Vojenské lesy letos vysadí přes 8 milionů stromů, nejvíce v Brdech
7. března 2022 (11:51)
foto: Vojenské lesy a statky ČR
Podnik spustil novou metodu obnovy lesů na plochách zasažených pyrotechnikou.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) spustily ve vojenských přírodních lokalitách jarní obnovu lesů. Lesníci spadající pod resort obrany plánují letos na více než patnácti stech hektarů vysadit 8,3 miliony stromů, dvě třetiny budou tvořit listnáče. Na dalších 125 hektarech, především v lokalitách s pyrotechnickou zátěží, chce státní podnik z bezpečnostních důvodů obnovit les modifikovanou metodou síjí, kterou vyvinul ve spolupráci s vědci z výzkumného ústavu v Opočně. Hlavní část obnovy vojenských lesů proběhne letos v Brdech, které v loňském roce zasáhla kalamitní vlna postupující Českem.
Lesníci Vojenských lesů a statků ČR společně s vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti v Opočně v minulých dnech začali vysévat semena lesní dřeviny na rozsáhlých kalamitních holinách pod vrchem Kočka v Brdech. Jde o modifikovanou metodu obnovy lesů, kterou chtějí využít v nejmladší chráněné krajinné oblasti na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje na celkem 125 hektarech v lokalitách, které jsou problematické kvůli pyrotechnické zátěži. V Brdech VLS vloni museli v rámci boje s kůrovcem vytěžit lesy na rozsáhlých plochách, především na lesní správě Nepomuk, které zatím po zrušení bývalého vojenského újezdu v roce 2016 neprošly hloubkovou pyrotechnickou očistou. A nyní zde lesníci s vědci z Opočna řeší, jak lesní porosty bezpečně obnovit.
„Při samotné těžbě kůrovcem napadených porostů nedochází k zásahům do hloubky terénu, navíc práce většinou provádí těžební stroje, v nichž je obsluha dobře chráněná, u následné obnovy porostů klasickou výsadbou sazenic by však bylo riziko daleko vyšší. Na obnovu hektaru lesa potřebujete vysadit v průměru pět až šest tisíc sazenic a u každé z nich jít do hloubky několika desítek centimetrů. To by v těchto z hlediska pyrotechnické zátěže problematických lokalitách znamenalo značné riziko,“ popisuje ředitel lesnické divize VLS v Brdech David Novotný.
Proto lesníci VLS začali v minulých dnech tyto plochy ve spolupráci s vědci z výzkumné stanice v Opočně obnovovat metodou modifikovanou pro obnovu kalamitních holin. V lokalitách na povrchově narušené plošky vysévají směs semen lesních dřevin s pískem. Na obnovu každého hektaru vznikne takto na dva a půl tisíce takovýchto plošek.
„Jde o směsi semen javoru klenu a mléče, břízy, lípy, habru s borovicí a smrkem. Zkoušíme různé složení i časování síjí. Věříme, že se nám podaří s vědci z Opočna vyvinout novou certifikovanou metodu pro obnovu porostů na holinách s pyrotechnickou zátěží,“ dodal vedoucí lesní výroby VLS Pavel Češka.
Celkem v Brdech chtějí VLS letos takto obnovit 125 hektarů lesů. Dalších 375 hektarů zde zalesní klasickou výsadbou. Z šesti lokalit ve správě státního podniku tak má obnova brdských lesů prioritu. Celkem státní podnik letos plánuje obnovit 1700 hektarů lesů. Využije k tomu 8,3 milionu sazenic z produkce vlastních lesních školek. Dvě třetiny budou tvořit listnaté dřeviny, především buky a duby. Smrk, který je například v brdských lesích stále dominantní dřevinou, bude zastoupen jen asi 18 procenty. Přesto brdští lesníci nadále považují smrky za důležitou dřevinu, které na Brdy patří.
„Objemem výsadby kolem osmi milionů sazenic se vracíme k běžnému lesnickému hospodaření před začátkem kalamity. V minulých letech, kdy probíhala hlavní obnova zničených lesních porostů, jsme sázeli i přes 20 milionů sazenic ročně. Daleko více se nám v posledních letech daří využívat také tvořivé síly samotné přírody. Letos počítáme, že 300 až 400 hektarů lesa vnikne přirozenou obnovou,“ dodal ředitel VLS Ivo Dohnal.
K „předkalamitním“ číslům se Vojenské lesy plánují letos vrátit také v objemu těžeb - vytěží 970 tisíc m3 dříví. Díky oživení na trhu se surovým dřívím státní podnik navíc v minulých měsících snížil zásoby na několikaleté minimum.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jan Sotona tiskový mluvčí VLS ČR
autor: Jakub Pečenka
Další články
Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18
Několik nehod bylo hlášeno najednou v sobotu odpoledne. Jedna u Hájů, druhá v …
AKTUALIZOVÁNO
Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů
Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili …
Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky
Barevné masky, smích, hudba a zábava pro malé i velké. Kulturní dům Dobříš se už po …
Dobříš
Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun
Město Rožmitál pod Třemšínem přichází s finanční podporou pro nové občánky. Dětem …
Nepřehlédněte
Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření
Sportovní zázemí u Základní školy Bratří Čapků letos projde významnou proměnou. Město …
Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města?
Po reakci jednatelky Zahradnictví Petunia, která odmítla, že by podnik chtěl v areálu …
Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů
Nové výstupy numerických modelů zpřesnily vývoj počasí na víkend. Sobota přinese na …
Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků
Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do …
ANKETA
Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu
Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února …
Masopust
Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho
Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest …
Zajímavosti




