26. 10. svátek má Erik
Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční

20. července 2021   (13:57)
Dalších 5 fotografií v galeriiVodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční
foto: Západočeské muzeum v Plzni

Národní kulturní památka v obci Dobřív prošla v roce 2020 revitalizací, nová je také expozice o výrobě a zpracování železa v západní části Brd.


Stojí na opačné straně Brd než Příbram a je jedním z prázdninových cílů výletů za historií. Vodní hamr v obci Dobřív byl roce 2010 prohlášen za národní kulturní památku. Jeho strojní vybavení pochází z konce 19. století, a zůstává tak dokladem staré průmyslové výroby. Unikátní technickou památku spravuje Západočeské muzeum v Plzni.
 

Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Koncem 60. let 19. století pak přešel díky použití modernější ocelářské technologie na výrobu těžkého kovaného nářadí. Činnost hamru a huti, která se pod ním nacházela, byla ukončena ve druhé polovině 20. století.
 
V sedmdesátých letech byl opraven krov a v roce 2008 prošly částečnou renovací dřevěná koryta (vantroky). V roce 2020 byla dokončena obnova havarijního stavu technického vybavení. Rozšířeno je také provozní zázemí a vznikla nová doprovodná expozice k dějinám železářské výroby v Dobřívě. „Během revitalizace došlo k významnému objevu pozůstatků vysoké pece v zadní části hamru. Historici totiž její umístění předpokládali zhruba o dva kilometry dál,“ uvádí ministerstvo pro místní rozvoj k projektu, který byl dotován částkou pěti milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu (celkové náklady přesáhly patnáct milionů korun). Revitalizace dobřívského hamru získala v soutěži Gloria musaealis, kterou vyhlašuje ministerstvo kultury a Asociace muzeí a galerií, čestné uznání v kategorii Muzejní počin roku. V konkurenci pětadvaceti přihlášených projektů se projekt umístil na čtvrtém místě.
 
Pandemie sice pro letošek zrušila pořádání tradičního Hamernického dne, podle náměstkyně ředitele Západočeského muzea v Plzni Lindy Trefné Kryštofové se i přes omezení – v přepočtu na počet otevřených dní – zvýšila návštěvnost památky. Pravidelné komentované prohlídky s ukázkou práce a funkčnosti hamernických strojů probíhají denně s výjimkou pondělí.
 

Fotogalerie

Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční () Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční (1) Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční (2) Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční (3) Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz