Vodní záchranáři na Slapech mají v polovině sezony meziročně více výjezdů
1. srpna 2023 (13:33)
foto: Vodní záchranná služba/PR
Zásahů přibylo především v důsledku vyššího počtu návštěvníků v horkých letních dnech.
Vodní záchranáři na Slapech evidují v polovině sezony 74 výjezdů, což je o 40 procent více než loni. Zásahů přibylo především v důsledku vyššího počtu návštěvníků v horkých letních dnech. Přibližně 17 procent případů ošetří záchranáři na své základně ve Staré Živohošti, často jde o alergické reakce nebo tržné rány způsobené úrazy u vody a ve vodě, mezi méně obvyklé patří zlomeniny, kolapsy a otravy. Jednoho muže se po tonutí nepodařilo zachránit, informoval dnes ČTK mluvčí záchranářů Daniel Vičan.
Záchranáři 16. července zasahovali u přibližně padesátiletého muže, který plaval přes přehradu a začal se topit. "I přes okamžitou resuscitaci se muže již nepodařilo zachránit," uvedl Vičan. Dalším větším zásahem byla spolupráce s leteckou záchrannou službou u muže, který si poranil břicho o ploutev speciálního vodního plavidla Efoil. Posádka vodní záchranky pomohla muže převézt na souš a pomohla zajistit jeho ošetření a následné naložení do vrtulníku letecké záchranné služby.
Vičan také upozornil na opakovaná poranění od psů, záchranáři proto apelují na jejich majitele, aby byli obezřetní, především pokud psi volně pobíhají. Pravidelné jsou také problémy s plavci v lodních drahách a naopak i s malými motorovými čluny v místech vyčleněných pro plavce, které označují žluté bóje. "Hlava plavce ve vodě není z lodi pořádně vidět. Při našich kontrolních plavbách po přehradě se minimálně jednou denně setkáme s někým, kdo plave napříč přehradou," doplnil mluvčí.
Letošní novinkou na Slapech je skupina záchranářů, kteří jezdí na vodním skútru, jsou na místě události vždy první a mají k dispozici zásahový batoh s prostředky pro resuscitaci s automatickým defibrilátorem a pro zástavu masivního krvácení.
Za celý loňský rok zaznamenali vodní záchranáři v ČR 720 zásahů. Poskytují rozšířenou první pomoc a technickou pomoc na vodě a v její blízkosti. Působí na 18 stanovištích u 17 přehrad, na 14 v nepřetržitém režimu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V pololetí přibylo v ČR 133 HIV pozitivních, podíl cizinců je rekordní
•Hepatitidou se ročně nakazí stovky lidí, stoupá zájem o očkování
•V léčebně v Bukovanech děti uvidí výcvik psů a vyzkouší si výzbroj vězeňské služby
Další články
Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek
Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech …
ZDRAVOTNICTVÍ
Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“
Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i …
ROZHOVOR
Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života
Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod …
POZNÁVÁME BRDY
Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě
U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný …
HISTORIE
Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami
V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti …
PR
Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent
Údržba nové dálnice D4 míří k výrazně ekologičtějšímu provozu. Společnost Via Salis …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert!
Tento víkend bude v Galerii Františka Drtikola připraven zajímavý program pro malé i …
AKTUÁLNĚ
Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku
Šermířské skupiny zažívají v Česku rostoucí zájem – nejen jako forma historické …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hotel Belveder čekají změny. Novým ředitelem se stává Tomáš Bezouška
Hotel Belveder, jedna z tradičních ubytovacích kapacit v Příbrami, prochází v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jen pět procent lidí má šanci potkat ideálního partnera, ukazuje studie
Naše volba partnera není náhoda. O tom, kdo nás přitáhne a koho vůbec pustíme blíž, …
LIFESTYLE




