Vrch Plešivec je opředen mnoha pověstmi a bývá spojován s nadpřirozenými bytostmi
4. února 2024 (17:28)
foto: Milan Suchý / se souhlasem
Duch brdských lesů Fabián tu údajně pečuje o svou zahrádku a v nedalekém Smaragdovém jezírku se na dně skrývá panna se smaragdovýma očima, jejíž naříkání přináší kolemjdoucím smůlu a neštěstí.
Vrch Plešivec nedaleko městyse Jince, který najdeme v brdském údolí řeky Litavky, je pozoruhodným místem. Mnoho turistů se sem vydává jak kvůli nezaměnitelným výhledům, tak také pro mystičnost vrchu. Plešivec svému jménu vděčí za svůj protáhlý hřbet, kterému se ve staročeštině říkalo „plechý“. Západní kamenitý štít o převýšení zhruba 300 metrů tak poskytne opravdu nádherný panoramatický výhled na centrální Brdy, a dokonce i na Svatou Horu v Příbrami nebo Hořovice.
V oblasti se v minulosti nacházely křemencové lomy, po stezkách na vrchol tak můžeme spatřit plochy bílých kamenů a sutí.
K tomuto místu se váže několik pověstí a bájí. Duch brdských lesů Fabián tu údajně pečuje o svou zahrádku a v nedalekém Smaragdovém jezírku se na dně skrývá panna se smaragdovýma očima, jejíž naříkání přináší kolemjdoucím smůlu a neštěstí. Jedna z novějších pověstí o loupežících Kubácích vypráví o skupince lupičů, kteří kradli a později zabíjeli dobytek v okolí. Jejich skrýš se díky jejich specializaci jmenovala Masné krámy, odsud prodávali poražená zvířata. Za svůj konec vděčí někdejší jinecké národní gardě. Ta opravdu historicky bandu lupičů zneškodnila, nikoliv však na Plešivci, ale v obci Jince.
Další legenda vypráví, že se zde od dávných dob shromažďovaly čarodějnice. Slétávaly se sem o půlnoci na ohnivých košťatech a tančily prý na vysokých valech. Pověst vypráví, že tu kdysi stálo nádherné město, které čert zaklel do skal. Nářek bývalých obyvatel města se o půlnoci rozléhal celým okolím.
Na Plešivci prý kdysi sídlili rovněž i obři. Plešivecký obr unesl komorskému dceru, a proto mezi nimi došlo k válce. Dcera komorského obra však nakonec oba obry usmířila. Místu, odkud se obě usmířené strany vrátily do svých domovů, se říká Na vratech.
Další legenda vypráví, že se zde od dávných dob shromažďovaly čarodějnice. Slétávaly se sem o půlnoci na ohnivých košťatech a tančily prý na vysokých valech. Pověst vypráví, že tu kdysi stálo nádherné město, které čert zaklel do skal. Nářek bývalých obyvatel města se o půlnoci rozléhal celým okolím.
Na Plešivci prý kdysi sídlili rovněž i obři. Plešivecký obr unesl komorskému dceru, a proto mezi nimi došlo k válce. Dcera komorského obra však nakonec oba obry usmířila. Místu, odkud se obě usmířené strany vrátily do svých domovů, se říká Na vratech.
Kolem vrcholu Plešivec se v mladší době bronzové dokonce nacházelo hradiště. To bylo svou rozlohou údajně největší v Čechách. Val s hradbou opevňoval území o velikosti 56 hektarů s menším vnitřním obvodem o 16,5 hektaru.
Dodnes je místo navštěvováno zejména pro zmiňovaný výhled. Na vrchol se můžete vydat z Rejkovic, Jinců nebo z Lochovic. My však doporučujeme trasu z Běštína. Zmíněná Čertova kazatelna je opatřena dřevěnými lavičkami a velkým ohništěm, zaplesá tak srdce milovníků buřtů. Zejména nadšenci horské cyklistiky si zde přijdou na své. Z jižního svahu vede na vrchol sjízdná kamenná cesta, která dá zabrat vašemu odpružení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Pojišťovny: Počet živelních škod loni klesl o 29 procent
•Meteorologové varují před silným větrem
•Po mírném ochlazení se o víkendu začne oteplovat. Začátkem týdne bude až třináct stupňů nad nulou
Další články
V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři
V pondělí před 9. hodinou ranní se stala dopravní nehoda v Příbrami v ulici …
FOTO
Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne
Meteorologové varují, že přes naše území postupuje tlaková níže k severu. V noci …
Vláda chce omezit slevy v obchodech. Řetězce varují: Zdražíme. A zákazníci to pocítí jako první
Současná vládní koalice zvažuje úpravu pravidel pro slevové akce v supermarketech. …
Nepřehlédněte
Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu
Začátek roku má v posilovnách jedno společné. Plná parkoviště, obsazené stroje a …
Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář
Zima se letos vrátila v podobě, na kterou jsme v posledních letech téměř zapomněli. …
FOTOGALERIE
Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů?
Sociální sítě zažívají v posledních letech prudký nárůst agresivity, radikalizace a …
Nepřehlédněte
Start jako hrom! Příbramský rodák David Eliáš ovládl Evropu a přidal i bronz ze sprintu
Otevřené mistrovství Evropy juniorů ve finské Imatře se pro český biatlon změnilo v …
FOTOGALERIE
Divadlo A. Dvořáka propojuje jeviště s hornickou historií Příbramska
Divadlo A. Dvořáka Příbram vstupuje do své 67. sezony s novým a výrazným vizuálním …
Příbramská záchytka dostane přes čtyři miliony. Kraj letos zvýšil podporu
Středočeský kraj letos přispěje na provoz protialkoholních záchytných stanic zhruba 11 …
Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše
Policisté v pátek večer zadrželi muže, který je podezřelý, že poškodil sekyrou výlohu …




