11. 7. svátek má Olga

Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy

Historie
14. února 2020   (06:00)
Dalších 5 fotografií v galeriiVoda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy

V Klučenicích vzniká unikátní expozice, která kromě faktů a dat přinese emotivní příběhy lidí, jež museli kvůli stavbě vodního díla opustit své domovyV obci Klučenice, poblíž Orlické přehrady, můžete navštívit Galerii Hospodářský dvůr. Najdete ji nedaleko obecního úřadu. Budova, v níž se některé výstavní prostory nachází, dříve sloužila jako sklad obilí. Příběh klučenické galerie začal před devíti lety. Tehdy vznikla malá výstava v podobě srovnávacích archivních snímků s popisky v prostorách místní školy. Ta měla původně trvat několik týdnů. Kvůli rekonstrukci školy, která v tu dobu probíhala, to jednu chvíli vypadalo, že je s expozicí konec. Od místního zemědělského družstva však exponáty nakonec dostaly tyto unikátní prostory. Výstava se tak každým rokem nejen z části obměňuje, ale také postupně rozrůstá. Mezi muzejní skvosty patří například původní obecní hodiny z kostelní věže z roku 1893, či několik exponátů ze zatopené Radavy. 

V několika posledních letech tráví parta místních nadšenců hodiny v archivech, nad místními kronikami a rozhovory s pamětníky, aby zmapovala historii staré Vltavy". Připravuje unikátní expozici, která kromě faktů a dat přinese emotivní příběhy lidí, jež museli kvůli stavbě vodního díla opustit své domovy.

Tuto výstavu mají v hlavě již od chvíle, kdy se brány galerie poprvé otevřely návštěvníkům. Proč nebyla doposud zrealizována a co všechno obnáší sběr pamětí a exponátů, nám ochotně prozradil Oldřich Žirovnický, který má „v zákulisí" za sebou, spolu s dalšími členy občanského sdružení, obrovský kus práce.

Prozradíte nám, co všechno bude součástí připravované výstavy?
Model Povltaví s případnou zvýrazněnou zátopovou čarou, exponáty vylovené z vody, archiválie od rodin, které žily u Vltavy. To je taková přibližná myšlenka. Kromě toho máme návrh na zhruba 25 tabulí s popisem jednotlivých staveb. Nesmí samozřejmě chybět ani stavba přehradní hráze.

Výstava by se měla zabývat přibližně třiceti říčními kilometry, a to v úseku hrad Zvíkov – osada Šefrovna, tj. mezi obcí Solenice a Kamýkem nad Vltavou. Zmiňovány budou jednotlivé obce, osady a samoty, ale také přírodní zajímavosti. Téma Vltavy mě baví i v mnohem větším rozsahu. Červená, Podolsko a mnoho dalšího. Tomu se bohužel ale asi vyhneme, alespoň prozatím. Rozsah výstavy by byl velký, a tím i její příprava. Ta je opravdu náročná.

Co je na přípravě výstavy nejsložitější?
Pamětníků je čím dál méně, mnoho se jich také přestěhovalo pryč, daleko od Povltaví. Některé rodinné příslušníky hledáme i pár měsíců. Ve velké většině jsou však lidé vstřícní a podělí se nejen o vzpomínky, ale i o své rodinné fotografie. A právě fotografie z rodinných archivů jsou velmi cenné. Mnohdy tak můžeme spatřit například dvorky statků, které jsou na pohlednicích vidět jen z dálky.

Je nějaký rozhovor, na který dodnes vzpomínáte?
Rád vzpomínám na mnohé rozhovory. S vděčností ostatně vítám každého, kdo je ochotný se podělit o své vzpomínky. Například pan Květ, který se podílel na stavbě přehrady. Ten popisoval, jak jezdil s buldozerem v okolí budoucí hráze. Sdělil mi při naší schůzce mnohé, i například, jak došlo k jednomu z úmrtí při stavbě hráze u Zlákovic. Pan Kuchař, potomek mlynářů z Podskalí, zase odtajnil nejen pobyt jeho předků v povltavské osadě Korce a Podskalí, ale podal i detailní informace o partyzánech v lesích u Klučenic. Tolik údajů jsem se o partyzánech nedozvěděl ani z pamětní knihy obce Klučenice, či z farní kroniky. Mluvil jsem i s dcerou pana Šebánka. Mnozí tohoto herce-neherce znají z trilogie Homolka. Paní mi popsala, jak se jeho maminka nestihla vrátit před porodem do Prahy, a tak se pan Šebánek narodil přímo v Podskalí. I proto měl k tomuto kraji takový vztah a rád se sem vracel i po zatopení údolí.

Co cítíte s pamětníkem, s kterým přijdete na místo jeho vzpomínek?
Vždy to samé. Smutek. Spíše jde tedy o smutek, který cítím já. Málokdy se mu ubráním. Hlavně, pokud si člověk čte dlouhá léta v knihách, kde jsou popsány jednotlivé příběhy ze života tehdejších obyvatel. Pocit umocňují i fotografie, které mám v archivu. Na mnohých z nich se obyvatelé již stěhují, rozebírají budovy.

Pamatuji si návštěvu místa s paní Polákovou, která vyrůstala kousek od Kamýka nad Vltavou v osadě Břehy. Sice již nejde o úsek, který bych chtěl v muzeu výstavě věnovat, ale nešlo odolat se s paní sejít. Stáli jsme na břehu Vltavy, od kterého pár metrů pod vodou stával její domek. Smutek, který na mě tenkrát padl, ale vyvážila radost z povídání pamětnice. Zmiňovala i setkání s panem Čáslavským. Dokumentaristou, jenž se v mnohém zasadil o popularizaci historie Povltaví. I on mě v dětství ovlivnil. Měl jsem rád všechny jeho pořady, nejen cyklus o Vltavě.

Hladina Orlíku je nyní extrémně nízko. Odkryla voda něco zajímavého, co bude také součástí expozice?
Rád se v současné době procházím po plážích v lokalitách, které mám probádané v archivech, či podle map. Vím pak, kde očekávat například staré hliněné střepy, či strusku z původních pecí, které mohou svým stářím sahat až do 10. století. Relikty tehdejší doby ze zatopených osad nám také nosí kamarádi potápěči.

Poslední ,,ulovený“ exponát je náprava, která byla součástí hospodářského vozu. Ta se nacházela na dnešní pláži v kempu Spálenka. Ležela dokonce poblíž původní cesty, která tudy vedla do Zbenických Zlákovic. Pár metrů od nálezu stála již v roce 1839 dvě obytná stavení. Bohužel se našel někdo, komu se ona náprava znelíbila a poškodil jedno kolo. Alespoň zbytek ponechal bez povšimnutí. V následujících měsících nás tak v muzeu čeká konzervace dřevěných částí zbylého kola.

Jak taková konzervace probíhá?
U dřevěného předmětu, který ležel léta ve vlhku, či vodě, je zřejmé, že se po přesunutí do sucha brzy rozpadne. Když ho chcete uchovat, musíte ho ponořit do roztoku vody s řepným či třtinovým cukrem. Nasycení roztoku se postupně zvyšuje až do stavu, kdy voda obsahuje zhruba 70 procent cukru. Tehdy je již dřevo připraveno k opětovnému umístění do normálního prostředí. Krystalky cukru dřevo zpevní a další historický předmět je zachráněn. Tento proces může trvat měsíce, někdy i déle. Záleží samozřejmě na tloušťce dřevěného předmětu.

Výstavu o ,,staré" Vltavě máte v myšlenkách již dlouho, zatím se ji však nepodařilo zrealizovat. Co vás brzdí? 
Tato výstava je poslední větší stálou expozicí, kterou bychom chtěli v galerii uskutečnit. Naráží však na finanční problémy. Prostor, který je pro výstavu vyhovující, je třeba zrekonstruovat. Potřebuje nové podlahy, nosné konstrukční prvky, elektřinu, omítky. Celé to bude stát nemalé peníze. Ty však v současnosti nemůžeme čerpat z žádného dotačního fondu, pozemek pod areálem muzea byl totiž ještě donedávna jiného vlastníka. Dnes je již opět v rukou státu, blýská se tedy na lepší časy. I tak to však bude pravděpodobně běh na dlouhou trať. Budeme spokojeni, když se výstavu podaří zrealizovat co nejdříve ale zatím netušíme, za jak dlouho to bude. Snad brzy...

„Naše sbírka dobových fotografií nyní zahrnuje zhruba tři tisíce kusů. Stále nám však mnoho věcí v archivu chybí, i nadále proto hledáme pamětníky,“ dodal na závěr Oldřich Žirovnický. (zirovnickyoldrich@seznam.cz).

Děkujeme za rozhovor
 
V obci Klučenice, poblíž Orlické …

Fotogalerie

Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy () Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy (1) Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy (2) Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy (3) Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto archiv Oldřich ŽirovnickýNepřehlédněte

Naučná stezka Olšina představí návštěvníkům neznámou Šumavu, k vidění bude i budka pro ptáky lidské velikosti Naučná stezka Olšina představí návštěvníkům neznámou Šumavu, k vidění bude i budka pro ptáky lidské velikosti Realizace trvala necelý rok a vyžádala si náklady přes 24 milionů korun. 10. července 2020   (20:44) Nepřehlédněte Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Pro šéfa příbramských fotbalistů nepřichází v úvahu další posunutí termínové listiny kvůli karvinské karanténě. "Už teď se to posunulo o pár dní ve druhé lize kvůli Třinci, teď i první liga. Lidi mají pak dovolené, všechno je domluvené, plánujeme nějaký start přípravy na další sezonu. Za mě to prostě nejde," prohlásil prezident 1.FK Příbram Jaroslav Starka. 3. července 2020   (08:07) Nepřehlédněte Nebudu někde zalezlý a nebudu zticha, říká jednatel Nemocnice Na Pleši Nebudu někde zalezlý a nebudu zticha, říká jednatel Nemocnice Na Pleši Jestli někdo něco udělal špatně, tak se to vyšetří a nikdo nebude lhát a podvádět, aby se to zakrylo,“ napsal na sociální síti Roman Šmucler, jednatel Nemocnice Na Pleši 2. července 2020   (10:19) Nepřehlédněte Trpíte nespavostí? Na vině je často špatná životospráva, stres, ale i některé nemoci Trpíte nespavostí? Na vině je často špatná životospráva, stres, ale i některé nemoci Nespavostí trpí podle různých odhadů 10–15 % lidí, u onkologicky nemocných je odhadováno, že až 75 %. 1. července 2020   (17:49) Nepřehlédněte Soud uložil podmínku řidiči sanitky za nehodu v Čenkově Soud uložil podmínku řidiči sanitky za nehodu v Čenkově Obžalovaný se v soudní síni pozůstalým omluvil, trval ale na tom, že je nevinen. 29. června 2020   (13:37) Nepřehlédněte


Další články

Ochočil si krkavce, kvůli ničení nábytku ho odložil do záchranné stanice Ochočil si krkavce, kvůli ničení nábytku ho odložil do záchranné stanice První střet husitských bitev se udál u Živohoště na Příbramsku, bitvy trvaly 15 let První střet husitských bitev se udál u Živohoště na Příbramsku, bitvy trvaly 15 let Vítězství husitů na Vítkově pod vedením Jana Žižky vedlo ke konci první křížové výpravy. 11. července 2020   (12:08) Vasilův rubáš dnes večer pobaví vtipnými texty i chytlavými melodiemi Vasilův rubáš dnes večer pobaví vtipnými texty i chytlavými melodiemi Kapela zahraje dnes večer na Nováku. Dokáže pobavit nejen příznivce folku, zcela jistě nadchne i fanoušky ostřejšího punku. 11. července 2020   (08:36) Po horkém pátku přichází ochlazení. Příští týden se tropického počasí nedočkáme Po horkém pátku přichází ochlazení. Příští týden se tropického počasí nedočkáme Naučná stezka Olšina představí návštěvníkům neznámou Šumavu, k vidění bude i budka pro ptáky lidské velikosti Naučná stezka Olšina představí návštěvníkům neznámou Šumavu, k vidění bude i budka pro ptáky lidské velikosti Nepřehlédněte Hasiči letos podruhé prověřovali spolupráci s vodními záchranáři na Slapech Hasiči letos podruhé prověřovali spolupráci s vodními záchranáři na Slapech Cvičení bylo zaměřeno na ověření akceschopnosti a komunikace s vodní záchrannou službou. 10. července 2020   (18:15) Olga Lounová a Dalibor Gondík slavnostně otevřeli nový autosalon Hyundai v Příbrami Olga Lounová a Dalibor Gondík slavnostně otevřeli nový autosalon Hyundai v Příbrami PR Re-use centra vdechnou věcem další život. Nové otevřeli v Jincích Re-use centra vdechnou věcem další život. Nové otevřeli v Jincích Místa, která schraňují nepotřebné, ale stále použitelné předměty, nejsou v českých městech novinkou. Sortiment Re-use centra v Jincích se po měsíci fungování plní rozmanitou nabídkou – sportovním náčiním, nádobím nebo hračkami. 10. července 2020   (13:20) Dohodáři zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den Dohodáři zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den Takzvaní dohodáři budou moci podle předlohy žádat o příspěvek zpětně za období od 12. března do 8. června. Celkem tedy dosáhnou až na 31.150 korun. 10. července 2020   (10:46)
STAN: Kraj tvrdí, že je transparentní, ale z jeho účtu nekontrolovaně odtekly miliony STAN: Kraj tvrdí, že je transparentní, ale z jeho účtu nekontrolovaně odtekly miliony "Středočeský kraj tvrdí, že je transparentní, ale z jeho účtu nekontrolovaně odtekly miliony za externí právní služby," uvedli v tiskové zprávě Starostové a nezávislí. 10. července 2020   (08:10) Terénní triatlon v Podlesí se letos protáhne na dva týdny Terénní triatlon v Podlesí se letos protáhne na dva týdny I přes nepřízeň okolností se organizátorům amatérského triatlonu Brdonoš podařilo alespoň částečně zachovat letošní 12. ročník. Pro dospělé bude připravena plavecká, cyklistická i běžecká trať. Startovné je zdarma. 10. července 2020   (06:20) Velkolepá podívaná začíná: Lidé mohou na obloze spatřit kometu Neowise Velkolepá podívaná začíná: Lidé mohou na obloze spatřit kometu Neowise Čtyři procenta Čechů nejí maso, novým trendem je flexitariánství Čtyři procenta Čechů nejí maso, novým trendem je flexitariánství Češi patří k národům, které do svého jídelníčku zahrnují maso pravidelně. Alespoň jednou týdně si ho dopřeje 82 procent mužů a 77 procent žen. 9. července 2020   (19:23) Výrok o "novodobém gestapu" míří po 37 letech znovu k soudu Výrok o "novodobém gestapu" míří po 37 letech znovu k soudu Za impulzivní výrok o novodobém gestapu se hned začala žena omlouvat, přesto skončila před Okresním soudem v Příbrami s obžalobou za útok na státní orgán... 9. července 2020   (17:11) Vážná nehoda uzavřela Strakonickou. Pro zraněnou řidičku spěchal vrtulník Vážná nehoda uzavřela Strakonickou. Pro zraněnou řidičku spěchal vrtulník Meteorologové varují: V pátek budou velmi silné bouřky, které doprovodí silný vítr a kroupy Meteorologové varují: V pátek budou velmi silné bouřky, které doprovodí silný vítr a kroupy Vítr může v poryvech dosáhnout rychlosti až 70 kilometrů v hodině a může lámat větve. 9. července 2020   (13:17) Nemocnice nespí ani v létě, letní režim je letos jiný Nemocnice nespí ani v létě, letní režim je letos jiný Středočeské nemocnice dostanou dotace na krytí výdajů v souvislosti s COVID-19, do Příbrami míří přes 18 milionů Středočeské nemocnice dostanou dotace na krytí výdajů v souvislosti s COVID-19, do Příbrami míří přes 18 milionů Celkem 152,68 milionu korun poskytne oblastním nemocnicím ze svého rozpočtu Středočeský kraj pro krytí dodatečných výdajů nad rámec stanovených standardních výdajů oblastních nemocnic, a to na zajištění ochrany veřejného zdraví v souvislosti s pandemií COVID-19. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé na svém mimořádném jednání 9. července 2020. 9. července 2020   (11:58) Zdražování pohonných hmot pokračuje, oproti minulému týdnu zhruba o dvacetník Zdražování pohonných hmot pokračuje, oproti minulému týdnu zhruba o dvacetník Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu v průměru za 27,89 Kč/l, naftu pak za 27,54 korun. 9. července 2020   (10:00) Žena se zákazem řízení ujížděla policejní hlídce. Neujela, nezvládla jízdu a narazila do stromu Žena se zákazem řízení ujížděla policejní hlídce. Neujela, nezvládla jízdu a narazila do stromu Česku se daří čerpat evropské peníze. Příbram je se svými žádostmi úspěšná už tři roky v řadě Česku se daří čerpat evropské peníze. Příbram je se svými žádostmi úspěšná už tři roky v řadě Úspěšnost českých projektů při získávání evropských financí se v posledních měsících zvedla o několik příček a ČR se tak dostala do horní poloviny evropské osmadvacítky. Město Příbram nemá v posledních třech letech žádnou neúspěšnou dotační žádost. 9. července 2020   (06:26) Se staršími telefony od března bez internetu. Vodafone vypne 3G sítě Se staršími telefony od března bez internetu. Vodafone vypne 3G sítě Klienti Vodafonu, kteří aktuálně v síti 3G využívají mobilní internet, si budou muset vyměnit mobil. 8. července 2020   (20:13) V Tochovicích narazil řidič Fordu do čistícího vozu, policisté silnici uzavřeli V Tochovicích narazil řidič Fordu do čistícího vozu, policisté silnici uzavřeli Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí Předlohu nyní musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. 8. července 2020   (11:38) Téměř polovina lidí roušky v obchodech a při cestování veřejnou dopravou neodloží Téměř polovina lidí roušky v obchodech a při cestování veřejnou dopravou neodloží Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Úřady práce v regionu evidují 30.198 uchazečů o zaměstnání. 8. července 2020   (08:32) Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli V úterý po 18. hodině vyjížděly záchranné složky na silnici mezi Třebskem a Modřovicemi na Příbramsku 7. července 2020   (19:07) Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Ačkoliv policisté dopředu upozorňovali, že bude na silnicích zvýšený počet hlídek, řidiči si pozor nedali. 7. července 2020   (16:34) Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Přídavek na dítě zatím pobírají rodiny s příjmem pod 2,7násobkem životního minima. Dávka činí 500, 610 či 700 korun měsíčně podle věku dítěte. 7. července 2020   (13:55) Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici V úterý dopoledne vyjížděly záchranné složky k dopravní nehodě na Strakonické silnici. 7. července 2020   (12:01) Opilá  a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Opilá a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Policejní cela o svátečním pondělí nezela prázdnotou. Nejprve v ní skončil agresivní opilý muž, následně podnapilá cestující. 7. července 2020   (10:53) Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny se budou pohybovat od 10 do 40 tisíc. 7. července 2020   (09:52) AKTUALIZOVÁNO Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Větší množství hlídek bude na silnicích i v tomto týdnu. 7. července 2020   (09:06) Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrací ČR s výjimkou severní Moravy mezi bezpečné země 7. července 2020   (06:43) Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Rok se překulil do své druhé poloviny a začaly tak očekávané prázdniny a doba letní dovolené. Opět přichází tak dlouho očekávané období, kdy by lidé alespoň načas měli zapomenout na své starosti, děti na své povinnosti a plně se věnovat odpočinku. No a kde jinde co nejlépe relaxovat nežli v přírodě, nejlépe na břehu řeky nebo hezkého rybníka s čistou vodou. 6. července 2020   (17:39) Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Na více než 140 čapích hnízdech byla již pozorována vzrostlá čapí mláďata. Kde jsou další? Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do sledování čapích hnízd. 6. července 2020   (14:02) Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání trávy v České republice každoročně přijde o život 50 až 60 tisíc srnčat. 6. července 2020   (11:20) Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus V renesanci sloužil Hus jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. 6. července 2020   (08:12)


Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz