Vláda prodloužila nouzový stav do konce dubna
7. dubna 2020 (17:10)
foto: pribram.cz, ČTK
Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.
Vláda může prodloužit nouzový stav pouze do čtvrtka 30. dubna. Sněmovna s tím dnes souhlasila kvůli nynější koronavirové krizi. Debata trvala zhruba 5,5 hodiny. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.
Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Za současné situace by skončil v sobotu 11. dubna. K prodloužení byl nutný souhlas poslanců. Dalších 30 dnů doporučil menšinové vládě ANO a ČSSD Ústřední krizový štáb, o čemž poslance informoval premiér Andrej Babiš (ANO).
Politické špičky se ale přikláněly ke kratší době. S návrhem 30. dubna přišel předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana kabinet ve Sněmovně toleruje. Část opozice mluvila dokonce nejvýše o dvou týdnech, navrhoval to poslanec ODS Marek Benda. Politici ale také poukazovali na to, že Sněmovna se může v případě potřeby opět sejít a nouzový stav prodloužit.
Nouzový stav je v zájmu obyvatel, řekl poslancům Babiš
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc do pondělí 11. května v souladu s usnesením vlády. Podmínky pro jeho vyhlášení podle ministerského předsedy trvají a nouzový stav je v zájmu každého obyvatele. Babiš také zdůraznil, že pandemie nového typu kononaviru nebude znamenat návrat k silnému a všemocnému státu.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc do pondělí 11. května v souladu s usnesením vlády. Podmínky pro jeho vyhlášení podle ministerského předsedy trvají a nouzový stav je v zájmu každého obyvatele. Babiš také zdůraznil, že pandemie nového typu kononaviru nebude znamenat návrat k silnému a všemocnému státu.
"Nechci, aby byly svobody omezovány o vteřinu déle, než je nezbytně nutné," řekl premiér. Vyzdvihl i pilíře, na nichž stojí Evropská unie a k nimž patří i volný pohyb osob. Zmínil také, že právě demokracii odlišuje od diktatury to, že jí jde o každý lidský život.
Babiš ale také řekl, že nemůže poslancům slíbit to, že před nimi stojí s žádostí o prodloužení nouzového stavu naposledy. Z vyjádření politických špiček se totiž zdá, že Sněmovna kývne na prodloužení do čtvrtka 30. dubna.
Ministerský předseda před poslanci vypočítal dosavadní kroky vlády. "Kromě zastavení epidemie je naším zásadním úkolem udržení chodu ekonomiky," uvedl. "Hlavně potřebujeme přežít několik měsíců, které mohou být těžké," podotkl Babiš.
Připomněl predikce, podle nichž bude v Česku na konci dubna nakažených 14.000 až 15.000 lidí, pokud budou vládní opatření k omezení šíření koronaviru dodržována. Znovu odmítl názory, podle nichž je třeba obyvatelstvo promořit. Při prudkém růstu nakažených by už nebylo možné dostat epidemii pod kontrolu, zdůraznil. Předčasné ukončení omezení by podle něho znamenalo, že obyvatelé budou vystaveni nebezpečí.
"Riziko ztráty kontroly nad epidemií je vysoké," míní Babiš. Cílem je podle něho řídit epidemii tak, aby nebylo přetíženo zdravotnictví, a to cestou rychlé izolace nakažených lidí. Scénáře dalších kroků by mohly být podle Babiše po Velikonocích.
Opět se ohradil proti kritice ohledně pozdních dodávek ochranných pomůcek pro zdravotníky. Stát už na ně podle něho vydal 11,7 miliardy korun. Babiš poděkoval vedle zdravotníků a dalších lidí takzvaně v první linii obyvatelům, že si látkové roušky zajistili sami.
Opozice neprosadila přítomnost Babiše na jednání o nouzovém stavu
Opozice neprosadila, aby na dnešním jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu byli premiér Babiš a ministři vnitra a zdravotnictví Jan Hamáček (ČSSD) a Adam Vojtěch (za ANO). Požadovala to předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Hamáček, který se během její řeči vrátil do sálu, odmítl poslankynino tvrzení, že by si vláda nouzový stav užívala díky snazším možnostem rozhodování.
"Já si vyprošuju poznámky, že se nám nouzový stav líbí. Nelíbí. Já bych byl strašně rád, abych se nemusel bát o svoje příbuzné, abych se nemusel bát o svoji rodinu," uvedl Hamáček. "Jestli si myslíte, jak si užíváme, že spíme tři čtyři hodiny denně a snažíme se řešit krizi, která na nás spadla a nikdo před námi ji řešit nemusel, já si to fakt neužívám," prohlásil za dlouhotrvajícího potlesku.
Předsedkyni opoziční TOP 09 vadilo, že nikdo z vlády nereaguje na námitky opozice, že přijímaná opatření proti epidemii koronaviru jsou nekoncepční a musí být mnohdy měněna ze dne na den. Na jednání Sněmovny by podle Pekarové Adamové měli proto být alespoň tři klíčoví členové vlády, pokud stojí o dialog s opozicí. "Vypadá to, že se vám ten nouzový stav zalíbil," uvedla.
Hamáček řekl, že s ohledem na snahu omezit riziko případné nákazy koronavirem poslanci uzavřeli dohodu, že jednání budou moci sledovat prostřednictvím televizního přenosu ze svých kanceláří. Podle něj se tato dohoda vztahuje i na členy vlády.
Ministerský předseda před poslanci vypočítal dosavadní kroky vlády. "Kromě zastavení epidemie je naším zásadním úkolem udržení chodu ekonomiky," uvedl. "Hlavně potřebujeme přežít několik měsíců, které mohou být těžké," podotkl Babiš.
Připomněl predikce, podle nichž bude v Česku na konci dubna nakažených 14.000 až 15.000 lidí, pokud budou vládní opatření k omezení šíření koronaviru dodržována. Znovu odmítl názory, podle nichž je třeba obyvatelstvo promořit. Při prudkém růstu nakažených by už nebylo možné dostat epidemii pod kontrolu, zdůraznil. Předčasné ukončení omezení by podle něho znamenalo, že obyvatelé budou vystaveni nebezpečí.
"Riziko ztráty kontroly nad epidemií je vysoké," míní Babiš. Cílem je podle něho řídit epidemii tak, aby nebylo přetíženo zdravotnictví, a to cestou rychlé izolace nakažených lidí. Scénáře dalších kroků by mohly být podle Babiše po Velikonocích.
Opět se ohradil proti kritice ohledně pozdních dodávek ochranných pomůcek pro zdravotníky. Stát už na ně podle něho vydal 11,7 miliardy korun. Babiš poděkoval vedle zdravotníků a dalších lidí takzvaně v první linii obyvatelům, že si látkové roušky zajistili sami.
Opozice neprosadila přítomnost Babiše na jednání o nouzovém stavu
Opozice neprosadila, aby na dnešním jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu byli premiér Babiš a ministři vnitra a zdravotnictví Jan Hamáček (ČSSD) a Adam Vojtěch (za ANO). Požadovala to předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Hamáček, který se během její řeči vrátil do sálu, odmítl poslankynino tvrzení, že by si vláda nouzový stav užívala díky snazším možnostem rozhodování.
"Já si vyprošuju poznámky, že se nám nouzový stav líbí. Nelíbí. Já bych byl strašně rád, abych se nemusel bát o svoje příbuzné, abych se nemusel bát o svoji rodinu," uvedl Hamáček. "Jestli si myslíte, jak si užíváme, že spíme tři čtyři hodiny denně a snažíme se řešit krizi, která na nás spadla a nikdo před námi ji řešit nemusel, já si to fakt neužívám," prohlásil za dlouhotrvajícího potlesku.
Předsedkyni opoziční TOP 09 vadilo, že nikdo z vlády nereaguje na námitky opozice, že přijímaná opatření proti epidemii koronaviru jsou nekoncepční a musí být mnohdy měněna ze dne na den. Na jednání Sněmovny by podle Pekarové Adamové měli proto být alespoň tři klíčoví členové vlády, pokud stojí o dialog s opozicí. "Vypadá to, že se vám ten nouzový stav zalíbil," uvedla.
Hamáček řekl, že s ohledem na snahu omezit riziko případné nákazy koronavirem poslanci uzavřeli dohodu, že jednání budou moci sledovat prostřednictvím televizního přenosu ze svých kanceláří. Podle něj se tato dohoda vztahuje i na členy vlády.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ




