30. 5. svátek má Ferdinand

Vlci v Brdech prý zatím nezpůsobili žádnou prokazatelnou škodu na hospodářských zvířatech

VIDEO
7. února 2025   (06:38)
foto, video: Tomáš Belka

Rozporuplné reakce vyvolává existence vlků v Brdech. U Lázu se našla stržená laň a zadávané tele. Kvůli tomu se v týdnu konala veřejná beseda v Lázu se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny.


Zájem o besedu byl značný. V sále místního hostince se sešlo asi padesát lidí. S nimi diskutovali koordinátorka Programu péče o vlka obecného Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajina, zooložka Správy CHKO Brdy Helena Vejrová a vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Podle starosty Lázu Antonína Kropáče kolovaly vesnicí poplašné zprávy, že se tu potuluje vlčí smečka o 50 kusech. Smečka měla údajně na svědomí usmrcená zvířata. "Zájem o besedu byl velký a věřím, že se podařilo lidem předat známé informace, zodpovědět dotazy a hlavně rozptýlit obavy z vlka," uvedl vedoucí Správy Fišer. Obdobnou besedu plánuje správa CHKO uspořádat i na druhé straně Brd na území Plzeňského kraje.

V případě mrtvého telete objeveného u Lázu podle odborníků nejde říct, zda ho má na svědomí vlk. Tele prý mohlo uhynout z jiného důvodu a stalo se následně kořistí dravců. Naopak u obce nalezená zardoušená laň je podle všeho kořistí vlků.
Výskyt vlka je v CHKO Brdy potvrzen už od léta 2023 a dosud prý tyto šelmy podle správy CHKO nezpůsobily žádnou prokazatelnou škodu na hospodářských zvířatech. Lesnatá krajina Brd bez osídlení a s dostatkem přirozené potravy v podobě především srnce, divočáka nebo jelena je pro šelmu vhodným a přirozeným prostředím k životu.

Od doby, co se vlci v Brdech vyskytují, jsou zaznamenány takzvané strhy jelení zvěře. Podle Fišera byla laň nalezená u Lázu nejspíš kořistí vlka, ale tele bude podobný případ jako se stal u Nových Mitrovic. „Tam se také nedalo říct, zda ho ulovil vlk, nebo uhynulo a následně se stalo kořistí lišky, krkavce, vlka či prasete divokého. Ostatně i na zbytcích kořisti vlků se pak ještě přiživí řada dalších zvířat. Na zbytcích hodují lišky, ale i krkavci, draví ptáci a divočáci," dodal Bohumil Fišer.

Pokud by vlk zaútočil na hospodářské zvíře, má chovatel nárok na náhradu škody. V oblastech s trvalým výskytem vlka stát poskytuje i dotace na zabezpečení stád. Někdy i hradí i další náklady spojené se zvýšenou péčí o stáda.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. … LIFESTYLE Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open … SPORT Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním … ROZHOVOR Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak … FOTO Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění … SPORT Kociánek, drobný klenot brdských lesů Kociánek, drobný klenot brdských lesů Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších … POZNÁVÁME BRDY Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série … AKTUALIZOVÁNO Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji … ZAJÍMAVOSTI Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, … ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci /FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz