Vojta z příbramského gymnázia poletí na Mars
7. prosince 2014 (08:21)
Student Gymnázia Příbram má netradičního koníčka. Vojtěch Ježek (tercie) je talentovaným astronomem, který se v loňském roce v republikovém kole z astronomické olympiády umístil na 3. místě. Dostal se také do nejužšího výběru pro simulovanou expedici na Mars, která se uskuteční v Belgii na jaře roku 2015.
Jak dlouho se astronomii věnuješ a jak ses k ní dostal?
Věnuji se jí 2 roky a začalo to tím, že jsem jednou v primě uviděl leták na astronomickou olympiádu a řekl jsem si, že bych se mohl zkusit přihlásit. To jsem získal 9. - 10. místo v republice. V sekundě jsem se už připravoval a skončil jsem 3. v republice. A teď v tercii jsem zatím postoupil do krajského kola, přes školní kolo se ale dostane i ten, kdo o tom absolutně nic neví. (smích)
Jak vypadá zadání astronomické olympiády?
Astronomická olympiáda se skládala ze znalostního testu – otázky, počítání atd. Byla tam taky praktická stránka, kde jsme poznávali různá tělesa a sondy.
A jak ses dostal k expedici na Mars?
Potom, co jsem prošel v primě astronomickou olympiádou, mě začal bavit vesmír. A potom, když jsem našel tuhle soutěž - Expedice Mars, jsem se tam přihlásil a nějak jsem se dostal až sem.
Co jsi musel udělat proto, aby tě vybrali?
Tam to bylo založené na týmové spolupráci a na vycházení s ostatními. Byla to čtyři kola, kdy v prvním jsme psali motivační dopis - proč by právě nás pro tu expedici měli vybrat, kam vlastně každý napsal to lepší o sobě. V dalším kole bylo vypracování projektu na určité téma. Naše téma bylo: Slunce a měření solární konstanty, kde jsme měřili příkon solární energie na metr čtvereční za 1 sekundu. To jsme ve skleničce s černou tekutinou měřili, o kolik se změní teplota za určitý čas, a z toho jsme vypočítali přijaté teplo za sekundu. Ve třetím kole jsme se sjeli na Slovensko do Terchové a tam z 24 lidí vybrali 10, z kterých potom ve čtvrtém kole naši vedoucí určili, kterých 5 lidí půjde do lodi a kterých 5 bude v řídicím středisku. To se vybíralo podle toho, komu se jak v které skupině spolupracovalo. Mě vybrali do lodi.
Jaké máš z té cesty pocity? Těšíš se? A nebojíš se angličtiny?
Samozřejmě, že se těším. Kdo by se netěšil? (smích) Určitě počítám s tím, že to bude fyzicky hodně náročné a asi se moc nevyspím (smích), ale těším se. A angličtiny se nebojím, snad se domluvím. Už jsem byl i na jiných cizojazyčných pobytech a nějak jsem se domluvil, myslím, že nebude problém.
Kolik času věnuješ astronomii ve volném čase?
Občas si něco přečtu, ale jinak se připravuji hlavně před olympiádami.
Chtěl bys jednou v oblasti astronomie pracovat?
Určitě. Nevím přesně, co bych chtěl dělat, ale třeba něco se Sluncem nebo spektrometrií. Taky mě baví zabývat se neobjevenými věcmi, tak možná budu pracovat ve výzkumu.
Máš i jiné koníčky?
Asi 8 let hraji na housle, taky se závodně věnuji stolnímu tenisu a baví mě jízda na kajaku.
Jak dlouho se astronomii věnuješ a jak ses k ní dostal?
Věnuji se jí 2 roky a začalo to tím, že jsem jednou v primě uviděl leták na astronomickou olympiádu a řekl jsem si, že bych se mohl zkusit přihlásit. To jsem získal 9. - 10. místo v republice. V sekundě jsem se už připravoval a skončil jsem 3. v republice. A teď v tercii jsem zatím postoupil do krajského kola, přes školní kolo se ale dostane i ten, kdo o tom absolutně nic neví. (smích)
Jak vypadá zadání astronomické olympiády?
Astronomická olympiáda se skládala ze znalostního testu – otázky, počítání atd. Byla tam taky praktická stránka, kde jsme poznávali různá tělesa a sondy.
A jak ses dostal k expedici na Mars?
Potom, co jsem prošel v primě astronomickou olympiádou, mě začal bavit vesmír. A potom, když jsem našel tuhle soutěž - Expedice Mars, jsem se tam přihlásil a nějak jsem se dostal až sem.
Co jsi musel udělat proto, aby tě vybrali?
Tam to bylo založené na týmové spolupráci a na vycházení s ostatními. Byla to čtyři kola, kdy v prvním jsme psali motivační dopis - proč by právě nás pro tu expedici měli vybrat, kam vlastně každý napsal to lepší o sobě. V dalším kole bylo vypracování projektu na určité téma. Naše téma bylo: Slunce a měření solární konstanty, kde jsme měřili příkon solární energie na metr čtvereční za 1 sekundu. To jsme ve skleničce s černou tekutinou měřili, o kolik se změní teplota za určitý čas, a z toho jsme vypočítali přijaté teplo za sekundu. Ve třetím kole jsme se sjeli na Slovensko do Terchové a tam z 24 lidí vybrali 10, z kterých potom ve čtvrtém kole naši vedoucí určili, kterých 5 lidí půjde do lodi a kterých 5 bude v řídicím středisku. To se vybíralo podle toho, komu se jak v které skupině spolupracovalo. Mě vybrali do lodi.
Jaké máš z té cesty pocity? Těšíš se? A nebojíš se angličtiny?
Samozřejmě, že se těším. Kdo by se netěšil? (smích) Určitě počítám s tím, že to bude fyzicky hodně náročné a asi se moc nevyspím (smích), ale těším se. A angličtiny se nebojím, snad se domluvím. Už jsem byl i na jiných cizojazyčných pobytech a nějak jsem se domluvil, myslím, že nebude problém.
Kolik času věnuješ astronomii ve volném čase?
Občas si něco přečtu, ale jinak se připravuji hlavně před olympiádami.
Chtěl bys jednou v oblasti astronomie pracovat?
Určitě. Nevím přesně, co bych chtěl dělat, ale třeba něco se Sluncem nebo spektrometrií. Taky mě baví zabývat se neobjevenými věcmi, tak možná budu pracovat ve výzkumu.
Máš i jiné koníčky?
Asi 8 let hraji na housle, taky se závodně věnuji stolnímu tenisu a baví mě jízda na kajaku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Gymnázium Příbram
autor: Adéla Dobešová, Gymnázium Příbram, Legionářů
Další články
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA





