25. 7. svátek má Jakub




Vrchní sestra: V příbramské nemocnici provedeme přes 4600 operací ročně

ROZHOVOR
28. dubna 2024   (13:33)
Vrchní sestra: V příbramské nemocnici provedeme přes 4600 operací ročně
foto: ONP - Martin Janota/ se svolením

Příbramská nemocnice má k dispozici celkem 6 centrálních operačních sálů.


Dana Pincová je již 15 let vrchní sestrou centrálních operačních sálů (COS) v Oblastní nemocnici v Příbrami. Společně jsme se bavili o tom, jak to na sálech chodí, nebo jaké operace patří mezi nejdelší.

Prosím o vaše krátké představení – jak dlouho pracujete v příbramské nemocnici, jak dlouho na pozici vrchní sestry COS – (centrální operační sály), co vás vůbec přivedlo k operacím?
V Oblastní nemocnici Příbram pracuji od roku 2009. Úspěšně jsem prošla konkurzem na vrchní sestru tehdy nově vznikajícího oddělení centrálních operačních sálů. V pozici vrchní sestry COS jsem 15 let. Na operační sál jsem se dostala více méně náhodou. Nastupovala jsem po střední škole do Ústřední vojenské nemocnice na oddělení ARO a tehdejší staniční sestra oddělení anestezie se zeptala, zda by někdo nechtěl na operační sál. Přihlásila jsem se a od té doby na operačních sálech pracuji. Nejprve jako anesteziologická sestra a po šesti letech jsem přešla tzv. „od hlavy k nohám“ a začala jsem pracovat jako instrumentářka.

Příbramská nemocnice má 6 centrálních operačních sálů. Kolik se na nich za rok uskuteční operačních zákroků?
V roce 2022 se provedlo více než 4600 operací a stejně tak v roce 2023. Vetší část operací tvoří operace plánované, ale nedílnou součástí operačních dnů jsou operace akutní. Na COS je nepřetržitý provoz.
V čem se od sebe jednotlivé sály liší?
Všechny sály jsou zařízeny tak, aby bylo možné kdykoliv provádět jakýkoli typ operace akutní i plánované. Personál má pomůcky a materiál na stejných místech. Sály se liší jen v drobných detailech, podle oboru, který se na daném sále nejvíce operuje.
Co přesně máte v rámci COS na starosti vy jako vrchní sestra?
Moje práce je zabezpečit chod sálů. Od zajištění personálu, potřebného materiálu, organizování provozu, přes administrativní činnost až po práci psychologa, mentora a soudce v jedné osobě. Mám na starosti sestry/instrumentářky, sanitáře, sanitárky a další pomocný personál. Na sálech působí i oddělení anestezie, se kterým velmi úzce spolupracujeme.

Co všechno je třeba připravit z technického hlediska před každou operací?
Vše začíná příjmem pacienta z oddělení. Na COS je přivezen na lůžku, uložen na desku operačního stolu a sanitářem odvezen na příslušný operační sál, kde si jej převezme anesteziologická sestra a operační tým. Nedílnou součástí je i připravená zdravotnická technika potřebná pro daný typ operace.
Kolik lidí se účastní operace a jakou mají během zákroku roli?
Operační skupinu tvoří 7 – 8 lidí. Lékař/anesteziolog, anesteziologická sestra, lékař/operatér, jeden nebo více asistentů, instrumentářka, „obíhací“ sestra a sanitář.
Kdo je „obíhací“ sestra?
„Obíhací“ sestra je druhá sestra/instrumentářka na sále, která podává potřebný materiál instrumentářce/sestře, která je tzv. umytá a instrumentuje, asistuje při operaci.
V rámci COS jsou i dospávací pokoje. V jakých případech se na ně pacient ukládá?
O uložení pacienta na dospávací pokoj rozhoduje lékař/anesteziolog. Důvodem je stav, kdy pacient potřebuje po operaci zvýšený dozor, než je předán zpět na oddělení.
Máte pro zajímavost představu, jaká operace byla historicky nejdelší, nebo naopak nejkratší? Případně v obecné rovině, které patří k nejdelším/nejkratším.
K nejdelším patří cévní výkony. Cévní rekonstrukce nebo bypassy. Tyto operace trvají 2 a více hodin. Pro porovnání - TEP (totální endoprotéza) ať už kyčelního kloubu nebo kloubu kolenního je možné provést i za 45 minut. Vše je velice relevantní. Odvíjí se od nálezu, tělesné konstituce pacienta i zručnosti operatéra. K nejkratším operacím bych asi přiřadila operace drobných kýl nebo odstranění lipomů (tukových útvarů), ale zase záleží na místě, kde se útvar nachází a na jeho velikosti. Důležité je říci, že o kvalitě operace nerozhoduje čas, za který je provedená.
Jak vnímáte pokrok technologií v rámci operací, například nové postupy, nástroje, či zobrazovací metody?
Pokrok je v dnešní době nedílnou součástí naší profese a bez něj to nejde. Používáme moderní postupy při operacích a využíváme nejmodernější přístrojové vybavení.
Co byste vzkázala těm, které například čeká první operace v životě a mají z ní strach?
Strach je normální, přirozená věc a nemusíte se za něj stydět. Na operačních sálech děláme vše pro to, aby vaše operace proběhla rychle, bez bolesti a komplikací. Prostory operačních sálů a vše co vás na sále bude čekat, je vyobrazeno a popsáno na webových stránkách nemocnice. V případě, že vám nebude něco jasné, nebojte se zeptat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou … POZNÁVÁME BRDY Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové … PR Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti … NEPŘEHLÉDNĚTE Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. … KULTURA REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky V pátek 24. až do neděle 26. července se zámek v Rožmitále pod Třemšínem promění v … NEPŘEHLÉDNĚTE Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. … DOPRAVA Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den Jindřichohradecká úzkokolejka se po 3,5 letech pauzy vrátila na koleje a nabízí přesně … TIP NA VÝLET Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce Po zveřejnění článku o hrající fontáně na náměstí Arnošta z Pardubic, která je už … ANKETA
Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram Silmet Rally Příbram se jede už o nadcházejícím víkendu. A díky generálnímu partnerovi … SOUTĚŽ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz