Vojta z příbramského gymnázia poletí na Mars
7. prosince 2014 (08:21)
Student Gymnázia Příbram má netradičního koníčka. Vojtěch Ježek (tercie) je talentovaným astronomem, který se v loňském roce v republikovém kole z astronomické olympiády umístil na 3. místě. Dostal se také do nejužšího výběru pro simulovanou expedici na Mars, která se uskuteční v Belgii na jaře roku 2015.
Jak dlouho se astronomii věnuješ a jak ses k ní dostal?
Věnuji se jí 2 roky a začalo to tím, že jsem jednou v primě uviděl leták na astronomickou olympiádu a řekl jsem si, že bych se mohl zkusit přihlásit. To jsem získal 9. - 10. místo v republice. V sekundě jsem se už připravoval a skončil jsem 3. v republice. A teď v tercii jsem zatím postoupil do krajského kola, přes školní kolo se ale dostane i ten, kdo o tom absolutně nic neví. (smích)
Jak vypadá zadání astronomické olympiády?
Astronomická olympiáda se skládala ze znalostního testu – otázky, počítání atd. Byla tam taky praktická stránka, kde jsme poznávali různá tělesa a sondy.
A jak ses dostal k expedici na Mars?
Potom, co jsem prošel v primě astronomickou olympiádou, mě začal bavit vesmír. A potom, když jsem našel tuhle soutěž - Expedice Mars, jsem se tam přihlásil a nějak jsem se dostal až sem.
Co jsi musel udělat proto, aby tě vybrali?
Tam to bylo založené na týmové spolupráci a na vycházení s ostatními. Byla to čtyři kola, kdy v prvním jsme psali motivační dopis - proč by právě nás pro tu expedici měli vybrat, kam vlastně každý napsal to lepší o sobě. V dalším kole bylo vypracování projektu na určité téma. Naše téma bylo: Slunce a měření solární konstanty, kde jsme měřili příkon solární energie na metr čtvereční za 1 sekundu. To jsme ve skleničce s černou tekutinou měřili, o kolik se změní teplota za určitý čas, a z toho jsme vypočítali přijaté teplo za sekundu. Ve třetím kole jsme se sjeli na Slovensko do Terchové a tam z 24 lidí vybrali 10, z kterých potom ve čtvrtém kole naši vedoucí určili, kterých 5 lidí půjde do lodi a kterých 5 bude v řídicím středisku. To se vybíralo podle toho, komu se jak v které skupině spolupracovalo. Mě vybrali do lodi.
Jaké máš z té cesty pocity? Těšíš se? A nebojíš se angličtiny?
Samozřejmě, že se těším. Kdo by se netěšil? (smích) Určitě počítám s tím, že to bude fyzicky hodně náročné a asi se moc nevyspím (smích), ale těším se. A angličtiny se nebojím, snad se domluvím. Už jsem byl i na jiných cizojazyčných pobytech a nějak jsem se domluvil, myslím, že nebude problém.
Kolik času věnuješ astronomii ve volném čase?
Občas si něco přečtu, ale jinak se připravuji hlavně před olympiádami.
Chtěl bys jednou v oblasti astronomie pracovat?
Určitě. Nevím přesně, co bych chtěl dělat, ale třeba něco se Sluncem nebo spektrometrií. Taky mě baví zabývat se neobjevenými věcmi, tak možná budu pracovat ve výzkumu.
Máš i jiné koníčky?
Asi 8 let hraji na housle, taky se závodně věnuji stolnímu tenisu a baví mě jízda na kajaku.
Jak dlouho se astronomii věnuješ a jak ses k ní dostal?
Věnuji se jí 2 roky a začalo to tím, že jsem jednou v primě uviděl leták na astronomickou olympiádu a řekl jsem si, že bych se mohl zkusit přihlásit. To jsem získal 9. - 10. místo v republice. V sekundě jsem se už připravoval a skončil jsem 3. v republice. A teď v tercii jsem zatím postoupil do krajského kola, přes školní kolo se ale dostane i ten, kdo o tom absolutně nic neví. (smích)
Jak vypadá zadání astronomické olympiády?
Astronomická olympiáda se skládala ze znalostního testu – otázky, počítání atd. Byla tam taky praktická stránka, kde jsme poznávali různá tělesa a sondy.
A jak ses dostal k expedici na Mars?
Potom, co jsem prošel v primě astronomickou olympiádou, mě začal bavit vesmír. A potom, když jsem našel tuhle soutěž - Expedice Mars, jsem se tam přihlásil a nějak jsem se dostal až sem.
Co jsi musel udělat proto, aby tě vybrali?
Tam to bylo založené na týmové spolupráci a na vycházení s ostatními. Byla to čtyři kola, kdy v prvním jsme psali motivační dopis - proč by právě nás pro tu expedici měli vybrat, kam vlastně každý napsal to lepší o sobě. V dalším kole bylo vypracování projektu na určité téma. Naše téma bylo: Slunce a měření solární konstanty, kde jsme měřili příkon solární energie na metr čtvereční za 1 sekundu. To jsme ve skleničce s černou tekutinou měřili, o kolik se změní teplota za určitý čas, a z toho jsme vypočítali přijaté teplo za sekundu. Ve třetím kole jsme se sjeli na Slovensko do Terchové a tam z 24 lidí vybrali 10, z kterých potom ve čtvrtém kole naši vedoucí určili, kterých 5 lidí půjde do lodi a kterých 5 bude v řídicím středisku. To se vybíralo podle toho, komu se jak v které skupině spolupracovalo. Mě vybrali do lodi.
Jaké máš z té cesty pocity? Těšíš se? A nebojíš se angličtiny?
Samozřejmě, že se těším. Kdo by se netěšil? (smích) Určitě počítám s tím, že to bude fyzicky hodně náročné a asi se moc nevyspím (smích), ale těším se. A angličtiny se nebojím, snad se domluvím. Už jsem byl i na jiných cizojazyčných pobytech a nějak jsem se domluvil, myslím, že nebude problém.
Kolik času věnuješ astronomii ve volném čase?
Občas si něco přečtu, ale jinak se připravuji hlavně před olympiádami.
Chtěl bys jednou v oblasti astronomie pracovat?
Určitě. Nevím přesně, co bych chtěl dělat, ale třeba něco se Sluncem nebo spektrometrií. Taky mě baví zabývat se neobjevenými věcmi, tak možná budu pracovat ve výzkumu.
Máš i jiné koníčky?
Asi 8 let hraji na housle, taky se závodně věnuji stolnímu tenisu a baví mě jízda na kajaku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Gymnázium Příbram
autor: Adéla Dobešová, Gymnázium Příbram, Legionářů
Další články
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník
V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala …
AKTUALIZOVÁNO
Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing
V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou …
SPORT





