7. 7. svátek má Bohuslava




Vojenský újezd Brdy v několika faktech

14. prosince 2014   (14:33)
Vojenský újezd Brdy v několika faktech
foto: pribram.cz

Újezd v Brdech sloužil již armádě předválečného Československa.



Vizitka Vojenského újezdu Brdy (Jince) na Příbramsku (Sněmovna dnes schválila normu, která jej zruší a zmenší další výcvikové prostory):

Poloha: Pohoří Brdy, zabírá celou polovinu brdského hřebene, leží přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Prahy zhruba mezi městy Hořovice, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem a Rokycany.

Rozloha: 260 km2 (přibližně polovina rozlohy Prahy); podle rozlohy je třetí největší z pěti vojenských újezdů v ČR; území tvoří z 90 procent lesy, zbytek jsou louky a vodní plochy.

Počet obyvatel: 31 (ČSÚ k 31. prosinci 2013).

Historie: Projekt vojenské střelnice v Brdech vznikl v roce 1926, dělostřelecké cvičiště zde bylo zřízeno o dva roky později. Za druhé světové války zabrala prostor německá armáda a dále jej zvětšila, do současné velikosti byl prostor rozšířen v 50. letech, kdy byla pro účely protitankové střelnice zabrána řada vesnic ve středozápadní části Brd.

Využití: Armáda provozuje v Jincích mimo jiné dělostřeleckou, tankovou, protitankovou i pěchotní střelnici a leteckou zkušební střelnici. V trhací jámě se likviduje závadná munice.

Ostatní:

- Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.

- Za první republiky zde bylo zkoušeno připravované opevnění, které se z velké části zachovalo do současnosti.

- Vojenský prostor je oficiálně přístupný pouze na propustku, protože ale není v silách armády ho celý oplotit, využívají ho často turisté.

- Postupně se některé části území na okraji újezdu otevírají veřejnosti, lidé mohou o víkendech a svátcích využívat turistické trasy a cyklotrasy.

- Na okraji újezdu měla být umístěna americká radarová základna; v roce 2009 USA od její výstavby upustily.

- Návrh zákona na zrušení újezdu z úsporných důvodů schválila vláda loni v listopadu. Jedná se o poměrně kontroverzní záležitost. Sněmovna rozhodnutí o Brdech již několikrát odložila.

- Na zrušení újezdu se neshodnou Plzeňský a Středočeský kraj, který je proti. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) prohlásil, že armáda v 21. století při své velikosti tolik újezdů nepotřebuje.

Přehled vojenských újezdů v Česku (řazeno podle rozlohy):

Název Poloha Rozloha (km2) Počet obyvatel*
VÚ Hradiště Doupovské hory, východně od Karlových Varů 330 549
VÚ Libavá Oderské vrchy, severovýchodně od Olomouce 327 1004
VÚ Brdy pohoří Brdy, mezi městy Rokycany a Příbram 260 31
VÚ Boletice podhůří Šumavy, západně od Českého Krumlova 220 286
VÚ Březina Drahanská vrchovina, severně od Vyškova 158 2
Celkem 1295 1872

*ČSÚ k 31. prosinci 2013

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: mav ped mal








Další články

Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala … AKTUÁLNĚ Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná … DOPRAVA Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových … ZAJÍMAVOSTI Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu Když dnes přijedete do San Francisca, je téměř nemožné minout bílé Jaguary s velkou … ZAJÍMAVOSTI Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa Maturity i závěrečné zkoušky jsou za vámi a před vámi stojí první velký krok do … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem se mohou těšit na výrazné zvelebení veřejných … ZAJÍMAVOSTI
Počasí nabere letní obrátky. Po deštivém začátku týdne se začne oteplovat až k 30 °C Počasí nabere letní obrátky. Po deštivém začátku týdne se začne oteplovat až k 30 °C Po chladnějším a deštivějším začátku týdne čeká Českou republiku výrazná změna počasí. … POČASÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz