26. 10. svátek má Erik
Vnitroblok Cíl dostává konečnou podobu. Opomíjenou část města začíná zdobit i zeleň

Nepřehlédněte
25. října 2020   (11:01)
Vnitroblok Cíl dostává konečnou podobu. Opomíjenou část města začíná zdobit i zeleň
foto: pribram.cz

Revitalizace celého prostoru je částečným krokem ke zlepšení bezútěšného stavu tohoto problémového sídliště, kde se často scházely skupinky hlučných a nepřizpůsobivých občanů.


Sídliště Křižáky. Z ptačí perspektivy možná zajímavý architektonický počin, z pohledu běžného občana však nepříliš povedená snaha o zlepšení bytové situace ve městě. Radnice si byla dobře vědoma toho, že paneláky zdaleka nestačí nechat obrůst zelení, aby se z nich stalo místo, kde se lidé budou cítit dobře. Jednotlivá sídliště, potažmo jejich vnitrobloky, se proto město snaží postupně revitalizovat. Obyvatelé křížových domů se změny k lepšímu dočkají zřejmě ještě letos.

Zhotovitelem zakázky "Úprava veřejného prostranství pěší zóny Cíl" je společnost Silnice Nepomuk, s. r. o., která zakázku vysoutěžila za nabídkovou cenu 7 750 000 Kč bez DPH (9 377 500  Kč vč. DPH). Na projekt je čerpána dotace ze Státního fondu podpory investic.

Stavební úpravy si vyžádaly navýšení nákladů v celkové výši 3 195 491,19 Kč bez DPH
Více i méněpráce byly projednány s poskytovatelem dotace a schváleny v radě města. Na základě toho byly uzavřeny celkem 3 dodatky ke smlouvě o dílo, a to v časové posloupnosti, která odpovídala zjištěným faktům a potřebě řešit změny stavby.


Ve vícepracích jsou zejména zohledněny následující skutečnosti:
  • V místě stavby byly zastiženy ve velké míře betonové pasy – pravděpodobně základy pro pojezd jeřábů z doby výstavby přilehlých věžových domů a monolitické nefunkční betonové bloky, které bylo nutné vybourat, neboť kolidovali s odvodňovacím systémem pěší zóny a pokládkou podzemního vedení veřejného osvětlení.
  • Bylo nutné provést ochranu sítí (3 kabely ČEZu), které byly zastiženy mimo předpokládané  trasy ( tj. mimo trasy vytýčené vlastníkem sítí) a jejich skutečná trasa kolidovala s projektem – kabely byly v místě plánované výsadby stromů a pokládky zavlažovacího systému stromů.
  • Na základě požadavku vlastníka podzemního telekomunikačního vedení bylo v průběhu stavby rozhodnuto o použití posílení poklopů kolektorů s vyšší třídou zátěže než bylo původně plánováno.
  • Na základě geotechnického posouzení bylo nutné provést sanaci podloží v celé ploše pěší zóny a v hloubce předepsané geotechnikem.
Zhotovitelem zakázky
foto: pribram.cz

Projekt rekonstrukce byl obchodníkům a majitelům nemovitostí v této lokalitě představen již na sklonku loňského roku. Provedena byla již skrývka a výměna kanalizace, nyní prostor začíná zdobit velkoformátová dlažba a nově vysázené stromy.
Obyvatelé sídliště se mohou těšit na nové veřejné osvětlení (trasy i osvětlovací tělesa). Zrekonstruováno bude rovněž schodiště na východní straně sídliště. Celý prostor, doposud zcela bez zeleně, nově oživuje 15 stromů Jilmu habrolistého. 
Obyvatelé sídliště se mohou těšit na nové …
foto: pribram.cz


Projekt záměrně nepočítá s osazením laviček, aby se co nejvíce eliminoval pobyt nepřizpůsobivých občanů. V minulosti si obyvatelé sídliště často stěžovali na hluk a skupinky popíjející alkohol.
Projekt záměrně nepočítá s osazením …
foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Jakub Pečenka

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz