnik chtěl v areálu … Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů Nové výstupy numerických modelů zpřesnily vývoj počasí na víkend. Sobota přinese na … Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do … ANKETA Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února … Masopust
Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest … Zajímavosti
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz