15. 5. svátek má Žofie




VLS nasadily proti kůrovci družice a umělou inteligenci na Šumavě a v Brdech

22. října 2024   (13:50)
VLS nasadily proti kůrovci družice a umělou inteligenci na Šumavě a v Brdech
foto: pixabay

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) nasadily letos proti kůrovci na Šumavě, v Brdech a v Mimoni družice a umělou inteligenci. Moderní technologie pomáhají v těžko dostupném terénu.


Vojenské lesy a statky ČR (VLS) se rozhodly bojovat proti kůrovci pomocí moderních technologií. Na Šumavě, v Brdech a v Mimoni nasadily letos družice a umělou inteligenci. Moderní technologie pomáhají v těžko dostupném terénu, rozsáhlých porostech stejného věku a tam, kde nevznikají typická kůrovcová ohniska a včasné nalezení napadených stromů je spíš náhodné, řekl dnes ČTK mluvčí lesů Petr Toman.

"Družice zachytí změny v obsahu chlorofylu v jehlicích smrků. Vše vyhodnocuje umělá inteligence. Výsledky tak mají lesníci na stole do 24 hodin od vyfocení," řekl výrobní ředitel VLS Ondřej Vybíral. Včasný záchyt napadení je podle něj klíčový pro ochranu lesa.

Družice a umělou inteligenci VLS loni testovaly. "Letos je metoda v ostrém provozu," řekl Vybíral. Podle šéfa oddělení lesní výroby VLS Pavla Češky zaručených způsobů, jak odhalit brouka moc neexistuje. "Nejspolehlivější metodou, na kterou nesmíme nikdy rezignovat, je stále včasné pozemní vyhledávání napadených stromů podle drtinek. To tak bylo a bude. Tohle nikdy dron nebo družice nenahradí," uvedl. Moderní metody ale podle něj mají své výhody.
Letos třeba podle Tomana v oblasti o rozloze 2500 hektarů označila umělá inteligence 25 stromů s vysokou pravděpodobností napadení a 50 podezřelých. "Člověk je však stále nenahraditelný, protože vždy vše v terénu ověřuje. Terénní pochůzkou bylo potvrzeno napadení u 80 procent z 25 jedinců, které byly označeny jako kůrovcové," dodal.

VLS potvrdily, že problémy s kůrovcem jsou menší. "Ale jsme v prohlášeních opatrní. Za čtyři roky jsme se dostali na čtyři procenta kalamitního základu. V boji však stačí jakékoliv podcenění a vše může zase začít gradovat. Brouk je těžký nepřítel ve stejnověkých smrkových monokulturách," uvedl Češka. Také kvůli tomu VLS obměňují ohrožené lesní porosty. "Hlavními prostředky jsou redukce stavu spárkaté zvěře, maximální využívání potenciálu přirozené obnovy a doplňování chybějících druhů formou podsadeb," dodal mluvčí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

FK Příbram zve regionální kluby na poslední domácí utkání sezóny. Děti mají vstup zdarma FK Příbram zve regionální kluby na poslední domácí utkání sezóny. Děti mají vstup zdarma FK Příbram připravil pro fotbalové kluby z celého regionu speciální nabídku na … SPORT Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami Kulturní dům Příbram zve všechny, kdo chtějí fandit českému týmu na Mistrovství světa … SPORT Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,59 Kč do 43,90 Kč … DOPRAVA Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd Milovníci přírody, Brd i nevšedních zážitků mají jedinečnou příležitost nahlédnout do … ZAJÍMAVOSTI Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem Hledáte nenáročný výlet, kde se spojí historie, krásné interiéry i procházka v parku? … TIP NA VÝLET Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty Už v sobotu 16. května odstartuje 59. ročník jednoho z nejslavnějších turistických … AKTUÁLNĚ V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu Ve čtvrtek 14. května ráno mířily hasičské vozy do ulice Gen. R. Tesaříka v … AKTUÁLNĚ Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit Kyberkriminalita v Česku dál prudce roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku … AKTUÁLNĚ Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod … AKTUALIZOVÁNO
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz