Volby by v září vyhrálo ANO s náskokem před ODS, třetí by skončila SPD
8. října 2023 (16:05)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V případě, že by se voleb zúčastnila koalice Spolu, složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, měla by podle Kantaru 19,5 procenta hlasů, o 4,5 procentního bodu méně než v květnu. Skončila by tak na druhém místě za ANO, která by i v tomto modelu jasně zvítězila se ziskem 33,5 procenta hlasů.
Volby do Poslanecké sněmovny by v září vyhrálo hnutí ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů, získalo by stejně hlasů jako v květnu. S velkým odstupem druhá ODS by dostala 12 procent, její podpora se od jara propadla o pět procentních bodů. Třetí by skončilo hnutí SPD se ziskem 9,5 procenta hlasů, v květnu byla jeho podpora osmiprocentní. Z aktuálního volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT) vyplývá, že do Sněmovny by se ještě dostali Piráti, STAN a TOP 09, zatímco KDU-ČSL by v září pětiprocentní hranici nepřekonala.
V případě, že by se voleb zúčastnila koalice Spolu, složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, měla by podle Kantaru 19,5 procenta hlasů, o 4,5 procentního bodu méně než v květnu. Skončila by tak na druhém místě za ANO, která by i v tomto modelu jasně zvítězila se ziskem 33,5 procenta hlasů. Při srovnání s výsledky sněmovních voleb před dvěma lety by si Spolu pohoršilo o 8,5 procentního bodu, zatímco ANO o 6,5 procentního bodů posílilo.
Piráti by nyní dostali od voličů 8,5 procenta hlasů. Oproti minulému průzkumu přišli o tři procentní body, což je odsunulo na čtvrté místo za SPD. Další vládní hnutí STAN si od května mírně polepšilo a má momentální podporu 7,5 procenta, obliba TOP 09 stoupla na rovných pět procent.
Kromě této šestice by se jiné strany do Sněmovny nedostaly. Hnutí Přísaha by získalo čtyři procenta. Lidovcům stejně jako sociálním demokratům (SOCDEM) volební model přisoudil 3,5 procenta. S tříprocentním ziskem by volby dopadly shodně pro Svobodné, uskupení PRO 2022 Jindřicha Rajchla a komunisty. Dvě procenta lidí by hlasovala pro Zelené.
Analytici Kantaru uvedli, že zářijový průzkum prohloubil letošní trend přelivu voličů mezi vládním a opozičním táborem.
"Nejvíce patrný je odliv od ODS, a to směrem k ANO, případně SPD, Svobodným, Přísaze. Mezi nejčastěji zmiňovanými důvody odklonu se vyskytuje nekompetentnost, nekoncepčnost, chaotičnost, neplnění slibů, ale objevují se také ekonomické důvody jako vysoká inflace, pokles reálných mezd a s nimi spojené důvody jako nečinnost, špatná komunikace," uvedli autoři modelu.
Také podle jiných agentur pro výzkum veřejného mínění by volby nyní vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. Například ze zářijového modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News vyplývá, že ANO by bylo první se ziskem 30,8 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 13,1 procenta voličů a třetí SPD 10,9 procenta. Ze současných stran vládní koalice by po ODS získali nejvíce hlasů Piráti, a to 9,6 procenta. Pro TOP 09 by hlasovalo 5,4 procenta voličů a STAN by získalo 5,3 procenta hlasů. Pět procent hlasů, které zaručují vstup do Sněmovny, by podle modelu STEM dostali lidovci.
Průzkum Kantaru se uskutečnil od 11. do 29. září mezi 1200 respondenty. Do volebního modelu se započítávaly názory jen těch, kteří nevyloučili svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba je podle agentury v rozmezí plus minus 1,1 až plus minus 3,6 procentního bodu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Mezi Příbramí a Podlesím se vybuduje propojení pro chodce, cyklisty i turisty
•Po dlouhodobém uzavření pronajmou SZM snack bar v příbramském aquaparku
•Zastupitelé se v pondělí vrátí k navýšení ceny parkovacího domu
Další články
Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory
V prostoru pozorovatelny na Jineckých Hřebenech nad stále využívaným cvičištěm armády …
FOTOGALERIE
Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli
Počet lidí se závislostmi roste, a to napříč věkem i regiony. U mladých je nárůst …
AKTUÁLNĚ
Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy
Brdské lesy se opět promění v jednu velkou cyklistickou arénu. Oblíbený závod horských …
SPORT
Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi
Při poslední květnové nedělní večerní mši převzal nový farář P. Vít Uher symbolické …
AKTUÁLNĚ
Velké finále přípravek OFS Příbram přivede na stadion Na Litavce téměř šest desítek týmů. Fotbal spojí sport, zábavu i pomoc potřebným
Sobota 6. června bude na stadionu Na Litavce celý den patřit těm nejmenším fotbalistům …
SPORT
Bílá invaze nad brdskými loukami. Všimli jste si těchto nápadných motýlů?
Pokud jste se poslední dobou vydali na procházku po brdských a podbrdských loukách, …
POZNÁVÁME BRDY
Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč?
Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. …
PR
ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér
Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného …
KULTURA
Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce
Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště
Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního …
AKTUÁLNĚ




