Vladimír Král: Vymahatelnost pokut za porušení vyhlášky o zákazu používání pyrotechniky bude problematická
9. ledna 2020 (09:02)
Při prosincovém zastupitelstvu se projednával především rozpočet a rozpočtový výhled. Tyto materiály Šance pro Příbram kvůli jejich nerealističnosti nepodpořila.
První vyhláška se týkala regulace používání zábavní pyrotechniky. Je chvályhodné, že se město odhodlalo tento typ zábavy regulovat. Ovšem územní vymezení v prvotní verzi vyhlášky, které kopíruje vymezení dle vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejnosti, mi v případě pyrotechniky nepřijde zcela vhodné. Lze pochopit, že občany konzumující alkohol nechceme v první řadě vidět například v blízkosti škol.
Na druhou stranu hluk z petard obtěžuje občany včetně pejskařů všude, pyrotechnika bude v „zakázané“ ulici Dlouhá stejně hlučná jako v nedaleké „nezakázané“ ulici Hrabákova. Podobně měl zákaz platit třeba na sídlišti kolem náměstí 17. listopadu, ale už (poněkud nepochopitelně) nikoli například na ještě hustěji osídleném Drkolnově.
Proto jsem při zasedání předložil pozměňovací návrh, který měl zakázat zábavní pyrotechniku na všech veřejných prostranstvích města, s výjimkou silvestrovských oslav a několika dalších termínů. Ne že bych byl nadšeným příznivcem zakazování, pouze se domnívám, že polovičaté řešení nepovede ke kýženému výsledku a problematická bude i jeho vymahatelnost.
Pan starosta se v souvislosti s tímto návrhem dotázal, zda by se takový zákaz vztahoval například i na Kozičín. Ano, vztahoval, i tam žijí jak lidé, tak psi a další zvířata. Celoplošné zákazy existují v různých městech a obcích napříč celou republikou, nedávno se k nim přidala třeba i Dobříš. Vzhledem k určení pořadí pozměňovacích návrhů nakonec na hlasování o mém návrhu vůbec nedošlo, byla přijata mírná úprava výchozího návrhu. Ovšem shodli jsme se, že do konce dubna se k tomuto tématu opět vrátíme.
Další z bodů se týkal úpravy vyhlášky o místním poplatku z pobytu. Zde mělo dojít ke zvýšení z dosavadních 4 korun na 10 korun. S tím jsem nesouhlasil. Mám za to, že turistický ruch v Příbrami je správné podporovat. Nejsme v situaci jako kupříkladu Český Krumlov, který je turisty poněkud zahlcen.
Chápu, že částka šest korun denně (částka rozdílu) je sama o sobě zanedbatelná, ale v součtu za rok to pro jednotlivé poskytovatele ubytování už může být znát. Pro úplnost například v Písku činí poplatek 4 Kč, v Praze 6 Kč. Proto jsem předložil pozměňovací návrh, aby byl zachován poplatek v dosavadní výši. Pro tento návrh ovšem hlasovalo jen šest zastupitelů, takže nebyl přijat.
Tématem poslední vyhlášky, kterou bych chtěl zmínit, byl místní poplatek za svoz komunálního odpadu. Ke zvyšování poplatku nedochází, ale předložil jsem v souvislosti s tímto bodem v rozpravě k budoucí úvaze – na základě předchozí debaty s ředitelem Technických služeb Ing. Máchou – myšlenku převedení svozu z Technických služeb na externí organizaci.
V takovém případě by se totiž mohl otevřít prostor pro možnost (nyní z různých důvodů nerealizovatelnou), kdy by svoz popelnic mohl probíhat i ve volitelném intervalu jednou za 14 dní. S tím, že občané využívající tuto možnost by platili za svoz odpadu nižší poplatek (byť ne nutně snížený na polovinu). Podkladem pro tuto úvahu bylo rostoucí využívání svozu tříděného odpadu (který občané nepřímo, formou daní, rovněž platí), možnost kompostování a podobně. Ze všech těchto důvodů si myslím, že by občané měli mít možnost volby.
Paní komunistka Humlová byla poněkud pobouřena, že snad chci rozlišovat obyvatele rodinných domů a obyvatele paneláků. To samozřejmě v žádném případě, ať mají možnost zvolit frekvenci svozu všichni, pokud na tuto změnu někdy v budoucnu dojde. V mé předběžné úvaze šlo jen o to, že rodina v rodinném domě se na intervalu svozu a způsobu nakládání s odpady pravděpodobně shodne snáz než desítky rodin např. na sídlišti, na které připadá jeden kontejner.
voz s možností výběru intervalu v jiných obcích a městech funguje, jistě by to mohlo fungovat i v Příbrami. Nepředkládal jsem v této věci žádný konkrétní návrh k hlasování, ale požádal jsem Radu města, aby do budoucna prověřila možnosti ohledně případné změny organizace, která svoz odpadu provádí (včetně možnosti volby intervalu svozu).
Mgr. Vladimír Král, zastupitel za Šanci pro Příbram
Na druhou stranu hluk z petard obtěžuje občany včetně pejskařů všude, pyrotechnika bude v „zakázané“ ulici Dlouhá stejně hlučná jako v nedaleké „nezakázané“ ulici Hrabákova. Podobně měl zákaz platit třeba na sídlišti kolem náměstí 17. listopadu, ale už (poněkud nepochopitelně) nikoli například na ještě hustěji osídleném Drkolnově.
Proto jsem při zasedání předložil pozměňovací návrh, který měl zakázat zábavní pyrotechniku na všech veřejných prostranstvích města, s výjimkou silvestrovských oslav a několika dalších termínů. Ne že bych byl nadšeným příznivcem zakazování, pouze se domnívám, že polovičaté řešení nepovede ke kýženému výsledku a problematická bude i jeho vymahatelnost.
Pan starosta se v souvislosti s tímto návrhem dotázal, zda by se takový zákaz vztahoval například i na Kozičín. Ano, vztahoval, i tam žijí jak lidé, tak psi a další zvířata. Celoplošné zákazy existují v různých městech a obcích napříč celou republikou, nedávno se k nim přidala třeba i Dobříš. Vzhledem k určení pořadí pozměňovacích návrhů nakonec na hlasování o mém návrhu vůbec nedošlo, byla přijata mírná úprava výchozího návrhu. Ovšem shodli jsme se, že do konce dubna se k tomuto tématu opět vrátíme.
Další z bodů se týkal úpravy vyhlášky o místním poplatku z pobytu. Zde mělo dojít ke zvýšení z dosavadních 4 korun na 10 korun. S tím jsem nesouhlasil. Mám za to, že turistický ruch v Příbrami je správné podporovat. Nejsme v situaci jako kupříkladu Český Krumlov, který je turisty poněkud zahlcen.
Chápu, že částka šest korun denně (částka rozdílu) je sama o sobě zanedbatelná, ale v součtu za rok to pro jednotlivé poskytovatele ubytování už může být znát. Pro úplnost například v Písku činí poplatek 4 Kč, v Praze 6 Kč. Proto jsem předložil pozměňovací návrh, aby byl zachován poplatek v dosavadní výši. Pro tento návrh ovšem hlasovalo jen šest zastupitelů, takže nebyl přijat.
Tématem poslední vyhlášky, kterou bych chtěl zmínit, byl místní poplatek za svoz komunálního odpadu. Ke zvyšování poplatku nedochází, ale předložil jsem v souvislosti s tímto bodem v rozpravě k budoucí úvaze – na základě předchozí debaty s ředitelem Technických služeb Ing. Máchou – myšlenku převedení svozu z Technických služeb na externí organizaci.
V takovém případě by se totiž mohl otevřít prostor pro možnost (nyní z různých důvodů nerealizovatelnou), kdy by svoz popelnic mohl probíhat i ve volitelném intervalu jednou za 14 dní. S tím, že občané využívající tuto možnost by platili za svoz odpadu nižší poplatek (byť ne nutně snížený na polovinu). Podkladem pro tuto úvahu bylo rostoucí využívání svozu tříděného odpadu (který občané nepřímo, formou daní, rovněž platí), možnost kompostování a podobně. Ze všech těchto důvodů si myslím, že by občané měli mít možnost volby.
Paní komunistka Humlová byla poněkud pobouřena, že snad chci rozlišovat obyvatele rodinných domů a obyvatele paneláků. To samozřejmě v žádném případě, ať mají možnost zvolit frekvenci svozu všichni, pokud na tuto změnu někdy v budoucnu dojde. V mé předběžné úvaze šlo jen o to, že rodina v rodinném domě se na intervalu svozu a způsobu nakládání s odpady pravděpodobně shodne snáz než desítky rodin např. na sídlišti, na které připadá jeden kontejner.
voz s možností výběru intervalu v jiných obcích a městech funguje, jistě by to mohlo fungovat i v Příbrami. Nepředkládal jsem v této věci žádný konkrétní návrh k hlasování, ale požádal jsem Radu města, aby do budoucna prověřila možnosti ohledně případné změny organizace, která svoz odpadu provádí (včetně možnosti volby intervalu svozu).
Mgr. Vladimír Král, zastupitel za Šanci pro Příbram
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Vladimír Král
zastupitel za Šanci pro Příbram
zastupitel za Šanci pro Příbram
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník
V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala …
AKTUALIZOVÁNO
Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing
V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou …
SPORT
U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku
Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. …
AKTUALIZOVÁNO




