5. 5. svátek má Klaudie




Volby by v srpnu vyhrálo ANO před ODS, lidovci mimo Sněmovnu

21. srpna 2022   (13:02)
Volby by v srpnu vyhrálo ANO před ODS, lidovci mimo Sněmovnu
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše by získalo 31,5 procenta hlasů a ODS 15,5 procenta. Následovalo by opoziční hnutí SPD s 11,9 procenta hlasů. Vládní Piráti by dostali 9,3 procenta, TOP 09 pak 5,6 procenta a STAN 5,5 procenta hlasů.


Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo opoziční hnutí ANO se značným náskokem před koaliční ODS. Mimo dolní komoru by z vládních stran skončili lidovci. Vyplývá to z volebního modelu STEM pro CNN Prima News, který televizní stanice zveřejnila v dnešní Partii Terezie Tománkové. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by překročilo šest stran a hnutí.

Hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše by získalo 31,5 procenta hlasů a ODS 15,5 procenta. Následovalo by opoziční hnutí SPD s 11,9 procenta hlasů. Vládní Piráti by dostali 9,3 procenta, TOP 09 pak 5,6 procenta a STAN 5,5 procenta hlasů.
KDU-ČSL by volilo 3,4 procenta voličů, stejně jako KSČM. Sociální demokraté, kteří po říjnových volbách vypadli obdobně jako komunisté ze Sněmovny, by získali 4,8 procenta hlasů.
Hnutí ANO by mohlo získat podle průzkumu až 37,8 procenta hlasů, přesvědčených voličů má 25,2 procenta. Volební jádro ODS činilo 11,9 procenta, strana ale mohla dostat až 22,3 procenta. Vyšší volební potenciál než ODS mělo hnutí SPD, a to 25,1 procenta. Skalních přívrženců mělo hnutí 8,3 procenta. O volbě Pirátů uvažovalo 17,2 procenta voličů, jistých jich bylo 6,4 procenta.

Volební potenciál TOP 09 činil 17,1 procenta hlasů, volební jádro pak 3,3 procenta. Hnutí STAN by mohlo získat až 18,4 procenta hlasů, jistých jich mělo 2,7 procenta. Sociální demokraté měli 2,8 skalních příznivců, jejich zisk by ale mohl teoreticky dosáhnout až 14,1 procenta.
Agentura STEM provedla průzkum od 4. do 11. srpna. Dotazovala se kombinací on-line a telefonických hovorů 2093 respondentů.
V říjnových volbách do Sněmovny zvítězila do té doby opoziční koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Dosud vládní hnutí ANO dostalo 27,1 procenta hlasů a zásluhou volebního systému o jeden mandát víc než Spolu. Žádné předvolební modely přitom vítězství Spolu nepředpokládaly, agentury favorizovaly ANO. Třetí skončila koalice Pirátů a STAN, jež dostala 15,6 procenta hlasů, do Sněmovny se ale dostali jen čtyři pirátští kandidáti. SPD volilo 9,6 procenta voličů. Ostatní kandidující strany mandáty nezískaly. Vládu vytvořili občanští demokraté, lidovci, TOP 09, Piráti a STAN. Pětice stran se ve Sněmovně opírá o většinu 108 hlasů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Malá radost ve velkém stresu: Jak si Příbramáci dobíjejí baterky? Řekněte svůj názor Malá radost ve velkém stresu: Jak si Příbramáci dobíjejí baterky? Řekněte svůj názor Stres. Slovo, které dnes slyšíme častěji než „dobrý den“. Práce, povinnosti, neustálé … ANKETA Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami Odpoledne a v noci se přes některé naše území přeženou silné bouřky s přívalovými … AKTUÁLNĚ Představenstvo nemocnice odvolalo z vedení Stanislava Holobradu Představenstvo nemocnice odvolalo z vedení Stanislava Holobradu MUDr. Stanislav Holobrada byl odvolán z funkce předsedy představenstva Oblastní … Příbram vypíše novou zakázku na čistírnu, zhotovitel by mohl být znám v září Příbram vypíše novou zakázku na čistírnu, zhotovitel by mohl být znám v září Příbram vypíše novou zakázku na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Původní tendr za … AKTUÁLNĚ MOTOTECHNA, jak ji neznáte! V neděli se místo promění na sousedský dvůr MOTOTECHNA, jak ji neznáte! V neděli se místo promění na sousedský dvůr Prostor před bývalou Mototechnou u Boženy Němcové většina lidí míjí bez povšimnutí. … AKTUÁLNĚ Scrollujete víc, než si myslíte? Vědci varují: krátká videa nám přepisují mozek Scrollujete víc, než si myslíte? Vědci varují: krátká videa nám přepisují mozek Myslíte si, že máte svůj mobil pod kontrolou? Že pár minut na Reels, TikToku nebo … LIFESTYLE PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic Situace kolem afrického moru prasat (AMP) se v příhraničí dramaticky zhoršuje. … AKTUÁLNĚ Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Do Krevní challenge se zapojily střední školy z Příbramska. Během několika měsíců se … Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Tenhle týden začal příjemnými letními teplotami, ale blíží se změna počasí. Podle … AKTUÁLNĚ
Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Už několik dní se na sociálních sítích objevovaly varovné příběhy lidí, kteří … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz