24. 2. svátek má Matěj
Vrchní sestra paliativního oddělení: Smrt ve vás zanechává stopy, ale našim cílem je, aby člověk mohl odejít v klidu

ROZHOVOR
9. května 2019   (06:12)
Vrchní sestra paliativního oddělení: Smrt ve vás zanechává stopy, ale našim cílem je, aby člověk mohl odejít v klidu

Paliativní oddělení příbramské nemocnice se stará o umírající a nevyléčitelně nemocné.Za velkého zájmu médií i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, byla před několika týdny otevřena nová lůžková jednotka paliativní péče. Oddělení je symbolem špičkové nemocniční péče 21. století, a to nejen díky příjemnému prostředí ve zrekonstruovaných prostorách, ale také díky vyškolenému a profesionálnímu týmu, který o pacienty v posledních dnech života pečuje. Vrchní sestrou tohoto oddělení je Mgr. Lucia Férová, které jsme se zeptali na její dosavadní zkušenosti s oddělením.

Jste vrchní sestrou nového paliativního lůžkového oddělení v Oblastní nemocnici Příbram. Proč jste se rozhodla věnovat právě paliativní péči?
Paliativní péči jsem se částečně věnovala již v předchozím zaměstnání. Péče o tyto pacienty (nejen s onkologickým onemocněním), kdy už se přejde na paliativní terapii, mě zajímala a chtěla jsem se ji věnovat naplno, proto, když se mi dostal do ruky inzerát na výběrové řízení na pozici vrchní sestry paliativního oddělení, neváhala jsem.   

Měl na Vaši volbu vliv i fakt, že se jedná o zbrusu nové a zrekonstruované oddělení?
To, že se jedná o takto krásné, nově zrekonstruované oddělení, jsem ze začátku nevěděla, byla jsem nadšená. Je to pro mě takzvaná třešnička na dortu.

Jak se Vám zatím v nových prostorách pracuje a jakou máte zpětnou vazbu na prostředí od klientů a jejich blízkých?
Oddělení je zařízeno velice vkusně a moderně. Napodobuje domácí prostředí našich pacientů. Všechny pokoje jsou nadstandardně vybaveny, je zajištěno soukromí pacienta i rodiny (návštěvy). Nechybí ani zázemí pro rodinu, která může trávit čas s nemocným 24 hodin denně podle svých možností. K zajištění péče máme k dispozici nejmodernější vybavení. Pacienti i rodiny se cítí jako doma a i personálu se pracuje lépe. 

V čem se liší práce sester na standardním lůžkovém oddělení a na lůžkovém oddělení paliativní péče?
Na standardním oddělení je většina pacientů po vyléčení z nemoci nebo operaci propuštěna domů. Práce na paliativní péči je mnohem náročnější po psychické stránce. Pacienti se k nám dostávají na poslední dny nebo týdny svého života. Přichází k nám z oddělení, kde jim už byla další léčba ukončena jako neúčinná a je důležité zajistit kvalitní závěr života. Proto se sestry setkávají se smrtí mnohem víc než na standardním oddělení. Na naše oddělení dochází pravidelně kaplan ze Svaté hory a taky psycholožka. Jsou k dispozici nejen pacientům a rodině, ale i personálu.  

Jaký je zatím o oddělení zájem?
V současné době se zvyšuje zájem o paliativní péči ze strany pacientů i rodin. V ČR fungují na vysoké úrovní domácí péče o pacienty, ale nastanou situace, kdy už není možné zvládnout komplikace spojené s nemocí v domácím prostředí a tehdy nastupujeme my. Postupně přijímáme žádosti o přijetí pacienta na naše lůžkové paliativní oddělení. Zájem je velký. Přijímáme pacienty buď formou překladu z jiných oddělení, nebo z domova. V případě zájmu o přijetí je k dispozici žádost na webu nemocnice pod oddělením - paliativní centrum. Dále nás mohou zájemci kontaktovat na můj email lucia.ferova@onp.cz, nebo volat na tel 318 641 567, kde dostanou bližší informace.

Do příbramské nemocnice jste přišla teprve před několika týdny. Prozradíte čtenářům, jaká byla Vaše předchozí profesní kariéra?
Jako sestra jsem začala pracovat v roce 2000 po ukončení středoškolského studia. První roky jsem strávila na chirurgickém oddělení, v roce 2003 jsem začala pracovat jako anesteziologická sestra pro dětskou a dospělou kardiochirurgii v Motole, kde jsem strávila 12 let. Během této doby jsem se dále vzdělávala a zvýšila jsem si kvalifikaci o dětskou intenzivní péči a magisterské studium. Poslední 3 roky jsem strávila na oddělení NIP/DIOP v nemocnici v Sedlčanech. 

Na paliativním oddělení se setkáváte se smrtí velmi často. Zanechává to ve Vás stále nějaké hlubší stopy, nebo už to berete jako součást práce?
Se smrtí jsem se často potkávala i v předchozích zaměstnáních. Každý člověk, se kterým jsme nějakou dobu, a zemře, na nás nechá nějakou stopu. Beru však smrt  jako nutnou součást života a pokud člověku před koncem života umožníme odejít v klidu, bez bolestí a v kruhu rodiny- je to náš cíl, pro to jsme tu, tak mám z toho dobrý pocit.

Kde a jak nabíráte potřebnou energii?
Mám 2 malé děti, v září nás čeká škola, takže volný čas trávím s rodinou. Energii čerpám na chalupě mezi lesy. Často jezdíme plavat a ráda si odpočinu jen tak na gauči s nohami nahoře a knížkou v ruce, když děti spí a je ticho. (s úsměvem) 

Jste vrchní sestrou, která může ovlivňovat chod oddělení. Jak by podle Vás měla paliativní péče v ON Příbram v budoucnu vypadat?
Vykročili jsme správnou nohou. Mám výborný tým, který co nejlépe pečuje o pacienty. Můj cíl je, abychom o každého pacienta pečovali podle jeho individuálních potřeb, naslouchali i nadále přání pacientů i rodiny. Výsledkem je pro nás kladná reakce pacientů, poděkování rodin. Jediným limitem je pro nás zatím kapacita našeho oddělení, což je 16 lůžek. O paliativní péči bude do budoucna pořád větší zájem, takže doufám, že se jednou rozšíříme, abychom ji mohli dopřát co největšímu počtu pacientů, kteří si ji v posledních dnech života zaslouží.
Za velkého zájmu médií i ministra …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: ONP

autor: kap

Další články

Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen „Najít podobně zblázněné lidi, kteří s vámi budou trávit většinu víkendů, budou špinaví, omlácení od ostatních motorek a pak ještě třeba ani nedojedou do cíle, těch je málo,“ říká Lukáš Černý 24. února 2020   (19:04) Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Předběžně se počítá s jejich uspořádáním v předposledním červnovém týdnu. 24. února 2020   (16:09) Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem „Na příští rok také plánujeme vylepšit vstup do vody z mola pro lidi s potížemi chůze,“ uvedl Jan Slaba 24. února 2020   (13:34) Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Policisté u čtyřicetiletého řidiče zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. 24. února 2020   (10:38) Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Většina zásahů byla kvůli popadaným stromům. 24. února 2020   (08:17) Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Pořízení defibrilátoru je jedním z návrhů participativního rozpočtu. Pokud ho lidé podpoří, bude umístěn poblíž autobusového nádraží, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš 24. února 2020   (06:23) Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily V roce 2019 občané na úřad přinesli 53 nálezů. Pouze devět z nich si jejich vlastníci vyzvedli 23. února 2020   (19:09) „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti Více než třetina dívek starší 15 let ve svém volném čase téměř nesportuje, nebo sportuje jen několikrát měsíčně. Nemají na to údajně čas ani kamarády 23. února 2020   (16:12) Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Masopust
Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Doprava Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Příbramské letní kino s kapacitou kolem 4500 míst patří k největším v republice. 23. února 2020   (07:16) Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Vítr bude místy dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 metrů za sekundu. 22. února 2020   (21:39) Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Zdravotnictví Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Renáta Vesecká reaguje na článek Mgr. Josefa Strejce, ředitele ZŠ Příbram – Březové Hory 22. února 2020   (15:47) Přerazila zábradlí a skončila s vozem na boku. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob Přerazila zábradlí a skončila s vozem na boku. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami 22. února 2020   (12:31) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Výstraha platí od nedělních 16:00 do pondělních 08:00. 22. února 2020   (09:33) Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat Doprava Caveman, Kryštof camp, MIG 21. Kultura v Příbrami dostává ten správný drive Caveman, Kryštof camp, MIG 21. Kultura v Příbrami dostává ten správný drive Na Nováku v létě vyroste ledový bar a zahrají Roxette a Nightwish Revival 21. února 2020   (18:41) Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána V domě, kde je současná mateřská škola umístěna, žil nějakou dobu akademický sochař Karel Dvořák a jeho žena, významná herečka Leopolda Dostálová 21. února 2020   (16:03) Po nárazu s nákladním vozem vykolejil vlak Po nárazu s nákladním vozem vykolejil vlak Doprava Příbramsko navštíví premiér Babiš. Doprovodí ho ministr zdravotnictví i hejtmanka Příbramsko navštíví premiér Babiš. Doprovodí ho ministr zdravotnictví i hejtmanka Předseda vlády České republiky Andrej Babiš navštíví v úterý 25. února spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a v doprovodu hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové Sedlčany a Příbram. 21. února 2020   (11:38) Dostavba Junáče míří do finále. Bude bezbariérový a nabídne i hladové okno Dostavba Junáče míří do finále. Bude bezbariérový a nabídne i hladové okno Na nové fasádě se již podepsali sprejeři. 21. února 2020   (08:48) Hauser: Pokud budeme první, kdo rally zruší, budeme slavnější, než když se tu bude pořádat Hauser: Pokud budeme první, kdo rally zruší, budeme slavnější, než když se tu bude pořádat Rally Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna Tento týden navštíví město grafička Veronika Rút Nováková, která od vizuálního smogu úspěšně osvobodila Brno 20. února 2020   (18:22) ZŠ Březové Hory vsadila na pohybové aktivity dětí ZŠ Březové Hory vsadila na pohybové aktivity dětí Vedení školy rozhodlo navýšit tělesnou výchovu pro první stupeň na 3 hodiny týdně. 20. února 2020   (15:52) Příbram osvětlí nejrizikovější přechody pro chodce Příbram osvětlí nejrizikovější přechody pro chodce Osvětleno bude pět příbramských přechodů. Zhotovení veřejného osvětlení vyjde řádově na jeden až dva miliony korun 20. února 2020   (14:09) „Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ říká zaměstnanec slepičí farmy „Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ říká zaměstnanec slepičí farmy Podmínky chovu slepic jsou otřesné. ANO však úplný zákaz klecových chovů v Česku nepodpořilo 20. února 2020   (12:16) Ta Thuy Dung: Když mi někdo udělá křupavou kachnu se zelím, dám mu svoje srdce Ta Thuy Dung: Když mi někdo udělá křupavou kachnu se zelím, dám mu svoje srdce ROZHOVOR Známe situační plán stavby fast foodu KFC v Příbrami, na konci roku by mělo dojít k jeho otevření Známe situační plán stavby fast foodu KFC v Příbrami, na konci roku by mělo dojít k jeho otevření Fast food Příbramská teplárna zlevňuje teplo	pro domácnosti o 13% Příbramská teplárna zlevňuje teplo pro domácnosti o 13% Nově se pro odběratele ze sekundárního rozvodu sníží cena na 580,00 Kč/GJ (bez DPH), a to od 1.1.2020, tedy zpětně. 19. února 2020   (18:22) Meteorologové varují: V noci na čtvrtek se bude na silnicích tvořit náledí Meteorologové varují: V noci na čtvrtek se bude na silnicích tvořit náledí Výstraha vstoupí v platnost ve středu úderem 21. hodiny a skončí ve čtvrtek v 9 hodin. 19. února 2020   (16:41) Příbram plánuje výstavbu parkovacího domu u nádraží Příbram plánuje výstavbu parkovacího domu u nádraží Kapacita parkovacího domu má být kolem 180 míst 19. února 2020   (14:10) Policie pátrá po zloději, který okradl seniora Policie pátrá po zloději, který okradl seniora S neuvěřitelnou a nepochopitelnou drzostí okradl osmaosmdesátiletého muže, ke kterému se pod záminkou schůzky s jeho vnukem vetřel do bytu. 19. února 2020   (12:02) Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem ROZHOVOR V Příbrami byl nalezen oběšený muž, na místo přijela kriminální policie V Příbrami byl nalezen oběšený muž, na místo přijela kriminální policie AKTUALIZOVÁNO Hasiči vyměnili proudnice za florbalové hole Hasiči vyměnili proudnice za florbalové hole Příbramští hasiči vyhráli krajský přebor ve florbalu. 18. února 2020   (20:49) V Příbrami se rozhořel spor kvůli novému ceníku parkovného V Příbrami se rozhořel spor kvůli novému ceníku parkovného Doprava Pro popáleného muže spěchal záchranářský vrtulník. K úrazu došlo při manipulaci s pyrotechnikou Pro popáleného muže spěchal záchranářský vrtulník. K úrazu došlo při manipulaci s pyrotechnikou Exploze zasáhla především obličej, došlo k popáleninám druhého stupně. 18. února 2020   (14:19) Mezi 30 nejlepších kuchařů pořadu Master Chef patří i Bára Dražanová z Příbrami Mezi 30 nejlepších kuchařů pořadu Master Chef patří i Bára Dražanová z Příbrami ROZHOVOR Recyklace elektroodpadu má nový mezičlánek. Vykradače kontejnerů Recyklace elektroodpadu má nový mezičlánek. Vykradače kontejnerů Červený kontejner v Novém Kníně je několikrát do roka vypáčen a vykraden. Mnohdy však zloději v jeho útrobách narazí na nežádoucí „zboží“ 18. února 2020   (09:19)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz