23. 9. svátek má Berta

Volební speciál I: Jaké má Příbram problémy a jaké je jejich řešení?

9. září 2014   (06:38)
Volební speciál I: Jaké má Příbram problémy a jaké je jejich řešení?

Oslovili jsme všech 12 stran, které letos kandidují v komunálních volbách. Odpověď zaslalo 8 z nich.


Přinášíme první díl našeho volebního speciálu. Lídrů politických stran jsme se zeptali celkem na osm témat, které se týkají města Příbram a jejího fungování. V každém z dílů vám přineseme pohledy jednotlivých politických hnutí na dané téma. 

Aktuální otázka: Jaké vnímáte největší problémy Příbramska a jak je chcete řešit?

Velkým problémem je doprava a sociální demokracie si to plně uvědomuje. Prioritou je jihovýchodní obchvat města. Chceme přimět ŘSD a Ministerstvo dopravy, aby jednání a příprava realizace projektu postupovaly rychleji. 

Důležitým faktem z mého úhlu pohledu je to, že Příbram vnímám velmi pozitivně a je mi zde dobře. Je mým domovem, kde rád žiji, mám tady svoji rodinu, své sousedy, přátele a spoluobčany.

Pokud se vrátíme zpět k problémům, tak tím dalším je také nezaměstnanost. Ta ovšem trápí mnoho měst a možnosti nápravy jsou pro vedení města omezené. Budeme ale hledat řešení i ve spolupráci s Úřadem práce a dalšími institucemi. Jedním z největších problémů je nedostatek dobře placených pracovních míst. Máme smůlu, že u nás nemáme žádného „tahouna“ okresu, jakým je například automobilka Škoda v Mladé Boleslavi. Lidé tam nejen najdou práci, ale také mají dobré platy, mohou utratit víc peněz v obchodech a obecně tak škodovka přispívá k prosperitě celého regionu. Některé velké firmy na Příbramsku, byť se tváří, že jsou úspěšné ve světě, platí obvykle svým lidem co nejméně. Mohou si to dovolit, protože je u nás málo pracovních míst.

Josef Řihák, ČSSD

Málo pracovních příležitostí pramenící z absence významných průmyslových objektů. Špatná dopravní infrastruktura, chybí kvalitní  silniční napojení ve směru na Plzeň,  na Písek i na Beroun, což odrazuje všechny větší potenciální investory. Řešení: Zlepšení  dopravního spojení, získání významných investorů. Toto je ovšem dlouhodobá záležitost. Relativně rychle však lze výrazně podpořit rozvoj turistického ruchu. Tím se rozumí výrazné zlepšení podmínek  pro návštěvníky  Příbrami a marketingové zviditelnění celého regionu. Příbram má přece díky dvěma národním kulturním památkám ( Svaté Hoře a Hornickému muzeu na Březových Horách), blízkosti Dvořákovy Vysoké a blízkosti postupně se otevírajících turisticky atraktivních Brd obrovský a dosud bohužel málo využitý potenciál. 
Jiří Schmidt, Změna pro Příbram

Největším problémem je nezaměstnanost – okres Příbram má nejvyšší nezaměstnanost ve Středočeském kraji (8,6%) a samotné město Příbram vyšší než okresní průměr (10,5%), a to i přesto, že více než 3 tisíce občanů dojíždí za prací do Prahy. Stručně se opatření ke snižování nezaměstnanosti říci nedají, proto se jimi zabývám v otázce, která je na nezaměstnanost výslovně zaměřena.
Jako druhý největší problém vnímáme řešení dopravy ve městě a parkování. Dopravou se opět zabývám ve speciální otázce. Parkování se musí řešit podle jednotlivých oblastí ve větší spolupráci s občany, např. se společenstvími vlastníků jednotek, bytovými družstvy apod., protože podmínky se liší nejen podle místních částí, ale mnohdy i v sousedních ulicích.

Jiřina Humlová, KSČM

Město Příbram a jeho zastupitelstvo nedokázalo ve své činnosti stanovit rovnoprávné a vyrovnané partnerství ve vztahu koalice a opozice. Většina válcovala menšinu, to chceme změnit. Pokud změníme styl práce zastupitelstva, můžeme změnit i Příbram. 
Josef Vacek, KDU-ČSL

Za největší problém Příbramska jednoznačně považuji vysokou míru nezaměstnanosti. Příbram je na tom nejhůře v rámci okresu i kraje. Nejbližší podobně veliké město s tak vysokou mírou nezaměstnanosti najdeme až v severních Čechách. Napsal jsem na toto téma tři dlouhé články a není lehké vměstnat je do několika vět. Připomenu alespoň splnění jedné základní podmínky. Změna klimatu na radnici, která zaujala nepochopitelně nepřátelský a přezíravý postoj k zadavatelům práce. Neprůhledné prostředí, kde jedna kauza stíhá druhou, možné investory vysloveně odpuzuje. 
Jindřich Vařeka, ANO

Největší problém v Příbrami je radniční koalice ČSSD a ODS s tichou podporou komunistů. Není již delší dobu akceschopná řešit ožehavé problémy obyvatel města, jako je vysoká nezaměstnanost, nepořádek v Příbrami, zanedbané areály, jako je Nový rybník, okolí Junior klubu a podobně. A co je důležité, že nedokáže, a myslím, že ani nechce vtáhnout veřejnost do ovlivňování dění ve městě. Řešením je vyhrát volby a ukončit toto smutné přežívání. 
Vladimír Král, Šance pro Příbram

a) největším a nejdiskutovanějším problémem Příbramska je nezaměstnanost a s ní, zcela logicky, spojená kriminalita. Řešení nezaměstnanosti spočívá v hledání nových pracovních míst a investorů. To se neobejde bez úzké spolupráce s Úřadem práce, Hospodářskou komorou a CzechInvestem. Nová radnice musí přestat „házet klacky pod nohy“ místním podnikatelům. Naopak se musí vydat cestou jejich podpory, zlepšením podmínek pro podnikání, rozvojem a budováním infrastruktury. Nutná je komunikace s hlavními zaměstnavateli v regionu. Pracovní místa nevytvoříme tím, že budeme čekat, až si nás investoři najdou, ale musíme být aktivní.

b) dalším neřešeným problémem je personální korupce, kumulování funkcí a s tím související nekompetentní rozhodování ze strany vedení města. Řešením je nedosazovat na klíčové a odborné pozice nejvyšších městských úředníků a do vedení městských organizací nevzdělané a nekompetentní příbuzné a přátele. Zabránit nesmyslnému a nekonstruktivnímu kumulování funkcí.

Petr Vácha, TOP 09

Největší problém Příbrami je doprava jak v klidu, tak v pohybu. Neřešení jihovýchodního obchvatu od státu přináší velké problémy  jak v současnosti, tak v budoucnosti. Parkování sice řešíme, ale zatím není dostatečné. Je to o koncepci a politické dohodě. 
Ivan Šedivý, ODS

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: pribram.cz

autor: MJDalší články

Opravdu chceme být obéznější než v USA? Opravdu chceme být obéznější než v USA? Každé osmé dítě v České republice trpí obezitou. Stát vydává na léčbu ročně okolo 30 miliard korun 22. září 2019   (19:37) V Žežické se bubnovalo. Na školní zahradě V Žežické se bubnovalo. Na školní zahradě Bubnovaly děti, jejich rodiče i prarodiče. Mnozí z nich poprvé v životě 22. září 2019   (17:30) Koncert Sandry bude moderovat známá Příbramačka Koncert Sandry bude moderovat známá Příbramačka Koncert odmoderuje Lucie Křížková, která se v roce 2003 proslavila titulem Miss České republiky 22. září 2019   (14:36) Třetí pokus: Město stále hledá firmu, která dokončí Junior klub Třetí pokus: Město stále hledá firmu, která dokončí Junior klub Město nabízí za dokončení téměř 4,5 milionu korun. 22. září 2019   (11:33) Hornické derby vyšlo lépe pro Franze a jeho Karvinou Hornické derby vyšlo lépe pro Franze a jeho Karvinou 1.FK Příbram – MFK Karviná 0:2 (0:1). V sobotu 21. září přivítala v 10. kole FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu tým z Karviné 22. září 2019   (09:29) Dobříšským skautům hrozilo vystěhování. O své zázemí však nakonec nepřišli Dobříšským skautům hrozilo vystěhování. O své zázemí však nakonec nepřišli Za skauty se postavily stovky místních, a tak město od prodeje Papežanky, kde se skauti léta scházeli, nakonec ustoupilo 22. září 2019   (07:16) Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste Květnatec Archerův připomíná spíše exotickou květinu 21. září 2019   (18:50) Hasiči zlikvidovali požár odstaveného vozidla Hasiči zlikvidovali požár odstaveného vozidla Operační důstojník vyslal tři jednotky hasičů 21. září 2019   (15:55) Požár stavebních buněk zaměstnal hasiče Požár stavebních buněk zaměstnal hasiče Na místo vyjelo několik hasičských vozidel 21. září 2019   (13:53) V Bohutíně se našel kříženec labradora V Bohutíně se našel kříženec labradora Pes sice má registrovaný čip, který měl kontaktovat majitele, ale bohužel bez úspěchu. Majitel se zatím nedostavil 21. září 2019   (13:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz