Vláda zavádí roušky na hromadných akcích, od pondělí přijdou další omezení
23. července 2020 (18:14)
foto: pribram.cz, ČTK
V ČR v posledních dnech výrazně roste počet nových případů. V úterý přibylo 212 pozitivně testovaných a ve středu 247.
Od půlnoci z pátku na sobotu bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob, půjde o kulturní a sportovní akce, ale také svatby a pohřby ve vnitřních prostorách. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob, nyní činí 1000 lidí. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministr přitom ještě ráno avizoval, že pokud se budou zavádět plošná opatření, budou až od pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) odpoledne řekl, že by některá opatření měla platit již od pátku.
"Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky," řekl ministr. Uvažovalo se podle něj i o rouškách v MHD.
Na vnitřních akcích bude podle něj možné vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Dosud bylo možné takto navýšit kapacitu až na 5000 lidí v pěti sektorech, teď bude možné nejvýše 2500.
"Opatření se netýká obchodů nebo restaurací, ale sportovních a kulturních akcí," dodal ministr. Podle Vojtěcha není možné bary a diskotéky, kde se podávají třeba nápoje, vydělit z provozoven stravování, pro která opatření neplatí. Musí jít o organizovanou akci s omezeným počtem návštěvníků v jednom čase a na jednom místě. Ani dnes přijatá opatření by se tak zřejmě nevztahovala na oslavu v jednom z pražských barů, v jejímž důsledku se nakazila už téměř stovka lidí.
"Největší riziko vidíme v hromadných akcích, kde se setkají lidé, kteří se neznají, ve velkém počtu. Jsou studie, které ukazují, že pokud lidé křičí nebo zpívají, tak se nákaza může šířit více," dodal. Proto by ministr lidem doporučoval, aby se takových akcí raději vůbec neúčastnili. Účinnost přijatých opatření se bude podle ministra vyhodnocovat, zřejmě po dvou týdnech.
Počty případů podle Vojtěcha sice rostou, ale není zasažená riziková skupina starších 65 let a nepřibývá vážných případů, které vyžadují hospitalizaci. "Řada menších ohnisek ukazuje, že může být potenciál komunitního šíření. Velmi malá ohniska mohou nákazu roznést do více krajů," řekl ministr. Podle něj mají některé kraje přísnější opatření, než jsou ta plošná. Kromě Moravskoslezského kraje přijali hygienici vlastní také v Libereckém a Ústeckém kraji. Opatření plánuje zpřísnit také Praha.
Zvýšil se podle ministra také počet nakažených zdravotníků. Jen v Moravskoslezském kraji má aktuálně nákazu covidem-19 deset lékařů a 44 zdravotních sester v různých nemocnicích. Jejich počty ale podle Vojtěcha zdaleka nejsou tak vysoké jako v dubnu či květnu.
Připomněl také, že v příštím týdnu bude připravený několikastupňový takzvaný semafor, který bude doporučovat hygienikům, jaká opatření přijmout při zhoršené epidemické situace. V pondělí ho ministr předloží Bezpečnostní radě státu.
V ČR v posledních dnech výrazně roste počet nových případů. V úterý přibylo 206 pozitivně testovaných a ve středu 247. Více než 200 nových nemocných za den bylo naposledy na konci června. Aktuálně nakažených je přes 5000 lidí, což je zatím nejvíc od prvních případů v březnu. Podle ministra může jít ale o chybu v datech, kdy se z nich nemažou všichni vyléčení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města?
Po reakci jednatelky Zahradnictví Petunia, která odmítla, že by podnik chtěl v areálu …
Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů
Nové výstupy numerických modelů zpřesnily vývoj počasí na víkend. Sobota přinese na …
Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků
Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do …
ANKETA
Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu
Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února …
Masopust
Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho
Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest …
Zajímavosti
Napadení učitelky v Nečíni: policie vyšetřuje incident mezi žákem a dospělou osobou
Na základní škole v Nečíni došlo v pátek 13. února k incidentu, při kterém měl žák …
AKTUÁLNĚ
Rožmitálští vedoucí se vzdělávali na krajském semináři rybářských kroužků
Zástupci rybářského kroužku z Rožmitálu pod Třemšínem nechyběli na krajském semináři …
Nepřehlédněte
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráze natankujete na čerpacích stanicích značky OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,91 …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Tematické plesy, Šibřinky, oslavy masopustu – to vše nabídne valentýnský víkend!
Tento víkend si můžete vybrat z opravdu široké nabídky kulturních akcí – od …
Dva příslušníci z Věznice Příbram pomohli zachránit lidské životy
Dva příslušníci z Věznice Příbram převzali z rukou generálního ředitele genmjr. Tomáše …




