Vojta z příbramského gymnázia poletí na Mars
7. prosince 2014 (08:21)
Student Gymnázia Příbram má netradičního koníčka. Vojtěch Ježek (tercie) je talentovaným astronomem, který se v loňském roce v republikovém kole z astronomické olympiády umístil na 3. místě. Dostal se také do nejužšího výběru pro simulovanou expedici na Mars, která se uskuteční v Belgii na jaře roku 2015.
Jak dlouho se astronomii věnuješ a jak ses k ní dostal?
Věnuji se jí 2 roky a začalo to tím, že jsem jednou v primě uviděl leták na astronomickou olympiádu a řekl jsem si, že bych se mohl zkusit přihlásit. To jsem získal 9. - 10. místo v republice. V sekundě jsem se už připravoval a skončil jsem 3. v republice. A teď v tercii jsem zatím postoupil do krajského kola, přes školní kolo se ale dostane i ten, kdo o tom absolutně nic neví. (smích)
Jak vypadá zadání astronomické olympiády?
Astronomická olympiáda se skládala ze znalostního testu – otázky, počítání atd. Byla tam taky praktická stránka, kde jsme poznávali různá tělesa a sondy.
A jak ses dostal k expedici na Mars?
Potom, co jsem prošel v primě astronomickou olympiádou, mě začal bavit vesmír. A potom, když jsem našel tuhle soutěž - Expedice Mars, jsem se tam přihlásil a nějak jsem se dostal až sem.
Co jsi musel udělat proto, aby tě vybrali?
Tam to bylo založené na týmové spolupráci a na vycházení s ostatními. Byla to čtyři kola, kdy v prvním jsme psali motivační dopis - proč by právě nás pro tu expedici měli vybrat, kam vlastně každý napsal to lepší o sobě. V dalším kole bylo vypracování projektu na určité téma. Naše téma bylo: Slunce a měření solární konstanty, kde jsme měřili příkon solární energie na metr čtvereční za 1 sekundu. To jsme ve skleničce s černou tekutinou měřili, o kolik se změní teplota za určitý čas, a z toho jsme vypočítali přijaté teplo za sekundu. Ve třetím kole jsme se sjeli na Slovensko do Terchové a tam z 24 lidí vybrali 10, z kterých potom ve čtvrtém kole naši vedoucí určili, kterých 5 lidí půjde do lodi a kterých 5 bude v řídicím středisku. To se vybíralo podle toho, komu se jak v které skupině spolupracovalo. Mě vybrali do lodi.
Jaké máš z té cesty pocity? Těšíš se? A nebojíš se angličtiny?
Samozřejmě, že se těším. Kdo by se netěšil? (smích) Určitě počítám s tím, že to bude fyzicky hodně náročné a asi se moc nevyspím (smích), ale těším se. A angličtiny se nebojím, snad se domluvím. Už jsem byl i na jiných cizojazyčných pobytech a nějak jsem se domluvil, myslím, že nebude problém.
Kolik času věnuješ astronomii ve volném čase?
Občas si něco přečtu, ale jinak se připravuji hlavně před olympiádami.
Chtěl bys jednou v oblasti astronomie pracovat?
Určitě. Nevím přesně, co bych chtěl dělat, ale třeba něco se Sluncem nebo spektrometrií. Taky mě baví zabývat se neobjevenými věcmi, tak možná budu pracovat ve výzkumu.
Máš i jiné koníčky?
Asi 8 let hraji na housle, taky se závodně věnuji stolnímu tenisu a baví mě jízda na kajaku.
Jak dlouho se astronomii věnuješ a jak ses k ní dostal?
Věnuji se jí 2 roky a začalo to tím, že jsem jednou v primě uviděl leták na astronomickou olympiádu a řekl jsem si, že bych se mohl zkusit přihlásit. To jsem získal 9. - 10. místo v republice. V sekundě jsem se už připravoval a skončil jsem 3. v republice. A teď v tercii jsem zatím postoupil do krajského kola, přes školní kolo se ale dostane i ten, kdo o tom absolutně nic neví. (smích)
Jak vypadá zadání astronomické olympiády?
Astronomická olympiáda se skládala ze znalostního testu – otázky, počítání atd. Byla tam taky praktická stránka, kde jsme poznávali různá tělesa a sondy.
A jak ses dostal k expedici na Mars?
Potom, co jsem prošel v primě astronomickou olympiádou, mě začal bavit vesmír. A potom, když jsem našel tuhle soutěž - Expedice Mars, jsem se tam přihlásil a nějak jsem se dostal až sem.
Co jsi musel udělat proto, aby tě vybrali?
Tam to bylo založené na týmové spolupráci a na vycházení s ostatními. Byla to čtyři kola, kdy v prvním jsme psali motivační dopis - proč by právě nás pro tu expedici měli vybrat, kam vlastně každý napsal to lepší o sobě. V dalším kole bylo vypracování projektu na určité téma. Naše téma bylo: Slunce a měření solární konstanty, kde jsme měřili příkon solární energie na metr čtvereční za 1 sekundu. To jsme ve skleničce s černou tekutinou měřili, o kolik se změní teplota za určitý čas, a z toho jsme vypočítali přijaté teplo za sekundu. Ve třetím kole jsme se sjeli na Slovensko do Terchové a tam z 24 lidí vybrali 10, z kterých potom ve čtvrtém kole naši vedoucí určili, kterých 5 lidí půjde do lodi a kterých 5 bude v řídicím středisku. To se vybíralo podle toho, komu se jak v které skupině spolupracovalo. Mě vybrali do lodi.
Jaké máš z té cesty pocity? Těšíš se? A nebojíš se angličtiny?
Samozřejmě, že se těším. Kdo by se netěšil? (smích) Určitě počítám s tím, že to bude fyzicky hodně náročné a asi se moc nevyspím (smích), ale těším se. A angličtiny se nebojím, snad se domluvím. Už jsem byl i na jiných cizojazyčných pobytech a nějak jsem se domluvil, myslím, že nebude problém.
Kolik času věnuješ astronomii ve volném čase?
Občas si něco přečtu, ale jinak se připravuji hlavně před olympiádami.
Chtěl bys jednou v oblasti astronomie pracovat?
Určitě. Nevím přesně, co bych chtěl dělat, ale třeba něco se Sluncem nebo spektrometrií. Taky mě baví zabývat se neobjevenými věcmi, tak možná budu pracovat ve výzkumu.
Máš i jiné koníčky?
Asi 8 let hraji na housle, taky se závodně věnuji stolnímu tenisu a baví mě jízda na kajaku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Gymnázium Příbram
autor: Adéla Dobešová, Gymnázium Příbram, Legionářů
Další články
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ





