Vojenské lesy se vydají s dobrovolníky za brdskými studánkami
30. května 2023 (14:36)
foto: Jan Sotona / se souhlasem
První výprava se uskuteční za studánkami v lesích nad obcí Strašice již tuto sobotu.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) plánují sérii vycházek s dobrovolníky, jejichž cílem je zmapovat vodní prameny ve středních Brdech, vyčistit je a případně naplánovat opravy přístřešků jednotlivých studánek a dalších navazujících prvků. První výprava se uskuteční za studánkami v lesích nad obcí Strašice již tuto sobotu.
Bublalka, Merfánka, U hladové studánky, ale také Vladařská, U pramene Ledného potoka, či studánka v zaniklé brdské obci Zadní Záběhlá. To jsou některé z asi desítky studánek v lesích nad Strašicemi, které se lesníci VLS chystají v sobotu 3. června společně s dobrovolníky zkontrolovat, vyčistit a naplánovat případně další opravy či úpravy, které je vhodné u pramenišť učinit.
Na asi patnáctikilometrovou trasu se vypraví v sobotu v 9.00 hodin z parkoviště u Hájkova mostu nad Strašicemi. Výprava v severozápadním cípu chráněné krajinné oblasti je první ze série výprav za Brdskými studánkami, na které lesníci veřejnost zvou.
„Postupně společně projdeme všechny známé studánky v Brdech. Začátky výprav budou pokaždé z jiného výchozího bodu tak, abychom postupně obešli celé Brdy ve správě VLS,“ říká lesní pedagožka brdské lesnické divize státního podniku Lucie Lenghartová, která výpravy povede.
Dobrovolníci na akci nepotřebují žádné složitější vybavení, postačí lopatky a hrabičky, dobrá terénní obuv a samozřejmě svačina s pitím. Cílem je zmapovat stav pramenišť, vyčistit je a aktualizovat jejich evidenci. Složitější opravy či stavbu nových prvků, jejichž potřeba z mapování vyplyne, provedou Vojenské lesy a statky následně ve své režii.
„Brdy jsou rezervoárem vody pro rozsáhlé území středních Čech a Plzeňska, zdejší lesy zásobují vodou několik vodárenských nádrží. Oživením tradice jakéhosi otevírání studánek a zapojením veřejnosti do péče o ně chceme lidem tuto nenahraditelnou funkci Brd pro dennodenní život statisíce lidí přiblížit a zapojit je do ochrany těchto zdrojů,“ vysvětlil ředitel divize Hořovice David Novotný. „Vedle toho samozřejmě čisté, zurčící studánky s opravenými stříškami udělají radost všem návštěvníkům lesa,“ dodal.
Harmonogram dalších výprav za brdskými studánkami budou VLS postupně zveřejňovat na svém webu a na sociálních sítích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Vojenské lesy a statky ČR
autor: Jan Sotona
Související
•Čeká nás slunečný týden s letními teplotami kolem 25 stupňů
•Meteorologové rozšířili výstrahu na nebezpečí požárů na většinu Čech
•Cílem ornitologické vycházky v Brdech je zmizelá obec Kolvín
Další články
Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně
Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. …
LIFESTYLE
Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF
Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open …
SPORT
Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí
ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním …
ROZHOVOR
Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut
Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak …
FOTO
Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky
Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění …
SPORT
Kociánek, drobný klenot brdských lesů
Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších …
POZNÁVÁME BRDY
Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem
Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série …
AKTUALIZOVÁNO
Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry
Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji …
ZAJÍMAVOSTI
Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek
Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, …
ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci
/FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody …
BLESKOVÁ ZPRÁVA





