29. 9. svátek má Michal

Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života

31. července 2021   (10:13)
Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života
foto: Oblastní nemocnice Příbram/se souhlasem

Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo.


Zhruba necelých pět procent populace trápí menší či větší problémy se štítnou žlázou. Ta je endokrinním orgánem, což znamená, že vytváří hormony. Ty dokáží i v malém množství velmi výrazně ovlivnit funkci celého organismu. Laicky řečeno můžeme shrnout, že tyto hormony zajišťují správnou funkci buněk a jsou úzce spjaté s metabolismem jódu. Právě jód je velmi důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a jako prevence je přidáván již několik desítek let do kuchyňské soli.
 

Rozlišujeme dva základní problémy. Hyperfunkci štítné žlázy, kdy je hormonů příliš a pak hypofunkci, kdy je jich naopak v lidském těle málo. U hyperfunkce jsou lidé velmi aktivní, což časem vede k únavě. Mají problém s horkem, srdcem a další problémy. Hypofunkce se naopak projevuje stálou únavou, depresí. Obě dvě abnormality mají účinek takový, že lidé nejsou výkonní.
 
„Pacientům to nejčastěji přirovnávám k tomu, jak je nastavený volnoběh u auta. Když ho mají správně, mohou zrychlit a přitom je nezatěžuje klidový stav. Pokud máte hyperfunkci štítné žlázy, je to jako kdyby motor i v klidu měl příliš vysoké otáčky, čímž se vše i opotřebovává. Při nedostatečné funkci naopak motor běží velmi líně a je problém ho do těch vysokých otáček dostat,“ nabízí přirovnání MUDr. Stanislav Holobrada, ředitel příbramské nemocnice, který se již dlouhá léta aktivně zabývá chirurgií štítné žlázy.
 
Holobrada dále upozorňuje, že problémy se štítnou žlázou mohou být velmi rizikové při těhotenství a mohou způsobit postižení plodu. V některých krajních případech je tak třeba před případným těhotenstvím štítnou žlázu chirurgicky odstranit. Operací se také řeší případy, kdy se nepodařilo u pacienta obtíže vyřešit při návštěvě endokrinologa pomocí léků a samozřejmě u případů, že štítná žláza je napadena nádorem.
 

Vliv na funkci štítné žlázy má samozřejmě i dědičnost, životní prostředí a styl života. Výhodou dnešní doby jsou syntetické hormony, které plně dokáží nahradit ty, které štítná žláza produkuje. Dají se i mnohem lépe dávkovat, než v dřívějších dobách. V případě podezření na špatnou funkci štítné žlázy byste měli kontaktovat svého praktického lékaře, který vás pravděpodobně pošle na odběr krve, ze které se dá špatná produkce hormonů vyčíst. Dále se provádí sonografické vyšetření krku a další péče se případně ujímá endokrinolog. Jak to ale dopadne, pokud nepomůže konzervativní léčba?
 
 „Operace je to relativně bezpečná a provádí se v drtivé většině případů předním přístupem. Jen je třeba dávat pozor na zvratný nerv a příštítná tělíska. Jsme rádi, že v Příbrami máme při tomto zákroku minimum komplikací,“ doplňuje Holobrada. 
 
 „Operace je to relativně bezpečná a …
foto: Oblastní nemocnice Příbram/se souhlasem


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz