5. 6. svátek má Dobroslav




Vojenské lesy uzavřely dohodu s klubem turistů o rozvoji tras v lokalitách, které se otevřely veřejnosti

5. června 2020   (15:34)
Vojenské lesy uzavřely dohodu s klubem turistů o rozvoji tras v lokalitách, které se otevřely veřejnosti
foto: pribram.cz, Jan Sotona

Dohoda stanovuje jasné postupy a principy spolupráce, které by měly pomoci k efektivnější údržbě značení a infosystémů na návštěvnických trasách, stejně tak i v případech, kdy je trasu dané stezky třeba změnit.


Rozvoj návštěvnosti v zrušených vojenských újezdech i v lokalitách, které byly v minulých letech z výcvikových prostor armády vyčleněny. A také podpora od Vojenských lesů a statků, které jsou správcem těchto území, při údržbě a obnově značení pro turisty, či společné osvětové působení na návštěvníky lesa, vedoucí je k ohleduplnému vztahu k přírodě. To jsou hlavní cíle dohody o spolupráci, kterou aktuálně podepsali ředitel Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Petr Král a předseda Klubu Českých turistů (KČT) Vratislav Chvátal.

Dohoda lesníků, kteří spravují šest tuzemských unikátních lesních lokalit a turistické organizace, jež má ve své kompetenci značení a údržbu pěších, lyžařských, ale i cyklistických a jezdeckých tras v české přírodě, by měla přinášet benefity především návštěvníkům lesa. Spolupráce by měla přispět k rozvoji rekreačních funkcí v přírodních lokalitách, které ještě před několika lety byly jako vojenské výcvikové prostory veřejnosti uzavřeny. Převážně jde o rozvoj a údržbu návštěvnických tras v těchto lokalitách, které armáda aktuálně nevyužívá k výcviku.
„Dohoda reflektuje vývoj v přírodních lokalitách v naší správě, které se otevřely veřejnosti v rámci optimalizace újezdů před čtyřmi roky. Turistický rozvoj v Brdech, kde byl vojenský újezd zrušen a na jeho území vznikla chráněná krajinná oblast, ale i v dalších lokalitách, ukázal, že užší spolupráce s Klubem českých turistů bude prospěšná pro všechny – pro značkaře tras, pro nás jako správce lesů, ale především pro návštěvníky těchto přírodních lokalit,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.
Dohoda podle něj stanovuje jasné postupy a principy spolupráce, které by měly pomoci k efektivnější údržbě značení a infosystémů na návštěvnických trasách, stejně tak i v případech, kdy je trasu dané stezky třeba změnit. Spolupráce VLS a KČT by tak měla zajistit, aby v lesích ve správě resortu obrany nedocházelo ke konfliktům mezi zájmy turistů, armády i lesníků, kteří v těchto lokalitách hospodaří. Principy spolupráce kladou důraz také na bezpečnost návštěvníků v těchto bývalých armádních lokalitách.

„Součástí dohody je také spolupráce při výchově veřejnosti k ohleduplnému vztahu k přírodě – společným zájmem je vést návštěvníky k pochopení nutnosti trvale udržitelného užívání přírody a krajiny,“ uvedl předseda Rady značení KČT Pavel Přílepek.
„Bývalé i současné vojenské újezdy jsou unikátními přírodními oblastmi, domovem celé řady vzácných živočišných i rostlinných druhů. A to i díky tomu, že se jim vyhnul po desetiletí, kdy sloužily armádě, běžný civilizační ruch. Shodli jsme se s klubem turistů, že musíme při rozvoji rekreačních funkcí těchto oblastí udělat vše pro to, abychom tento stav nenarušili,“ uzavřel ředitel VLS Král.

Vojenské lesy a statky ČR spravují šest unikátních přírodních lokalit o celkové rozloze 125 tisíc hektarů, které slouží, či v minulosti sloužily jako výcvikové prostory armády. V 90. letech se veřejnosti otevřel bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko na Českolipsku, v roce 2016 pak byl zákonem o optimalizaci vojenských újezdů zrušen vojenský újezd Brdy, kde vznikla nejmladší česká chráněná krajinná oblast. Obě tyty lokality ve správě VLS jsou nyní oblíbenými turistickými destinacemi.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Jan Sotona
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního … AKTUÁLNĚ Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem Starosedlský Hrádek na Příbramsku oslavil v sobotu 30. května významné jubileum 650 … ZAJÍMAVOSTI Sekat, nebo nese­kat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku Sekat, nebo nese­kat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku Vysoká tráva v městských parcích a na sídlištích — pro někoho nepořádek, pro jiného … ANKETA Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým … AKTUÁLNĚ Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat … TIP NA VÝLET Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Řidiči na Příbramsku i v dalších částech Středočeského kraje si v těchto dnech mohou … DOPRAVA Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA V pátek ještě zmokneme. Pak se počasí otočí a víkend přinese slunce i letní teploty V pátek ještě zmokneme. Pak se počasí otočí a víkend přinese slunce i letní teploty Počasí v posledních dnech připomíná houpačku. Slunečné a teplé dny se střídají s … AKTUÁLNĚ Vysokochlumecká pouť 2026 nabídne tři dny tradic, hudby i zábavy pro všechny generace Vysokochlumecká pouť 2026 nabídne tři dny tradic, hudby i zábavy pro všechny generace První červnový víkend ožije Vysoký Chlumec tradiční poutí, která i letos propojí … KULTURA
Příbramsko říká větrným elektrárnám jasné NE. Referenda i rozhodnutí obcí mluví jednoznačně Příbramsko říká větrným elektrárnám jasné NE. Referenda i rozhodnutí obcí mluví jednoznačně Příbramsko se postupně uzavírá větrným elektrárnám. Většina obcí už výstavbu odmítla v … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz