9. 7. svátek má Drahoslava
Vladimír Šťástka: Současné povolování šroubů je postižené záchvatem zvnitřnělé kreativity

6. června 2020   (15:30)
Vladimír Šťástka: Současné povolování šroubů je postižené záchvatem zvnitřnělé kreativity

Baskytarista Visacího zámku Vladimír Šťástka v rozhovoru prozradil, jak trávil koronavirovou hudební odstávku. Poprvé kapela po uvolnění opatření zahraje v Petrovicích u Sedlčan.


V březnu vydal Visací zámek album Anarchie a totál chaos. Nikdy nehrané skladby jako Na úřadě, Zlověstně palmy šumí nebo Polednice zazní poprvé na živo 20. června v Petrovicích u Sedlčan, kde kromě Visacího zámku zahrají i Tři sestry. "Zvláště z Polednice mám velkou radost. Nečekal jsem, že se do tříminutové kompozice podaří vměstnat baladu z mé milované Kytice. A ono to šlo jako po másle," řekl zpěvák Jan Haubert.

Baskytarista Visacího zámku Vladimír Šťástka v rozhovoru prozradil, jak trávil koronavirovou hudební odstávku.

Jak Tě ovlivnil zákaz vystupování?
Poměrně jednoduše. A protože v jednoduchosti je síla, tak i mohutně. Ze dne na den fakticky zákaz výkonu povolání, zákaz vycházení, příjmy tím pádem na nule, stálé platby v téměř nezměněné výši...

 
Užíváte si volna, nebo jste se uchýlili k tvorbě nového materiálu, zkouškám, natáčení ve studiu, ...?
No vlastně svým způsobem si to užívám. Třeba jsem přečetl neuvěřitelné množství knih. Co se muziky týče, tak krize přišla den před tím, kdy jsme my, Visáči, měli odstartovat naší jarní túru k oslavě nového cédéčka Anarchie a totál chaos podporováni slovutnou kapelou E!E. Nakonec jsme si  aspoň v půlce května společně zastreamovali ze skladu PragoSoundu v Tuchoměřicích. A první poodstávkové live-on-stage je plánováno na 20.června v Petrovicích u Sedlčan, kde zahrajeme s Třemi sestrami. A Anarchie a totál chaos Tour pojedeme od 18. září skoro do konce roku.

A co se Yamrtaalu, tedy mé druhé kapely týče, tak tam to bylo méně bolestné. Asi o dva koncerty jsme teda přišli, ale jelikož fungujeme na principu náhodných výbuchů, tak to tolik nebolelo. Akorát jsme museli posunout dodělávku naší další sady nahrávek, která ponese název DYGY Release Volume II, poněvadž DR Vol.I jsme vydali už loni. Díky událostem jsme zplodili ještě jednu pecku, stačil jsem jí otextovat a už jí umíme. Takže v půlce června sjedem do Kutné Hory k Petru Lebedovi do studia, nahrajeme, dohrajeme, zamícháme a vypustíme. Jako Jednička bude i Dvojka distribuována digitálně a v omezeném množství i na flashdiscích. A oproti Jedničce bude Dvojka podávána i s Jedničkou. Omezené množství totiž čítá 50 kusů.

Křest dílka proběhne v pražském klubu Vagon 23.července. Pozvaní jsou brněnští Baron & Veselí Bratři. Jeden z odpadlých koncertů Yamrtaalu měl být totiž s nimi. Za dobu odstávky jsem pro ně napsal dva texty a získal doživotní bezplatné místo náhradního baskytaristy (smích). Takže si to společně dáme jinde dříve než na původním místě, což byla hospůdka Pod Vobrazem na Kladně. Tam jsme totiž minulý týden při přepadovce dohodli se Sáfou druhý pokus na 3.října. Jo, všechna zde uvedená data se vztahují k letošku. Zatím...
Jak moc vás nemožnost vystupovat ovlivnila v běžném životě?
Hele, dost už bylo negativních řečí. Spíš jsme spolu s mojí ženou dospěli k pozitivnímu poznání, a to je, že jsme si oba dva před lety vybrali dobře, poněvadž za dobu, co se známe, jsme spolu byli dva měsíce v kuse 24 hodin denně až letos. Manželka je učitelka a dětičky drezírovala z domova. No, a přesto jsme se nezabili navzájem. Já vím, že jsou páry, které mají společný podnik třeba dlouhé roky a taky to daly, ale nemožnost úniku je silný faktor ovlivňující chování živočichů obecně, natož pak lidí. Ještě že už trochu povolilo.

Moje drahá občas zmizí do školy, já už taky začínám courat. Lepší se to, i když mám pocit, že na rozdíl od vyhlášení opatření, které bylo spíš než na základě znalostí vedené zdravým selským rozumem, je současné povolování šroubů postižené záchvatem zvnitřnělé kreativity dotyčných vedoucích. Čím víc by chtěli být vidět, tím větší je to nelogičnost. Inu, volby za rohem... Vidíš, a zase jsme v mínusech.

 

Ty píšeš jak pro Visáče, tak pro Yamrtaal a občas i „ven“. Jak to stíháš?
No to je tak: Předně musím předeslat, že muzika je pro mě nejen povoláním, ale i celoživotním koníčkem. Což už mě samo o sobě dělá nejšťastnějším chlapcem pod Sluncem. A fungování obou mých kapel je velmi odlišné. Visáči zkouší jen když tvoří nové písničky na desku, Yamrtaal zkouší pravidelně co týden. Platí obecně, že čím míň hraješ, tím víc musíš zkoušet (smích). Autorem většiny repertoáru u Visáčů je Hony, ostatní mu sekundujeme a doplňujeme. Občas si doma nahraju nějaký demáček, většinou vymyslím i slova a v době vydavatelem uměle vytvořeného hladu po novinkách rozešlu kapele. Pak je zkouška a buď se to chytne tak, jak to je, nebo Hony sáhne do textu a dotvoří. Vždy k lepšímu. Občas z celé písničky zůstane třeba půlka textu, která se použije jinde a celá původní melodka, na níž se Hony snaží napsat text jiný. Asi existuje nějaké prvotní spojení mezi původním textem a původní muzikou, protože většinou se nezadaří. Buď pro tu vazbu, nebo proto, že muzika asi nebyla nic moc a jiný text umožní jiný pohled...

Protože se mi Honyho texty líbí a hlavně razím teorii, že by se člověk neměl pos..at sám ze sebe, veden vidinou kvalitního společného počinu nic nenamítám proti užití kousku mého textu jinde, muziku většinou stáhnu a buď nechám být, nebo se s ní snažím něco udělat. Pokud to jde.

Repertoár Yamrtaalu je z části postaven na mých původních písničkách. Novou muziku pak nechávám většinou na kytaristovi Alešovi. Nechci totiž, aby byl Yamrtaal vývarem z Visáčů. Pak taky na našich četných zkouškách s Yamrtaalem občas zablbneme a něco z nás vypadne. Pak udělám opět demáček, poněvadž jsem jediný, kdo nemusí do práce a má na to čas, otextuju a už to jede. Přesně takhle vznikla naše poslední písnička, co jí budeme za pár dní točit.

Ale jinak si nemysli, že bych trpěl nadprodukcí a trousil kolem sebe štosy papíru jako Večerníček. Spíš trpím, když tvořím a ještě víc, když bych měl a ono nic. Taky mě ale nezkruší, když Visáči občas něco nevezmou. Pokud písničce věřím, mám jí kam dát. A kluci v Yamrtaalu, kytarista Aleš Homonický a bubeník Milan Jeřábek, jsou na mě hodní. Já je za to netrápím blbinama.

 
Takže Yamrtaal vznikl jako tvoje kratochvíle? 
No, vlastně jo. I když je to složitější. A delší story. V roce 1984 dolehla na Visáče povinnost vojny. A protože jsme nerukovali všichni najednou, tak po nástupu obou kytaristů jsme v dočasném civilu zůstali já, Jirka Pátek a Hony Haubert. Takže to dopadlo tak, že Hony začal hrát v Plexis a my s Jirkou jsme oživili legendární OZW. Na jaře 85 jsme museli do zeleně my s Jirkou, vrátil se Ivan a vzniklo punkové sdružení VZ, jako V zastoupení, kterýžto název jsme si pak nechali po obnovení původní sestavy do Revoluce.

Název Visací zámek byl prostě v té době tabu. Když jsme se s Jirkou vrátili, rukoval Hony, takže VZ hráli ve čtyřech, občas se nám podařilo Honzu unést z vojny a pár koncertů bylo jako dřív. Nějaký čas po vojně fungovalo i OZW, ale díky úřadům jsme si museli dát chvilku pauzu. Důležité ale bylo, že se mi začalo líbit hrát i s jinými lidmi. Vlastně nejdelší spolupráce funguje s Alexem Švamberkem, i když taky jen na jeho „hromadných“ projektech a tedy občas. Podařilo se ale nahrát dvě cédéčka a dva pořady pro Český rozhlas.

Pak se nám s Jirkou Jelínkem (basákem Echt!, Hudby Praha a nyní i Hudba Praha Bandu) v roce 2011 konečně podařilo dát do kupy The Háro, kde zpívala Álla Sudová (exHudba Praha) a na kytaru hrál Zdeněk Hrášek. Radost skončila, když si Zdenka vzala zubatá. Protože do TH jsem pro Állu psal texty já, i jako holčička, což se mi zalíbilo natolik, že jsme postavili Yamrtaal. K Alešovi přibyl Sváťa Šutera, kterého nahradil Milan poté, co Sváťa odešel za prací a paní svého srdce do Německa. Před dvěma lety jsme se nepohodli s Állou a z Yamrtaalu vzniklo povér tryjo. Pánové mínili, že už jinou babu do kapely nechtěj a že zpívám ucházejícně, takže jsem byl přetlačen a jsme teď ve třech. Začátky byly dost děsné, poněvadž moje vrozená falešná skromnost říkala, že kokrhám úděsně. Ale nějak si to časem sedlo, což dokumentují i nahrávky. Kapela je teď stabilizovaná, zkušebnu u hospody, kde po hrané zkoušce následovala čtená, jsme vyměnili za zkušebnu v hospodě, takže práce jsou velmi, velmi intenzivní.

Jediné, co nám chybí, je nějaká managerka či manager. Co jsem se totiž za ty dlouhé roky v muzice nenaučil, je řádně prodávat sám sebe. Takže kdyby se někdo chtěl ujmout naší party, nechť se ozve. Kontakt najde na webových stránkách Yamrtaalu. A to by asi tak bylo všechno. Ať ty internety nejsou plné jenom mé maličkosti.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Petr Černohorský
foto: Facebook

autor: Petr Černohorský, Tomáš Pečenka

Další články

Meteorologové varují: V pátek budou velmi silné bouřky, které doprovodí silný vítr a kroupy Meteorologové varují: V pátek budou velmi silné bouřky, které doprovodí silný vítr a kroupy Středočeské nemocnice dostanou dotace na krytí výdajů v souvislosti s COVID-19, do Příbrami míří přes 18 milionů Středočeské nemocnice dostanou dotace na krytí výdajů v souvislosti s COVID-19, do Příbrami míří přes 18 milionů Celkem 152,68 milionu korun poskytne oblastním nemocnicím ze svého rozpočtu Středočeský kraj pro krytí dodatečných výdajů nad rámec stanovených standardních výdajů oblastních nemocnic, a to na zajištění ochrany veřejného zdraví v souvislosti s pandemií COVID-19. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé na svém mimořádném jednání 9. července 2020. 9. července 2020   (11:58) Nemocnice nespí ani v létě, letní režim je letos jiný Nemocnice nespí ani v létě, letní režim je letos jiný Zdražování pohonných hmot pokračuje, oproti minulému týdnu zhruba o dvacetník Zdražování pohonných hmot pokračuje, oproti minulému týdnu zhruba o dvacetník Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu v průměru za 27,89 Kč/l, naftu pak za 27,54 korun. 9. července 2020   (10:00) Žena se zákazem řízení ujížděla policejní hlídce. Neujela, nezvládla jízdu a narazila do stromu Žena se zákazem řízení ujížděla policejní hlídce. Neujela, nezvládla jízdu a narazila do stromu Česku se daří čerpat evropské peníze. Příbram je se svými žádostmi úspěšná už tři roky v řadě Česku se daří čerpat evropské peníze. Příbram je se svými žádostmi úspěšná už tři roky v řadě Úspěšnost českých projektů při získávání evropských financí se v posledních měsících zvedla o několik příček a ČR se tak dostala do horní poloviny evropské osmadvacítky. Město Příbram nemá v posledních třech letech žádnou neúspěšnou dotační žádost. 9. července 2020   (06:26) Se staršími telefony od března bez internetu. Vodafone vypne 3G sítě Se staršími telefony od března bez internetu. Vodafone vypne 3G sítě Klienti Vodafonu, kteří aktuálně v síti 3G využívají mobilní internet, si budou muset vyměnit mobil. 8. července 2020   (20:13) V Tochovicích narazil řidič Fordu do čistícího vozu, policisté silnici uzavřeli V Tochovicích narazil řidič Fordu do čistícího vozu, policisté silnici uzavřeli Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let
Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí Téměř polovina lidí roušky v obchodech a při cestování veřejnou dopravou neodloží Téměř polovina lidí roušky v obchodech a při cestování veřejnou dopravou neodloží Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Úřady práce v regionu evidují 30.198 uchazečů o zaměstnání. 8. července 2020   (08:32) Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz „Museli jsme přejít ze zavedeného redakčního systému a dosavadní praxe na úplně jiný režim,“ uvedl v rozhovoru majitel a šéfredaktor pribram.cz Tomáš Pečenka. 8. července 2020   (06:09) U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli V úterý po 18. hodině vyjížděly záchranné složky na silnici mezi Třebskem a Modřovicemi na Příbramsku 7. července 2020   (19:07) Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Ačkoliv policisté dopředu upozorňovali, že bude na silnicích zvýšený počet hlídek, řidiči si pozor nedali. 7. července 2020   (16:34) Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Přídavek na dítě zatím pobírají rodiny s příjmem pod 2,7násobkem životního minima. Dávka činí 500, 610 či 700 korun měsíčně podle věku dítěte. 7. července 2020   (13:55) Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici V úterý dopoledne vyjížděly záchranné složky k dopravní nehodě na Strakonické silnici. 7. července 2020   (12:01) Opilá  a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Opilá a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Policejní cela o svátečním pondělí nezela prázdnotou. Nejprve v ní skončil agresivní opilý muž, následně podnapilá cestující. 7. července 2020   (10:53) Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny se budou pohybovat od 10 do 40 tisíc. 7. července 2020   (09:52) AKTUALIZOVÁNO Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Větší množství hlídek bude na silnicích i v tomto týdnu. 7. července 2020   (09:06) Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrací ČR s výjimkou severní Moravy mezi bezpečné země 7. července 2020   (06:43) Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Rok se překulil do své druhé poloviny a začaly tak očekávané prázdniny a doba letní dovolené. Opět přichází tak dlouho očekávané období, kdy by lidé alespoň načas měli zapomenout na své starosti, děti na své povinnosti a plně se věnovat odpočinku. No a kde jinde co nejlépe relaxovat nežli v přírodě, nejlépe na břehu řeky nebo hezkého rybníka s čistou vodou. 6. července 2020   (17:39) Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Na více než 140 čapích hnízdech byla již pozorována vzrostlá čapí mláďata. Kde jsou další? Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do sledování čapích hnízd. 6. července 2020   (14:02) Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání trávy v České republice každoročně přijde o život 50 až 60 tisíc srnčat. 6. července 2020   (11:20) Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus V renesanci sloužil Hus jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. 6. července 2020   (08:12) Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film V pátek 10. července bude ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem uvedena premiéra filmu Rudolf Richard Hofmeister. Částečně hraný dokument je věnován autorovi fantastické literatury a knih o pravěku. 6. července 2020   (07:40) Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Krádeže vloupáním tvoří více než jednu pětinu majetkové trestné činnosti. Pachatelé si své objekty pro napadení tipují podle lokality, umístění nemovitosti a jejího vzhledu, ale také na základě informací získaných ze sociálních sítí. 5. července 2020   (18:10) Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce "Celkově bude období od 6. července do konce července srážkově podnormální, popřípadě na spodní hranici dlouhodobého srážkového normálu," uvedli meteorologové. 5. července 2020   (12:30) Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp. 4. července 2020   (18:19) Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Dálnici D4 u Cukráku zablokovala nehoda, policisté komunikaci uzavřeli 4. července 2020   (15:16) Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem O působivou podívanou se teď na obloze starají planety Jupiter a Saturn 4. července 2020   (11:16) Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Za peticí, kterou zatím na internetu podpořilo kolem 60 lidí, stojí starosta Petrovic Petr Štěpánek, starosta obce Háje David Lukšan a geolog Petr Kareš. 4. července 2020   (07:00) Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Česká moderátorská jednička dokáže každý rok vyprodat tři dny po sobě O2 arénu, letní vystoupení vyprodává za hodinu a na Instagramu ho aktuálně sleduje více než 1.000.000 lidí. 3. července 2020   (19:00) Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Zaklíněnou ženu museli hasiči z havarovaného vozidla vyprostit. 3. července 2020   (17:16) Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Výdejní okénko bude v provozu celé léto, každý den od 13:00 do 18:00. Návštěvníci občerstvení mohou také využívat toalety v budově. 3. července 2020   (14:40)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz