Vlna epidemie omikronu bude podle Duška vrcholit příští týden
14. ledna 2022 (14:46)
foto: Ilustrační foto / pixabay
Za čtvrtek přibylo do statistik 11.675 pozitivně testovaných denně, z nich přes 3000 bylo v Praze.
Vlna epidemie omikronu bude vrcholit příští a další týden, na konci ledna už bude zřetelný pokles. Do nemocnic pak může přibývat za pět až deset dní podle různých scénářů 500 až 900 covid pozitivních lidí denně. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Za čtvrtek přibylo do statistik 11.675 pozitivně testovaných denně, z nich přes 3000 bylo v Praze. Nárůst počtu případů v metropoli tak zřejmě už příští týden dosáhne maxima.
Podle Duška je již nepochybné, že omikron tvoří v celé republice více než polovinu nových případů, v Praze ještě víc. Očekává ale ještě další nárůst počtu pozitivních testů, podle některých scénářů až 50.000 za den, což by byl téměř dvojnásobek dosavadního maxima z konce listopadu.
"Týden má určitou logistiku testování. Jak testujeme plošně ve školách, tak si vždycky v pondělí vyrobíme větší množství testů a v úterý už vidíme nejvyšší vrchol týdne. Tento týden není tím nejvyšším vrcholem úterý a nedochází k sešupu dolů, ale drží se to až do včerejška. To je prvním signálem, tohle je signál před dalším růstem," vysvětlil Dušek. Do konce ledna pak očekává maximální počty a začátek poklesu.
Sledovat je podle něj ale třeba i další parametry epidemie. Zastavil se například pokles podílu pozitivních ze všech testů a znovu roste. U diagnostických testů, tedy u lidí s příznaky, znovu překročil 25 procent. Nejvíce se nákaza stejně jako při nástupu vlny varianty delta šíří mezi mladými lidmi do 29 let, kteří mají nejvíc kontaktů a zároveň jsou nejméně očkovaní.
Od konce loňského roku klesá počet hospitalizovaných, ve čtvrtek jich bylo 1900, 350 z nich ve vážném stavu. Do nemocnic se pacienti dostávají se zpožděním pěti až deseti dní od data nákazy.
Podle realistického scénáře, který počítá s méně vážným průběhem onemocnění u nakažených omikronem, bude v nemocnicích zhruba 50 až 70 procent osob proti vlně delta. Najednou tak může být až 5000 hospitalizovaných s covidem. Rizikové modely počítají až se šesti miliony nakažených, přičemž by milionu z nich hrozil vážný průběh, predikují stejnou nebo i mírně horší naplněnost nemocnic než na podzim při vlně delty. Tehdy bylo maximálně 9500 hospitalizovaných v jeden den.
Dušek ale připomněl, že v současné době nejsou nemocnice prázdné, ale zhruba 30 procent v nich tvoří pacienti po léčbě covidu-19, kteří dál potřebují lékařskou péči. Problémy by tam mohly v některých krajích nastat, přestože omikron podle dostupných dat způsobuje menší zdravotní dopady. "Pokud bude dva a půl až třikrát tolik nakažených než při deltě a nemocnice jich bude potřebovat dva a půl až třikrát méně, tak je to pořád stejný počet," dodal.
Dušek ale připomněl, že v současné době nejsou nemocnice prázdné, ale zhruba 30 procent v nich tvoří pacienti po léčbě covidu-19, kteří dál potřebují lékařskou péči. Problémy by tam mohly v některých krajích nastat, přestože omikron podle dostupných dat způsobuje menší zdravotní dopady. "Pokud bude dva a půl až třikrát tolik nakažených než při deltě a nemocnice jich bude potřebovat dva a půl až třikrát méně, tak je to pořád stejný počet," dodal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry
Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru
V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem …
FOTO
Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami?
Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla …
SPORT
Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne
Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i …
POČASÍ
Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív
JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. …
DOPRAVA
Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR
Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu …
ŠKOLSTVÍ
Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet?
Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si …
LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA




