21. 9. svátek má Matouš

Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života

31. července 2021   (10:13)
Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života
foto: Oblastní nemocnice Příbram/se souhlasem

Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo.


Zhruba necelých pět procent populace trápí menší či větší problémy se štítnou žlázou. Ta je endokrinním orgánem, což znamená, že vytváří hormony. Ty dokáží i v malém množství velmi výrazně ovlivnit funkci celého organismu. Laicky řečeno můžeme shrnout, že tyto hormony zajišťují správnou funkci buněk a jsou úzce spjaté s metabolismem jódu. Právě jód je velmi důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a jako prevence je přidáván již několik desítek let do kuchyňské soli.
 

Rozlišujeme dva základní problémy. Hyperfunkci štítné žlázy, kdy je hormonů příliš a pak hypofunkci, kdy je jich naopak v lidském těle málo. U hyperfunkce jsou lidé velmi aktivní, což časem vede k únavě. Mají problém s horkem, srdcem a další problémy. Hypofunkce se naopak projevuje stálou únavou, depresí. Obě dvě abnormality mají účinek takový, že lidé nejsou výkonní.
 
„Pacientům to nejčastěji přirovnávám k tomu, jak je nastavený volnoběh u auta. Když ho mají správně, mohou zrychlit a přitom je nezatěžuje klidový stav. Pokud máte hyperfunkci štítné žlázy, je to jako kdyby motor i v klidu měl příliš vysoké otáčky, čímž se vše i opotřebovává. Při nedostatečné funkci naopak motor běží velmi líně a je problém ho do těch vysokých otáček dostat,“ nabízí přirovnání MUDr. Stanislav Holobrada, ředitel příbramské nemocnice, který se již dlouhá léta aktivně zabývá chirurgií štítné žlázy.
 
Holobrada dále upozorňuje, že problémy se štítnou žlázou mohou být velmi rizikové při těhotenství a mohou způsobit postižení plodu. V některých krajních případech je tak třeba před případným těhotenstvím štítnou žlázu chirurgicky odstranit. Operací se také řeší případy, kdy se nepodařilo u pacienta obtíže vyřešit při návštěvě endokrinologa pomocí léků a samozřejmě u případů, že štítná žláza je napadena nádorem.
 

Vliv na funkci štítné žlázy má samozřejmě i dědičnost, životní prostředí a styl života. Výhodou dnešní doby jsou syntetické hormony, které plně dokáží nahradit ty, které štítná žláza produkuje. Dají se i mnohem lépe dávkovat, než v dřívějších dobách. V případě podezření na špatnou funkci štítné žlázy byste měli kontaktovat svého praktického lékaře, který vás pravděpodobně pošle na odběr krve, ze které se dá špatná produkce hormonů vyčíst. Dále se provádí sonografické vyšetření krku a další péče se případně ujímá endokrinolog. Jak to ale dopadne, pokud nepomůže konzervativní léčba?
 
 „Operace je to relativně bezpečná a provádí se v drtivé většině případů předním přístupem. Jen je třeba dávat pozor na zvratný nerv a příštítná tělíska. Jsme rádi, že v Příbrami máme při tomto zákroku minimum komplikací,“ doplňuje Holobrada. 
 
 „Operace je to relativně bezpečná a …
foto: Oblastní nemocnice Příbram/se souhlasem


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz