Vojenské lesy a statky nepředpokládají růst cen palivového dříví
AKTUALIZOVÁNO
23. listopadu 2023 (11:36)
foto: VLS
Po uplynulé topné sezóně Vojenské lesy a statky na jaře tohoto roku výrazně snížily ceny palivového dříví, které nabízejí maloodběratelům.
Ceny palivového dřeva se v letošní topné sezoně nezvýší. V tiskové zprávě to dnes uvedl státní podnik Vojenské lesy a statky. Podnik sdělil, že letos výrazně navýšil výrobu dřeva na otop a zároveň na jaře snížil jeho ceny v průměru o 25 procent.
Státní podnik hospodaří převážně ve výcvikových prostorech Armády ČR na zhruba 126.000 hektarech lesní půdy, což odpovídá přibližně pěti procentům lesů v ČR. Loni se ve vojenských lesích vytěžilo 913.000 metrů krychlových dřeva. Z toho 69 procent byla nahodilá těžba, tedy dřevo vytěžené kvůli poškození.
Výrobní ředitel vojenských lesů Ondřej Vybíral uvedl, že podnik letos očekává výrobu 800.000 metrů krychlových dřeva a podobný objem plánuje těžit i v následujících letech. Například v roce 2018 to byl objem více než dvojnásobný, dosahoval 1,7 milionu metrů krychlových, podotkl.
Podnik uvedl, že dřevo na nabízí na 35 prodejních místech. U některých druhů dřeva podle něj klesly ceny letos až o 30 procent. Podle webu podniku například divize Hořovice nabízí ve Středočeském a Plzeňském kraji metr krychlový dřeva na otop od zhruba 1000 Kč.
Vojenské lesy a statky měly loni rekordní zisk 680 milionů korun, meziročně o 46 procent vyšší než dosavadní rekordní zisk z roku 2021. Čistý obrat podniku vzrostl o téměř 12 procent na 3,76 miliardy korun. Růst zisku, stejně jako v roce 2021, způsobil hlavně výrazný nárůst poptávky po dřevě a růst cen. Vojenské lesy by podle návrhu rozpočtu měly příští rok odvést do státního rozpočtu 100 milionů Kč. Lesy ČR odvedly peníze již loni a to 3,81 miliardy Kč. Letos by to mělo být 3,5 miliardy Kč a příští rok podle návrhu rozpočtu 2,5 miliardy Kč.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/VLS
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nechte si požehnat adventní věnec na Svaté Hoře
•Video: Příbramské náměstí už zdobí vánoční strom
•I pánové mají svátek: Dnes je Mezinárodní den mužů
Další články
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy
Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …
MUDr. Daniel Bělík: Vrací hráče zpět na led. Bezpečně, rychle a s respektem k tělu
Na ledě rozhodují góly, ale v zákulisí často rozhoduje zdraví. A právě tam stojí …
ROZHOVOR
V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise
V Příbrami se zkomplikovala rekonstrukce historického chodníku kolem kostela svatého …
AKTUÁLNĚ
Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu
Příbramský tým bojovníků z Rasken Gymu pokračuje v úspěšném tažení. O víkendu 28. …
SPORT
Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby
Divočáci se v posledních týdnech stále častěji objevují v okrajových částech Příbrami …
AKTUÁLNĚ
Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace
Příbram čeká dopravně velmi nepříjemný duben. Od 1. dubna se kvůli výměně vodovodu a …
DOPRAVA
V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky
Na silnici I/18 u obce Drásov se v úterý 31. března po 15. hodině srazily dva osobní …
DOPRAVA
Příbram zapojí vězně do údržby města. Do ulic vyjdou už letos
Město Příbram navazuje spolupráci s příbramskou věznicí a letos poprvé zapojí vězně do …
AKTUÁLNĚ
MUDr. Bartášek: Laparoskopie a robotická chirurgie mění pravidla hry
Moderní medicína jde neustále kupředu a chirurgické zákroky dnes už zdaleka …
ROZHOVOR
Na silnici I/18 se tvořily kolony kvůli srážce tří vozidel
V úterý dopoledne se stala nehoda také na silnici I/18 v Příbrami.
AKTUÁLNĚ




