13. 7. svátek má Markéta




Vlčí smečku natočil svědek u Lázu

25. února 2025   (18:00)
Vlčí smečku natočil svědek u Lázu
foto: FC

Na sociálních sítích koluje video, na kterém se autorovi podařilo natočit smečku vlků na louce mezi obcemi Láz a Bohutín.


Video zachycuje vlčí smečku na louce mezi Lázem a Bohutínem. Autor záznamu pořídil záběry z auta v sobotu 22. února ráno.

Diskuze pod videem odráží rozporuplné reakce – někteří mají radost z přítomnosti šelem, jiní vyjadřují obavy. Na situaci už reagovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která už vloni potvrdila, že se v Brdech vlci trvale vyskytují.

Výskyt vlka je v Brdech doložen od roku 2023. Kvůli stabilní přítomnosti této šelmy byla CHKO Brdy v červenci 2024 zařazena mezi oblasti opakovaného výskytu vlka obecného.

„Agentura je v kontaktu s chovateli hospodářských zvířat, informuje je o vhodných způsobech zabezpečení stád a možnostech podpory,“ uvedl Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny. Začátkem února Správa CHKO Brdy ve spolupráci s obcí Láz uspořádala besedu s místními obyvateli, další je naplánována na 20. března v Dobřívě na druhé straně Brd.

„Vlci na záznamu nevykazují žádné odchylky od přirozených projevů chování. Lidé se nemusejí obávat o svou bezpečnost, při pohybu venku se psem by jej měli mít pod kontrolou. Nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata mohou pro vlky představovat lákadlo, je tedy vhodné si je řádně zabezpečit,“ dodal Fišer.

Správa CHKO Brdy uvítá ohledně vlků jakékoliv informace o pozorování či přímo záznamy. Ty můžete posílat na e-mail vlk@nature.cz nebo přímo na Správu CHKO Brdy, e-mail marie.bruckova@aopk.gov.cz.

Více informací o vlcích, včetně návodů na zabezpečení hospodářských zvířat a informací o dotačních programech, újmě za ztížené hospodaření a prevenci škod naleznete na www.navratvlku.cz.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: AOPK ČR
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Do Česka míří vlna tropů. Už v úterý udeří silné bouřky, pak se vrátí třicítky Do Česka míří vlna tropů. Už v úterý udeří silné bouřky, pak se vrátí třicítky Počasí v Česku vstupuje do výrazně teplejší fáze. Nový týden přinese nadprůměrné letní … AKTUÁLNĚ Dálnice D3 se v létě posune. Jihočeská část bude hotová příští rok, středočeská má vykoupeno už 50 % pozemků Dálnice D3 se v létě posune. Jihočeská část bude hotová příští rok, středočeská má vykoupeno už 50 % pozemků Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oznámilo další postup při dostavbě dálnice D3. Už … NEPŘEHLÉDNĚTE Vážná nehoda v Pročevilech: Starší motorkář nezvládl stroj a narazil do pevné překážky, s těžkým zraněním ho transportoval vrtulník Vážná nehoda v Pročevilech: Starší motorkář nezvládl stroj a narazil do pevné překážky, s těžkým zraněním ho transportoval vrtulník Vážná dopravní nehoda, při které se těžce zranil starší řidič motocyklu, zalarmovala v … AKTUÁLNĚ Sucho v Česku sílí. Potoky vysychají a odborníci varují před dalším zhoršením Sucho v Česku sílí. Potoky vysychají a odborníci varují před dalším zhoršením Sucho se v České republice dál prohlubuje. Podle aktuálních údajů projektu InterSucho … AKTUÁLNĚ Na Orlíku se objeví sítě. Nejde o pytláky, ale o vědecký průzkum ryb Na Orlíku se objeví sítě. Nejde o pytláky, ale o vědecký průzkum ryb Ve dnech 13.–16. července 2026 proběhne na vodní nádrži Orlík odborný monitoring … Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice Na českých silnicích začínají rozsáhlé dopravně-bezpečnostní kontroly zaměřené na … DOPRAVA Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Ve čtrnácti letech má za sebou zkušenosti, které mnozí získávají až v dospělosti. … ZAJÍMAVOSTI Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před konzervovanými vepřovými … AKTUÁLNĚ Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Holubi patří dlouhodobě mezi nejčastější městské živočišné problémy. Ve větších … NEPŘEHLÉDNĚTE
Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Čeští vědci z CEITEC Masarykovy univerzity a Přírodovědecké fakulty MU oznámili … ZDRAVOTNICTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz