26. 5. svátek má Filip




Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci

26. ledna 2020   (18:38)
Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci

Přestože jsou jinečtí dělostřelci uvedeni na startovní listině, extrémního víceboje se letos nezúčastní



Nocování v terénu, zdolávání skalních stěn, vyhledávání lidí v lavinovém poli, poskytnutí první pomoci a transport raněného. To je jen zlomek toho, co čeká vojáky v zimním vytrvalostním víceboji Winter Survival. Svou fyzickou, ale i psychickou zdatnost letos otestují v neznámém horském terénu Jeseníků. Startuje se v neděli 26. ledna.

Vojáci během závodu nesmějí přijímat žádnou pomoc od jiných lidí, v terénu si musí vystačit se zásobami, které si nesou na zádech. Váha jejich batohů se pohybuje kolem 15 – 20 kilogramů. Dvakrát musí přenocovat venku, přičemž stany jsou zakázané. Většina soutěžících navíc kvůli úspoře váhy používá letní spacáky.

Tohoto extrémního víceboje se v minulosti zúčastnili i dělostřelci z Jinců. Minulý rok si dokonce přivezli celkové druhé místo. V roce 2012 byla členkou tříčlenného týmu i jedna žena.

Závod je náročný i svými přísnými podmínkami. Ty často diskvalifikují ze soutěže nadějné týmy, například za neopodstatněné použití zapečetěného mobilního telefonu, překročení denního časového limitu nebo již zmíněné přijmutí cizí pomoci.


Jinečtí dělostřelci jsou uvedeni na startovní listině i letos. Podle kpt. Ing. Martina Sůvy, tiskového a informačního důstojníka 13. dělostřeleckého pluku Jaselský, museli však vojáci z důvodu nemoci jednoho ze závodníků na poslední chvíli svou účast odříci.

Sehnat vhodného náhradníka není jednoduché. Vzhledem k náročnosti závodu se ho nemůže zúčastnit nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití, vojenského lezení nebo práce s mapou.

Na podzim loňského roku se jinečtí dělostřelci zúčastnili 7. armádních světových her v čínském Wu-hanu. Pluk reprezentovali npor. Matěj Picka a svob. Vojtěch Neumann, a to ve vojenském pětiboji. Hry se konají jednou za čtyři roky a pro vojáky je to jejich vrchol sportovní kariéry podobně jako pro sportovce olympijské hry. Své síly poměřilo 9200 sportovců ze 106 zemí celého světa. Pro Vojtěcha Neumanna to bylo premiérové vystoupení na tak veliké akci a skoro v každé disciplíně si vytvořil osobní rekord. Matěj Picka, který je bronzovým armádním sportovcem roku, se v Číně umístil z českého týmu nejlépe.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto unob.cz








Další články

KFC po kritice promluvilo: „Měli jsme s vámi mluvit dříve,“ přiznává řetězec KFC po kritice promluvilo: „Měli jsme s vámi mluvit dříve,“ přiznává řetězec Fastfoodový řetězec KFC zveřejnil omluvu zákazníkům a oznámil rozsáhlé změny ve … AKTUÁLNĚ Tropy udeří naplno. Meteorologové varují před vedry i rizikem požárů, od léta spustí nový systém výstrah Tropy udeří naplno. Meteorologové varují před vedry i rizikem požárů, od léta spustí nový systém výstrah Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před vysokými teplotami a zároveň … AKTUÁLNĚ Luxusní auta, motorky bez výfuků a noční řev motorů. Obyvatelé Milínské ulice už mají hluku dost Luxusní auta, motorky bez výfuků a noční řev motorů. Obyvatelé Milínské ulice už mají hluku dost Obyvatelé Milínské ulice v Příbrami si stále častěji stěžují na nadměrný hluk … NEPŘEHLÉDNĚTE Povinné čipování, venčení i konec množíren. EU schválila největší změnu pravidel pro psy a kočky v historii Povinné čipování, venčení i konec množíren. EU schválila největší změnu pravidel pro psy a kočky v historii Evropský parlament 23. dubna 2026 schválil historicky první nařízení, které sjednocuje … ZVÍŘATA Thajsko hlásí objev století: gigantický dinosaurus, o kterém nikdo netušil Thajsko hlásí objev století: gigantický dinosaurus, o kterém nikdo netušil Vědci v Thajsku oznámili objev, který otřásl paleontologickým světem. Identifikovali … ZAJÍMAVOSTI Za Hluboší skončilo auto na boku, silnice byla uzavřena Za Hluboší skončilo auto na boku, silnice byla uzavřena V pondělí odpoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému na silnici … AKTUALIZOVÁNO Pomněnkový den připomíná zmizelé děti. Policisté na Příbramsku loni pátrali po 14 dětech Pomněnkový den připomíná zmizelé děti. Policisté na Příbramsku loni pátrali po 14 dětech Každoročně si 25. května lidé po celém světě připomínají Mezinárodní den pohřešovaných … ZAJÍMAVOSTI Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy Ve Středočeském kraji v neděli 24. května padly teplotní rekordy na 13 z 16 stanic s … NEPŘEHLÉDNĚTE Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku Rok 2026 přináší významné výročí jednoho z nejmilovanějších českých filmů. Komedie Na … ZAJÍMAVOSTI
Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá Příbramští dopravní policisté pátrají po chodci, který se stal účastníkem dopravní … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz