Vojenské lesy s vědci vyvíjejí metodu síjí lesních dřevin, chtějí obnovovat les v pyrotechnicky zatížených lokalitách v Brdech
6. září 2021 (12:05)
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík
Obnova lesů síjemi se využívá ve skandinávských zemích, z jejichž zkušeností lesníci s výzkumníky částečně vycházejí. Nyní se tuto metodu budou snažit co nejlépe adaptovat na české klimatické poměry.
Vojenské lesy a statky ČR, s. p. (VLS) letos na podzim a příští rok na jaře obnoví 80 hektarů brdských lesů zasažených kalamitou místo klasické výsadby sazenic modifikovanou metodou formou výsevu semen lesních dřevin, na které spolupracují s vědci z výzkumné stanice v Opočně. Experimentální síje lesníci využijí v lokalitách, které neprošly hloubkovou očistou od nevybuchlé munice a věří, že se jim podaří vyvinout novou certifikovanou metodu pro velkoplošnou obnovu lesů na holinách s pyrotechnickou zátěží.
Kůrovcová kalamita, která v chráněné krajinné oblasti Brdy „předběhla“ postup hloubkové pyrotechnické asanace tohoto bývalého vojenského újezdu, jenž byl zrušen před pěti lety, donutila lesníky VLS hledat alternativní metody, jak obnovovat lesy zničené tímto škůdcem. Dominantní metodou zalesňování ve všech zemích střední Evropy je totiž výsadba sazenic lesních dřevin, kterou ale státní podnik vyhodnotil jako rizikovou.
„Zatímco při kalamitních těžbách napadených stromů využíváme v lokalitách s pyrotechnickou zátěží harvestory a vyvážecí soupravy, kde nedochází k zásahu do hloubky půdy a pracovníci jsou navíc poměrně dobře chráněni v kabinách těchto strojů, u výsadby zasahujeme do hloubky několika desítek centimetrů a pracovníci nejsou nijak chráněni. Při dodržení minimálních počtů sazenic, kdy je potřeba na každý hektar zasadit v průměru šest tisíc sazenic, by se jednalo na těchto nebezpečných holinách o nepřijatelné riziko,“ řekl pribram.cz výrobní náměstek VLS Ondřej Vybíral.
Proto lesníci VLS připravili ve spolupráci s vědci z výzkumné stanice v Opočně Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti metodu modifikovanou pro obnovu kalamitních holin, kdy budou na holinách v rizikových lokalitách vysévat směs semen lesních dřevin s pískem.
„Půjde o směs semen osiky, jeřábu, břízy, borovice a smrku, kterou budeme vysévat na plošky o rozměru asi 50 x 50 cm. Na obnovu každého hektaru bude potřeba dva a půl tisíce takovýchto plošek. Věříme, že touto metodou doplněnou přirozenou obnovou se nám podaří na holinách po kalamitních těžbách vypěstovat druhově pestré a prostorově různorodé lesy,“ řekl ředitel VLS Petr Král.
Obnova lesů síjemi se využívá ve skandinávských zemích, z jejichž zkušeností lesníci VLS s výzkumníky částečně vycházejí. Nyní se tuto metodu budou snažit co nejlépe adaptovat na české klimatické poměry.
„Síje není neznámým způsobem obnovy lesa, ale neobvyklý a dosud nesrovnatelný je její plošný rozsah. V našich klimatických podmínkách je to novinka. Budeme zkoušet několik variant směsí semen a také hledat nejvhodnější načasování pro síje na podzim a na jaře. Věříme, že se nám podaří s partnery z výzkumného ústavu vyvinout novou certifikovanou metodu pro obnovu porostů na holinách s pyrotechnickou zátěží,“ dodal ředitel VLS Petr Král.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Ve středních Čechách si mohou lidé o svátcích zalyžovat ve třech areálech
Ve středních Čechách si lidé budou moci o svátcích zalyžovat ve třech zimních …
Vánoční přání, poděkování a přání do nového roku 2026
Milí čtenáři, dovolte nám na úvod popřát vám krásné a klidné Vánoce plné pohody, …
Úspěch, který pokračuje: Seniorská akademie láká stále více seniorů
Seniorská akademie, kterou pořádá Městská policie Příbram ve spolupráci se …
Bohutínští rybáři obdarovali zaměstnance příbramského domova pro seniory
Rybářská organizace věnovala zaměstnancům Domova Maják vánoční kapry jako poděkování …
Zámek Dobříš zazáří o Vánocích v nové štědrovečerní pohádce České televize
Zámek Dobříš se letos proměnil v jedno z nejkouzelnějších míst českých Vánoc. Stal se …
Oxygen zakončil sezonu vystoupením všech dětí v divadle
Sportovní klub Aerobic Oxygen Příbram uzavřel letošní sezonu slavnostním vystoupením …
Meteorologové potvrzují návrat zimy. Brdy mají šanci na bílé Vánoce
Zdá se, že předpověď meteorologů o návratu zimy na Vánoce se začíná plnit. V úterý …
Kapr ve vaně a na svobodě, vánoční zvyk s odvrácenou tváří
Vánoční kapr patří k nejznámějším českým symbolům. Nejde jen o štědrovečerní pokrm – v …
Příroda
Betlémské světlo přinese do Dobříše vánoční atmosféru
Tradiční Betlémské světlo, malý plamínek s velkým poselstvím, dorazí i letos do …
Vánoční přání z radnice
Adventní čas je obdobím, kdy se lidé zastavují, bilancují uplynulý rok a přejí si …
Vánoce




