9. 6. svátek má Stanislava

Vláda odsouhlasila návrh na prodloužení nouzového stavu o 30 dnů

17. května 2022   (18:35)
Vláda odsouhlasila návrh na prodloužení nouzového stavu o 30 dnů
foto: Ministerstvo vnitra ČR

Bez prodloužení by opatření skončilo 31. května.


Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu, vyhlášeného kvůli migrační vlně z Ukrajiny, o 30 dnů. Novinářům to po dnešním mimořádném jednání kabinetu řekl premiér Petr Fiala (ODS). Vládní návrh nyní posoudí Sněmovna. Předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ČTK sdělila, že mimořádnou schůzi k vládní žádosti svolá na čtvrtečních 15:00. Bez prodloužení by nouzový stav skončil 31. května.

Vláda nechce víc než dalších 30 dnů, protože si uvědomuje, že nouzový stav je velmi intenzivní právní instrument, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kabinet začal pracovat na novelizaci zákonů označovaných jako lex Ukrajina, aby mohla nutná pravidla později pokračovat i bez nouzového stavu. Jeden z návrhů počítá například s tím, že by Česko i po skončení nouzového stavu nevydávalo víza a povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy.
Kabinet vyhlásil nouzový stav na 30 dnů od 4. března, Sněmovna následně odsouhlasila jeho prodloužení do konce května. Vládní představitelé zdůrazňují, že na rozdíl od nouzového stavu během epidemie koronaviru tentokrát nijak neomezuje české občany. Podle Rakušana je v současnosti nouzový stav důležitý například kvůli ubytovávání uprchlíků.
Rakušan: Hřib přislíbil nedělat unáhlené kroky, jednání s hejtmany ve čtvrtek

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po dnešním jednání vlády to novinářům řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

Rakušan s Hřibem dnes několikrát hovořil, měli též speciální jednání o situaci na hlavním nádraží, kde pobývá několik stovek uprchlíků i po otevření stanového městečka v pražské Troji. Řešení se podle ministra rýsuje, nechtěl však více prozradit před středečním zasedáním krizového štábu Prahy.

"Pan primátor mi přislíbil, že do dokončení jednání rozhodně nebude dělat žádné ukvapené a unáhlené kroky, což by určitě uzavření pražského KACPU bylo," řekl Rakušan. Se Hřibem mluvil též premiér Petr Fiala (ODS), který dnes apeloval na společnou snahu o řešení situace.

Hřib v minulém týdnu řekl, že pokud vláda nevytvoří systém přerozdělování uprchlíků do regionů, Praze hrozí to, že bude muset uzavřít asistenční centrum ve Vysočanech. Zda se tak stane, zatím není jasné, jednat by o tom podle dřívějších informací měl právě městský krizový štáb.

Vicepremiér bude pokračovat v jednání s hejtmany o přerozdělování uprchlíků ve čtvrtek. Dnes jim představil možnosti motivace uprchlíků k přemístění po ČR, jednání ale nebylo dokončeno. "Neuvažujeme o nějaké násilné, nucené cestě. Uvažujeme o motivační," poznamenal Fiala. "Jedině takovou si dovedeme představit a jedině taková má vůbec oporu v legislativě," dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek … DOPRAVA Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se … NEPŘEHLÉDNĚTE Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v … KULTURA Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a … AKTUÁLNĚ Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení „Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Tahle jedna z nejznámějších českých pranostik se … Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Pokud hledáte perspektivní a dlouhodobé zaměstnání ve stavebnictví, stojí za to … NEPŘEHLÉDNĚTE Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno … LIFESTYLE Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho … POČASÍ Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní … KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz