2. 8. svátek má Gustav
Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční

20. července 2021   (13:57)
Dalších 5 fotografií v galeriiVodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční
foto: Západočeské muzeum v Plzni

Národní kulturní památka v obci Dobřív prošla v roce 2020 revitalizací, nová je také expozice o výrobě a zpracování železa v západní části Brd.


Stojí na opačné straně Brd než Příbram a je jedním z prázdninových cílů výletů za historií. Vodní hamr v obci Dobřív byl roce 2010 prohlášen za národní kulturní památku. Jeho strojní vybavení pochází z konce 19. století, a zůstává tak dokladem staré průmyslové výroby. Unikátní technickou památku spravuje Západočeské muzeum v Plzni.
 

Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Koncem 60. let 19. století pak přešel díky použití modernější ocelářské technologie na výrobu těžkého kovaného nářadí. Činnost hamru a huti, která se pod ním nacházela, byla ukončena ve druhé polovině 20. století.
 
V sedmdesátých letech byl opraven krov a v roce 2008 prošly částečnou renovací dřevěná koryta (vantroky). V roce 2020 byla dokončena obnova havarijního stavu technického vybavení. Rozšířeno je také provozní zázemí a vznikla nová doprovodná expozice k dějinám železářské výroby v Dobřívě. „Během revitalizace došlo k významnému objevu pozůstatků vysoké pece v zadní části hamru. Historici totiž její umístění předpokládali zhruba o dva kilometry dál,“ uvádí ministerstvo pro místní rozvoj k projektu, který byl dotován částkou pěti milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu (celkové náklady přesáhly patnáct milionů korun). Revitalizace dobřívského hamru získala v soutěži Gloria musaealis, kterou vyhlašuje ministerstvo kultury a Asociace muzeí a galerií, čestné uznání v kategorii Muzejní počin roku. V konkurenci pětadvaceti přihlášených projektů se projekt umístil na čtvrtém místě.
 
Pandemie sice pro letošek zrušila pořádání tradičního Hamernického dne, podle náměstkyně ředitele Západočeského muzea v Plzni Lindy Trefné Kryštofové se i přes omezení – v přepočtu na počet otevřených dní – zvýšila návštěvnost památky. Pravidelné komentované prohlídky s ukázkou práce a funkčnosti hamernických strojů probíhají denně s výjimkou pondělí.
 

Fotogalerie

Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční () Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční (1) Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční (2) Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční (3) Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Otrava houbami: poznáte příznaky a umíte dát první pomoc? Otrava houbami: poznáte příznaky a umíte dát první pomoc? Houbařská sezóna je v plném proudu, u lesů v tomto období stojí vozidla hubchtivých … Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický Příbramské divadlo je pro plno příznivců nedílnou součástí kulturního rozvoje a … Ve vysoké rychlosti vyjelo auto z dálnice a narazilo do stromu. Tenista Veselý skončil s manželkou v nemocnici Ve vysoké rychlosti vyjelo auto z dálnice a narazilo do stromu. Tenista Veselý skončil s manželkou v nemocnici K nehodě došlo na dálnici D4 v neděli krátce po desáté hodině. AKTUALIZOVÁNO Neděle odstartovala sérii dešťových dnů. V příštím týdnu přibalte deštníky Neděle odstartovala sérii dešťových dnů. V příštím týdnu přibalte deštníky Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a počasí neslibuje ideální letní teploty. Již … Přehledně: Jaká opatření se mění Přehledně: Jaká opatření se mění Částečně se rozvolňují další protiepidemická opatření. Po nehodě u Lhotky byla zdemolovaná autobusová zastávka, jeden z řidičů skončil v nemocnici Po nehodě u Lhotky byla zdemolovaná autobusová zastávka, jeden z řidičů skončil v nemocnici Příčinou dopravní nehody dvou vozidel bylo nedání přednosti v jízdě. Kraj plánuje zrušit řadu vlakových spojů, některé i v okolí Příbrami Kraj plánuje zrušit řadu vlakových spojů, některé i v okolí Příbrami Podle analýzy by finanční úspora měla po této úpravě dosáhnout 52 milionů korun za … U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte
Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz